26.9%
48.0%
35.7%
28.0%

Ένα απίστευτο παιχνίδι έλαβε χώρα στην Καλλιθέα, με τους Los Mambas να πανηγυρίζουν τη νίκη στις λεπτομέρειες με 67-63 επί των Σουβλέηκερς. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Στα μέσα της τέταρτης περιόδου οι Mambas προηγήθηκαν με 53-45, όμως οι Σουβλέηκερς αντέδρασαν και με ένα ανεπανάληπτο σερί 0-15 στα επόμενα λεπτά προηγήθηκαν με +7 (53-60) σε πολύ καθοριστικό σημείο. Παρόλ’αυτά, η ομάδα του Νίκου Βουτυρά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με όπλο την πολύ καλή της άμυνα, την μεγαλύτερη ευστοχία της στις ελεύθερες βολές, αλλά και τον φοβερό Καραμήτρο πήρε τη νίκη.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ζεστά. Ο Κόης άνοιξε το σκορ με τρίποντο (3-0), ο Βάσσης πέτυχε το 3-2, ο Κόης με νέο τρίποντο το 6-2, ο Κωστής με ένα γρήγορο μπάσιμο μείωσε σε 6-4, οι Κόης, Σιγάλας σημείωσαν το 10-4, ο Σαπλαούρας με τρίποντο μείωσε σε 10-7, ο Καραμήτρος με τον ίδιο τρόπο το 13-7, ακολούθησαν πέντε προσωπικοί πόντοι του Σαπλαούρα για το 13-12, οι Καπερώνης, Καραμήτρος πέτυχαν το 17-12, ο Σταμπολτζής μείωσε σε 17-14, ο Κουμούτσης με 2/2 βολές έκανε το 19-14, ο Βάσσης με τρομερό τρίποντο πέτυχε το 19-17 και ο Τσομπάνογλου έκανε το 21-17 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Ο Ξηρουχάκης σημείωσε το 21-19, ο Τσομπάνογλου ευστόχησε σε τρίποντο για το 24-19, ο Ξηρουχάκης με ένα τρίποντο και 2 βολές ισοφάρισε σε 24-24, οι Κοντοζανής, Φεργαδιώτης και Σιγάλας απάντησαν για το 30-24 και οι Σαπλαούρας, Μαυρομάτης το 30-29 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Mambas να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά οι Σουβλέηκερς έμειναν κοντά. Ο Καραμήτρος πέτυχε το 32-29, ο Κωστής με 2/2 βολές έκανε το 32-31, ακολούθησε σερί 7-0 από Κουμούτση και Καραμήτρο για το 39-31, οι Σουβλέηκερς απάντησαν για το 39-38 με τους Ξηρουχάκη, Σταματίου και Κωστή και οι Καραμήτρος, Κουμούτσης έκαναν το 45-43, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, τους Σουβλέηκερς να είναι τρομεροί και να παίρνουν προβάδισμα και τη νίκη στο φινάλε. Οι Κόης, Καραμήτρος πέτυχαν το 49-43, ο Βάσσης από μέση απόσταση έκανε το 49-45, οι Κόης, Καραμήτρος σκόραραν ξανά για το 53-45 και στη συνέχεια ακολούθησε ένα μαγικό σερί 0-15 των Σουβλέηκερς με τους Σαπλαούρα, Ξηρουχάκη, Σταμπολτζή και Μαυρομάτη για το 53-60. Οι Los Mambas δεν τα παράτησαν και αρχικά οι Καραμήτρος, Φεργαδιώτης μείωσαν σε 58-60, ο Βάσσης έκανε το 58-62 και οι Καραμήτρος, Κόης, Κουμούτσης με βολές ισοφάρισαν σε 62-62. Στα 11’’ ο Καραμήτρος με τρομερό τρίποντο πέτυχε το 65-62, ο Ξηρουχάκης μείωσε με μια βολή σε 65-63 και ο Κόης με 2/2 έγραψε το τελικο σκορ 67-63.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Δημήτρης Καραμήτρος, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κόης και Κουμούτσης. Από τους Σουβλέηκερς, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Σαπλαούρα και Ξηρουχάκη.