20.0%
64.7%
43.6%
30.0%

Με πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στους Firehawks, η αρμάδα του coach Βουτυρά κατέγραψε μία πολύ δύσκολη νίκη, στο ντέρμπι της αγωνιστικής, για να κλείσει τον πρώτο γύρο στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 8 νίκες και μόλις 2 ήττες. Στην πρώτη περίοδο, οι Los Mambas μπήκαν διψασμένοι για τη νίκη, αφού η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-12). Οι Firehawks βρήκαν τα πατήματά τους και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι από το 2ο δεκάλεπτο και μετά, όμως με πολύ καλή διαχείριση των μονάδων που διέθεταν ο Los Mambas, δεν επέτρεψαν το προβάδισμα να χαθεί σε κανένα σημείο, παρά την πολύ καλή προσπάθεια των Firehawks.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λούβαρη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Ακσεχέρογλου και Κεαλόγλου να βάζουν τους Firehawks στο ματς με 3 απανωτά δίποντα για το 2-6 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα καλάθι από τον Καραμήτρο θα μειώσει στους 2 πόντους για το 4-6, ο Μητρόπουλος με δίποντο έγραψε το 4-8, όμως ένα τρίποντο του Κόη, ροκάνισε τη διαφορά στον πόντο και το 7-8 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Μητρόπουλος με βολή και ο Πολυχρονόπουλος με δίποντο έκαναν το 7-11, για να έρθουν οι Los Mambas με ένα τρομερό σερί 18-1, για να πάρουν το προβάδισμα με μία διψήφια διαφορά 13 πόντων και το σκορ στο 25-12. Το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με εύστοχο ζεύγος βολών ο Ακσεχέρογλου, σφραγίζοντας έτσι την περίοδο στο 25-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Los Mambas θα ανοίξουν τη διαφορά με δίποντο του Λούβαρη για το 27-14, ο Μητρόπουλος με δύσκολο γκολ-φάουλ θα μειώσει στους 10 και το 27-17, ενώ 2/2 βολές του Κουμούτση, θα γράψουν το 29-17 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Κεαλόγλου με δίποντο μείωσε στο 29-19, ο Λούβαρης με 2 δικές του βολές έκανε το 31-19, με τους Firehawks να τρέχουν ένα σερί 0-8, έπειτα από τρίποντο του Ακσεχέρογλου, δίποντο του Κεαλόγλου και 3 βολές των Μητκάκη και Προύτζα, μειώνοντας με αυτόν τον τροπο στους 4 και το 31-27 του ματς. Εκεί, ένα δίποντο από τον Κομνηνό, ξεκόλλησε επιθετικά τους Los Mambas που έγραψαν το 33-27, ο Κεαλόγλου και ο Προύτζας με 2 δίποντα ροκάνισαν τη διαφορά στην κατοχή και το 33-31, ενώ 2 δίποντα στον αιφνιδιασμό από τον Κόη, άνοιξαν τη διαφορά του ματς στους 6 πόντους και το 37-31. Με ένα τρίποντο του Ακσεχέρογλου, οι Firehawks απάντησαν για το 37-34, ενώ ένα δίποντο ξανά από τον Κόη, έκλεισε το ημίχρονο στο 39-34 για τους Los Mambas.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Los Mambas με 2 δίποντα των Λούβαρη και Κόη θα γράψουν το 43-34, ο Μητκάκης με δύσκολο δίποντο μέσης απόστασης θα μειώσει στο 43-36, ενώ ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Κοντοζανή, έκανε το 47-38 του ματς. Εκεί, ένα δίποντο του Πολυχρονόπουλου μείωσε σε 47-40, 5 πόντοι των Λούβαρη και Κόη θα γράψουν το 52-40, ενώ την περίοδο, σφράγισαν ο Μητρόπουλος με 4 πόντους και βολή ο Ακσεχέρογλου για το 52-45 του 3ου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μητκάκης με δίποντο μείωσε στους 4 και το 52-47, ο Κουμούτσης με εύστοχο τρίποντο έγραψε το 55-47, ενώ ένα νέο καλάθι από τον Κεαλόγλου, ροκάνισε το ματς στους 6 και το 55-49. Στη συνέχεια, ένα δίποντο από τον Καραμήτρο έκανε το 57-49, ο Πολυχρονόπουλος με τρίποντο μείωσε στο 57-52, ενώ ένα δίποντο από τον Λούβαρη, διαμόρφωσε το 59-52 του ματς για τους Los Mambas. Εκεί, ένα ακόμα τρίποντο των Firehawks, από τον Ακσεχέρογλου αυτη τη φορά, θα κάνει το 59-55, ο Κόης και ο Λούβαρης με 2 δίποντα, αλλά και ο πρώτος με τρίποντο έγραψαν το 66-55, ενώ ο Κεαλόγλου, ύστερα από βολή και ο Μητκάκης με δίποντο, έκαναν το 66-58 του παιχνιδιού. Με 2 δίποντα των Κόη και Σιγάλα, οι Los Mambas διαμόρφωσαν το 70-58, ο Πολυχρονόπουλος με τρίποντο έκανε το 70-61 και ο Λούβαρης με δίποντο απάντησε για το 72-61 του ματς. Το τελικό σκορ, δαμόρφωσε με δίποντο ο Μητκάκης για το τελικό 72-63.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Γιάννης Κόης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 23 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 29 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Κόη από τους Los Mambas ξεχώρισε και ο Λούβαρης, με τον Καπερώνη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Firehawks σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Ακσεχέρογλου και ο Κεαλόγλου.