25.0%
50.0%
28.3%
20.0%

Ένα τεράστιο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε στο κλειστός “Λάμπρος Κατσώνης”, με τους Los Mambas να επικρατούν δύσκολα των UCI-Retama με 46-45. Οι ομάδες ήταν ισορροπημένες καθ’ολη τη διάρκεια του παιχνιδιού και εναλλάσονταν στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό και τις δύο ομάδες στο 44-45 υπέρ της UCI, ο Χριστόπουλος με επιθετικό ριμπάουντ καικαλάθι από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ ο ίδιος στην τελευταία φάση έκλεψε τη μπάλα και “σφράγισε” τη νίκη για την ομάδα του, η οποία ανέβηκε στο 5-2 στη βαθμολογία του Β’ Ομίλου της Rising, με τους UCI να παραμένουν χωρίς νικηφόρο αποτέλεσμα.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Ο Καπερώνης με ένα τρίποντο κι ένα δίποντο άνοιξε το σκορ (5-0), ο Αθανασιάδης πέτυχε το 5-2, οι Χριστόπουλος και Κοντοζανής έκαναν το 8-2, ο Σαρρής μείωσε σε 8-4, ο Καραμήτρος έκανε το 10-4, ο Γουρνέλος με 4 προσωπικούς πόντους μείωσε σε 10-8, ο Βασιλικός έκανε το 12-8, ο Αθανασιάδης με τρίποντο μείωσε σε 12-11, απάντης από τον Βασιλικό με τον ίδιο τρόπο για το 15-11, ο Κατόπης έκανε το 15-13, ξανά ο Βασιλικός για το 17-13 και ο Σαρρής το 17-15 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέποτυ.

Στη δεύτερη περίοδο, οι UCI πήραν το προβάδισμα. Ξεκίνησαν με σερί 0-9 από τους Βάσσο, Σαρρή και Αθανασιάδη για το 17-24, οι Βασιλικός και Καπερώνης μείωσαν σε 21-24, ξανά ο Αθανασιάδης για το 21-26 και ο Βασιλικός μείωσε σε 23-26 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να είναι ντέρμπι. Ο Σιγάλας με τρίποντο ισοφάρισε σε 26-26, οι Αθανασιάδης, Γουρνέλος και Κατόπης έκαναν το 26-31, οι Κουμούτσης και Καραμήτρος μείωσαν σε 30-31, ο Σαρρής με «καλάθι και φάουλ» πέτυχε το 30-34, με τον ίδιο τρόπο ο Χριστόπουλος το 33-34, ο Αθανασιάδης με μια βολή έκανε το 33-35, ο Κουμούτσης με 2/2 το 35-35, ξανά ο Αθανασιάδης για το 35-37 και ο Κουμούτσης για το 37-37, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Αρχικά, οι UCI ξέφυγαν στο 37-42 με τους Σταυρόπουλο και Γουρνέλο, οι Τσομπάνογλου, Χριστόπουλος και Κουμούτσης ισοφάρισαν σε 42-42, νέο τρίποντο του Σταυρόπουλου για το 42-45 και με δύο βολές του Κουμούτση και ένα δίποντο κι ένα κλέψιμο στην τελευταία φάση από Χριστόπουλο, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 46-45.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Μιχάλης Βασιλικός, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Χριστόπουλος και Κουμούτσης. Από τους UCI-Retama, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Γουρνέλου και Κατόπη.