27.3%
53.3%
31.1%
31.6%

Έπειτα από ένα απολαυστικό ματς, στο οποίο διακυβεύονταν η 8η θέση στον Α’ όμιλο της Bronze League, οι Los Rebel Lakers κατάφεραν να αποσπάσουν το ροζ φύλλο με το τελικό 55-54 απέναντι στους πολύ μαχητικούς Aigaleo Kings και μαζί με αυτό και το εισιτήριο για τα playoffs για την Bronze κατηγορία. Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά και για τις δύο ομάδες, όμως σιγά σιγά βρήκαν τον ρυθμό τους με τους Los Rebel Lakers να χτίζουν διαφορά έως και 11 πόντων στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου. Εκεί, οι Aigaleo Kings βρήκαν ρυθμό, μείωσαν και μάλιστα πήραν και το προβάδισμα λίγα λεπτά πριν τη λήξη με το σκορ στο 48-52. Με υπομονή, οι νικητές ροκάνισαν τη διαφορά αυτή, πέρασαν μπροστά στο 53-52 με τον Νίκου να βάζει ένα πολύ δύσκολο δίποντο και να διαμορφώνει το 53-54 για τους Aigaleo Kings, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Οι Los Rebel Lakers δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα όμως και με ένα απίστευτα δύσκολο δίποντο του Βλαχάκη κατάφεραν να πάρουν πέραν της νίκης και το εισιτήριο που οδηγεί στην φάση των 16 της Bronze.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λεβέντη να ανοίγει με δίποντο το σκορ για το 2-0 και τον Κορωνιό να απαντά με τον ίδιο τρόπο, ισοφαρίζοντας σε 2-2 το ματς. Εκεί, 2 απανωτά δίποντα των L.R. Lakers από τους Βλαχάκη και Δερδενές, κάνοντας το 6-2, με τους Φλέσσα και Κορωνιό να παίρνουν το προβάδισμα, έπειτα από δίποντο και γκολ-φάουλ αντίστοιχα για το 6-7 του ματς. Με τρίποντο του Κλεφτόγιαννη και δίποντο του Δερδενέ θα πάνε τη διαφορά στους 4 για το 11-7, ενώ ο Κορωνιός με δίποντο θα μειώσει στο καλάθι και στο 11-9 της αναμέτρησης. Με τρίποντο του Δουρακάκη, η διαφορά θα ανοίξει για τους Lakers στο 14-9, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με βολή ο Παναγιωτόπουλος για το 14-10 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Λεβέντης με βολή θα κάνει το 15-10, ο Χρηστίδης με σουτ μέσης απόστασης θα μεμιώσει σε 15-12, ενώ ο Λεβέντης με δίποντο αυτή τη φορά θα γράψει το 17-12 στο ματς. Στη συνέχεια, ένα σερί 2-6 των Aigaleo Kings, θα μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για το 19-18, όμως ο Βλαχάκης με δικό του τρίποντο θα πάει το παιχνίδι ξανά στους 4 πόντους και στο 22-18. Με δίποντο ο Χρηστίδης θα μειώσει σε 22-20, οι Los Rebel Lakers με ένα σερί 6-1 θα διαμορφώσουν το 28-21, ενώ ο Νίκου με εύστοχο ζευγάρι βολών θα μειώσει στους 5 για το 28-23 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει ο Τζανουδάκης με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο, κλείνοντας το πρώτο μισό στο 31-23 για την ομάδα του.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δουρακάκης με εύστοχο τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 11 πόντους και για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά για το 34-23, ο Νίκου με δίποντο θα μειώσει στους 9 για το 34-25, ενώ ο Τζανουδάκης με δικό του καλάθι θα γράψει το 36-25 στην αναμέτρηση για τους Los Rebel Lakers. Στη συνέχεια, ένα σερί 0-9 των Aigaleo Kings θα μειώσει τη διαφορά στη 1 κατοχή για το 36-34 με 6 πόντους του Παναγιωτόπουλου και τρίποντο του Φλέσσα, με τους Los Rebel Lakers να βρίσκουν σκορ, έπειτα από τρίποντο του Βλαχάκη, δίποντο του Δήμου και εύστοχο ζευγάρι βολών του Γούναρη, στέλνοντας ξανά το παιχνίδι στους 9 πόντους, για να κλείσει και η 3η περίοδος στο 43-34 για την ομάδα του coach Θεοχάρη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φλέσσας με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα μειώσει στο 43-36, ο Δερδενές με βολή θα κάνει το 44-36, με τους Aigaleo Kings να μειώνουν με ένα πολύ καλό σερί 2-8 στους 2 πόντους και στο 46-44 την αναμέτρηση. Εκεί, ο Δήμου θα ξεκολλήσει την ομάδα του με δύσκολο floater για το 48-44, όμως οι Aigaleo Kings θα πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού έπειτα από 2 απανωτά τρίποντα του Φλέσσα και 2/4 βολές των Κορωνιό και Μαλάκη για το 48-52 του παιχνιδιού. Με 1:30 να απομένει για τη λήξη, οι Los Rebel Lakers θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 2/2 βολές του Δήμου, δίποντο από τον Τζανουδάκη και βολή του Δερδενέ για το 53-52, με τον Νίκου να ευστοχεί σε ένα πολύ δύσκολο δίποντο και να γράφει το 53-54 για τους Aigaleo Kings. Με 27 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ματς, ο Βλαχάκης με επιθετικό ριμπάουντ και κρεμασμένο δίποντο θα πάρει το προβάδισμα για τους Los Rebel Lakers για το 55-54, με τους Aigaleo Kings να αστοχούν στην τελευταία επίθεση και το εισιτήριο για τα playoffs τελικά να καταλήγει στους Los Rebel Lakers.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Χρήστος Δερδενές ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 10 πόντους και 13 ριμπάουντ, φτάνοντας έτσι τους 17 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Δερδενέ από τους Los Rebel Lakers ξεχώρισε και ο Βλαχάκης, με τον Λεβέντη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Aigaleo Kings σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Φλέσσας και ο Παναγιωτόπουλος.