44.7%
60.0%
34.9%
36.4%

Συναρπαστικός ο αγώνας των Los Rebel Lakers με τους  Miners, που για τρία δεκάλεπτα ήταν κοντά στο σκορ, με ωραίο μπάσκετ και πλουραλισμό στην επίθεση. Στο τέλος οι Miners κουράστηκαν από την ασφυκτική πίεση στην άμυνα των Lakers και τελικά το παιχνίδι θα πάρει εντελώς διαφορετική τροπή. Η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι και τους 32 πόντους, για το καθόλου αντιπροσωπευτικό τελικό σκορ 86-54.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες με πολύ όρεξη σε άμυνα και επίθεση. Πολλά τα εύστοχα τρίποντα, πολλές καλές φάσεις και πολύ μεγάλη διάθεση σε όλους τους τομείς. Οι  Lakers με τον φανταστικό Κατσίγαρη να ευστοχεί ήδη σε 4 τρίποντα, παίρνουν ένα προβάδισμα της τάξης των 10 πόντων (22-12).

Οι Miners όχι μόνο δεν πτοήθηκαν από το καλύτερο(στα σημεία) 1ο δεκάλεπτο των Lakers, αλλά μετά αι το καλάθι του Γιαννούση (24-12), έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 16-2 για να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά (29-28). Μοναδικός σκόρερ για τους «χρυσαφί» στο δεκάλεπτο ο Γιαννούσης που δεν αφήνει την ομάδα του να μείνει πίσω. Το ημίχρονο θα λήξει με το σκορ στο 31-31 και οι δύο ομάδες ξεκινούν από το 0 το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Μετά λοιπόν από ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο, όπου και οι μεν και οι δε έπαιξαν φοβερό μπάσκετ, το παιχνίδι θα συνεχίσει με την ίδια τροπή. Πυρ και μανία και οι δύο ομάδες, ελαφρώς καλύτεροι όμως οι Lakers, με τους φανταστικούς Κατσίγαρη και και Χειράκη να παίρνουν από το χέρι την ομάδα τους και να την βάζουν μπροστά με 12 πόντους (56-44). Οι Μiners, δίχως να θέλουν να φήσουν τα όπλα έτσι εύκολα, θα μειώσουν στους 9, για το τελικό 58-49.

Για το τελευταίο δεκάλεπτο, τα λόγια είναι περιττά. Φανταστικός Κλεφτόγιαννης με 3/3 σερί τρίποντα για το 69-53. Οι Miners εμφανώς κουρασμένοι, δίχως λύσεις στην επίθεση, θα σκοράρουν μόλις 5 πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο. Την σκυτάλη στην επίθεση των Lakers θα την πάρει ο Γιαννούσης που θα σημειώσει 13 σερί πόντους για να γράψει το τελικό 86-54

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιαννούσης Νίκος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 26 πόντους, με 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 26 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Los Rebel Lakers ξεχώρισε επιπλέον ο μπομπέρ Κατσίγαρης Νικήτας, με τον Χειράκη Δημήτρη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Miners σε καλή μέρα βρέθηκε ο Δήμας Πέτρος και ο Σιούτης Δημήτρης.