28.6%
61.5%
46.4%
19.2%

Σε ένα πολύ όμορφο ματς με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη μάχη για τη νίκη, οι Los Rebel Lakers πήραν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο για τη συνέχεια της σεζόν, αφού επικράτησαν με το τελικό 63-57 της Yugopiastika, στα πλαίσια τις 16ης αγωνιστικής της Bronze League. Οι νικητές μπήκαν πολύ δυνατά στο ξεκίνημα, χτίζοντας διαφορά 9 πόντων στα πρώτα 4 λεπτά (10-1), όμως η Yugopiastika βρήκε ρυθμό γρήγορα και έκανε το ματς ντέρμπι μέχρι το τέλος. Με 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, η ομάδα του Νίκου Τσίγκα πήρε το προβάδισμα στο 54-55, όμως η πολύ καλή διαχείριση από τον πάγκο του coach Θεοχάρη σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών της Yugopiastika, οδήγησε τους Los Rebel Lakers στο 5ο τους, πολύ σημαντικό, ροζ φύλλο στο “κυνήγι” των playoffs.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Los Rebel Lakers να πατούν πολύ δυναμικά στο παρκέ, ξεκινώντας με ένα γρήγορο 10-1 στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης, έπειτα από 4 πόντους του Βλαχάκη και από 2 των Τζανουδάκη, Δερδενέ και Χειράκη. Η Yugopiastika θα βρει ρυθμό μετά το time out και με ένα δικό της σερί 2-7 θα μειώσει το ματς στους 4 πόντους με το σκορ στο 12-8. Εκεί, ο Λεβέντης θα βρει λύση στην επίθεση των Los Rebel Lakers με δίποντο για το 14-8, όμως ο Γεωργακόπουλος θα βρει γρήγορα λύση με δικό του δίποντο για το 14-10 του ματς. Στη συνέχεια, ο Ασπιώτης με εύστοχο ζευγάρι βολών θα κάνει το 16-10, ο Ντιζός με 1/2 βολές θα μειώσει σε 16-11, με τον Λεβέντη να απαντά με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα, κάνοντας το 18-11. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με ένα πολύ δύσκολο καλάθι ο Κουμπούλης, μειώνοντας έτσι το ματς στους 5 πόντους και το 18-13 των Los Rebel Lakers.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ανδρέου με δίποντο θα μειώσει ακόμα περισσότερο για την Yugopiastika για να κάνει το 18-15, ο Λεβέντης με νέο καλάθι θα πάει το ματς στο +5 για το 20-15, ενώ ο Κουμπούλης με 2/3 βολές θα ροκανίσει το ματς στους 3 για το 20-17. Εκεί, 2 συνεχόμενα δίποντα των Κλεφτόγιαννη και Λεβέντη θα διαμορφώσουν το 24-17 στο ματς, με την Yugopiastika να απαντά με τρίποντο του Πολίτη για το 24-20 του ματς. Στη συνέχεια, ο Δήμου θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 27-20, ο Πολίτης με φοβερό καλάθι στην base line θα μειώσει στους 5 για το 27-22, ενώ ο Κλεφτόγιαννης με νέο τρίποντο για τους Los Rebel Lakers θα διαμορφώσει το 30-22 στο ματς. Η Yugopiastika με 2 συνεχόμενα τρίποντα των Γεωργακόπουλο και Μερζιώτη θα μειώσουν στο καλάθι για το 30-28, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει έπειτα από 2 δίποντα ο Γούναρης για το 34-28 των Los Rebel Lakers.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δερδενές με δίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 8 πόντους για το 36-28, η Yugopiastika θα μειώσει με γκολ-φάουλ του Πολίτη και δίποντο από τον Ντζιό για το 36-33, με τον Βλαχάκη να απαντά με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα για το 38-33 των Los Rebel Lakers. Εκεί, ο Πολίτης με 2/3 βολές θα κάνει το 38-35, ο Ασπιώτης θα απαντήσει με 2 δικές του βολές για το 40-35, με τον Μερζιώτη να μειώνει ξανά στους 3 με δίποντο για το 40-37 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Δερδενές με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 42-37, με την Yugopiastika να ισοφαρίζει σε 42-42, έπειτα από τρίποντο του Γεωργακόπουλου και 2 βολές του Κουμπούλη. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με βολή ο Δερδενές και δίποντο στη λήξη ο Βλαχάκης για το 45-42 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τζανουδάκης με σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 47-42, με την Yugo να απαντά με 2 δίποντα των Ανδρέου και Κουμπούλη και βολή του Πολίτη, ισοφαρίζοντας έτσι σε 47-47. Στη συνέχεια, ένα σερί 7-2 των Los Rebel Lakers θα διαμορφώσει το 54-49 στο ματς, όμως η Yugopiastika με γκολ-φάουλ από τον Ντζιό και τρίποντο ξανά από τον Γεωργακόπουλο, θα πάρει για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με το 54-55 του ματς. Εκεί, η ομάδα του coach Θεοχάρη θα αντιδράσει και με τρίποντο του Χειράκη αλλά και 4/4 κρίσιμες βολές του Δήμου θα περάσουν ξανά μπροστά με το 61-55, ο Κουμπούλης με δικό του εύστοχο ζεύγος βολών θα μειώσει σε 61-57, με τον Δερδενέ να σφραγίζει το ματς με 2 ακόμα βολές για το τελικό 63-57 των Los Rebel Lakers.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιώργος Βλαχάκης ο οποίος σταμάτησε στους 10 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Τζανουδάκης και Δερδενές, ενώ από τη Yugopiastika ξεχώρισε η προσπάθεια των Γεωργακόπουλο και Πολίτης.