24.0%
70.0%
25.6%
13.8%

Τη νίκη – πρόκριση κατάφεραν να αποσπάσουν οι Los Rebel Lakers απέναντι στους Zero Gravity στο 3ο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς με το τελικό 72-46. Η αρμάδα του coach Θεοχάρη μπήκε από το ξεκίνημα πολύ δυναμικά και διαβασμένη απέναντι στον αντίπαλο και μάλιστα έφτασε να προηγείται με 38 πόντους στην 3η περίοδο. Οι Zero Gravity κυνήγησαν το ματς στην τελευταία περίοδο, όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και τελικά το εισιτήριο της 8αδας κατέληξε στις αποσκευές των Los Rebel Lakers, οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν τους Error 404 για 1 από τα 4 εισιτήρια του final 4.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Los Rebel Lakers να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα των Δερδενέ και Κατσίγαρη για το αρχικό 4-0, για να ανοίγει λογαριασμό για τους Zero Gravity ο Πιτένης με τρίποντο και δίποντο για το προβάδισμα και το 4-5 του ματς. Στη συνέχεια, οι Los Rebel Lakers θα κάνουν το 8-5 με 2 δίποντα των Κατσίγαρη και Γιαννούση, ενώ ο Πιτένης με νέο καλάθι, θα μειώσει στον πόντο και το 8-7 της αναμέτρησης. Εκεί, 2 ακόμα δίποντα των Δερδενέ και Κατσίγαρη θα πάνε τη διαφορά στους 5 και το 12-7, ο Αντωνόπουλος με εύστοχη βολή θε μειώσει στο 12-8, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Los Rebel Lakers με 2 δίποντα του Κατσίγαρη και τρίποντο στην εκπνοή από τον Τρυγονόπουλο, κλείνοντας με αυτόν το τρόπο την περίοδο στο +11 και το 19-8 του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Zero Gravity θα μειώσουν στο 19-10 με 2/2 βολές του Αντωνόπουλου, οι Los Rebel Lakers με ένα σερί 11-0 έπειτα από 7 πόντους του Χειράκη, δίποντο του Λεβέντη και 2/2 βολές του Τρυγωνόπουλου, θα πάει το παιχνίδι στους 20 και το 30-10, με τον Αντωνόπουλο να μειώνει ξανά με βολές και να βάζει φρένο στο σερί αυτό για το 30-12 του ματς. Στη συνέχεια, 2 δίποντα των Λεβέντη και Χειράκη θα γράψουν το 34-12, ο Αντωνόπουλος θα μειώσει με δικό του δίποντο στο 34-14, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσουν οι Los Rebel Lakers με δίποντο και γκολ-φάουλ του Τρυγωνόπουλου, για να ανοίξει η διαφορά στους 25 πόντους και το 39-14 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Γιαννούσης θα ευστοχήσει σε τρίποντο και θα πάει το ματς στο 42-14, οι Zero Gravity με 2 δίποντα των Μπούρα και Αντωνόπουλο θα μειώσουν στο 42-18, όμως οι Los Rebel Lakers, θα τρέξουν ένα σερί 14-0 με 8 πόντους του Κατσίγαρη, 2 βολές των Τζανουδάκη, Λενέντη και 2 δίποντο από τους Χειράκη και Λεβέντη, διαμορφώνοντας έτσι το 56-18 του παιχνιδιού. Με 2/2 βολές από τον Αντωνόπουλο, οι Zero Gravity μείωσαν στο 56-20, ο Τρυγονόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 58-20, ενώ ο Αντωνόπουλος με βολή και τρίποντο, σφράγισε την περίοδο στο 58-24.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Zero Gravity θα μειώσουν με 2 δίποντα των Αντωνόπουλο και Μπούρα στο 58-28, ο Τρυγονόπουλος με δικό του δίποντο θα γράψει το 60-28, ενώ ο Μπούρας με τον ίδιο τρόπο, θα απαντήσει και θα διαμορφώσει το 60-30 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Τρυγονόπουλος με βολή θα κάνει το 61-30, οι Zero Gravity με ένα σερί 1-6 θα μειώσουν στο 62-36, ο Τρυγωνόπουλος με γκολ-φάουλ έκανε το 65-36 και ένα νέο γρήγορο σερί 2-9 των Zero Gravity, διαμόρφωσε το 67-45 του ματς. Με τρίποντο του Αργυρόπουλου, το ματς πήγε στο 70-45, ο Αντωνόπουλος με βολή μείωσε στο 70-46, με τον Χειράκη να σφραγίζει το ματς στο τελικό 72-46.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Χρήστος Τρυγωνόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 18 πόντους, με 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 22 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Los Rebel Lakers ξεχώρισε επιπλέον ο Κατσίγαρης, με τον Χειράκη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Zero Gravity σε καλή μέρα βρέθηκε ο Αντωνόπουλος και ο Παπαδέας.