25.8%
61.5%
33.3%
33.3%

Αν και υστερούσαν αριθμητικά, η ομάδα του Αστέρα Ευελπίδων έχοντας αρκετές απουσίες και τελειώνοντας το ματς με πέντε παίκτες λόγω τραυματισμού κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στους ΜΚΟ με τελικό σκορ 56-40.

Το ματς ξεκίνησε και οι δύο ομάδες κατάφεραν να βρουν γρήγορα σκορ πετυχαίνοντας το 2-2. Για την ομάδα του Αστέρα Ευελπίδων το 4-2 έκανε ο Μindaugas με δίποντο. Τρίποντο σημείωσε ο Σωτηρόπουλος και έβαλε μπροστά με 4-5 τους Μ.Κ.Ο. Σερί 4-0 με μία βολή του Χάρμπαλη και του Χαρτοκόλλη και ένα δίποντο του Τσώνη πέτυχαν οι παίκτες του Αστέρα Ευελπίδων. Με δίποντο μείωσε σε 8-7 ο Βιδάλης το οποίο θα έμελλε να είναι και το μοναδικό του στον αγώνα. Απάντηση για τον Αστέρα έδωσε με τρίποντο ο Χαρτοκόλλης και  με μία βολή για το 12-7. Ένα σερί 7-0 από τους Μ.Κ.Ο. με τρίποντα των Κωτσικογιάννη και του Βιδάλη για το 12-14 και την προσπέραση.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Τσώνη να ισοφαρίζει για τον Αστέρα Ευελπίδων. Τρίποντο πέτυχε ο Σωτηρόπουλος για το 14-17. Σερί 6-0 έτρεξαν ο Τσαουρδάς με τρίποντο και ο  Μindaugas με δίποντο για το 20-17. Με τρίποντο απάντησε ο Μαρσέλος για τα 20 όλα. με τον Χαρμπαλή να ανεβάζει τη διαφορά στο συν 2 και το 22-20. Ο Μαρσέλος έδωσε πάλι την απάντηση για τους Μ.Κ.Ο. με τρίποντο και την προσπέραση 22-23. Ένα δίποντο του Ψαράκη και ένα τρίποντο του  Μindaugas έκαναν το 27-23 υπέρ  του Αστέρα Ευελπίδων. Μια βολή του Δεληγιάννη δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, αφού με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Χαρτοκόλλης για το 28-24 που ήταν και το τελικό σκορ της περιόδου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Μ.Κ.Ο. να μπαίνουν πιο ζεστά στο ματς και τον Σωτηρόπουλο να πετυχαίνει πέντε πόντους για την προσπέραση, με τον Γρηγορόπουλο να προσθέτει ένα ακόμη δίποντο για το 28-31. Ο Μindaugas απάντησε με δίποντο για να μειώσει στο -1 αλλά ο Γρηγορόπουλος με μία βολή έκανε το 30-32. Ένα σερι 11-0 έτρεξε η ομάδα του Αστέρα Ευελπίδων μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου για να ανεβάσει την διαφορά στο +11 και το 41-32. Από ένα τρίποντο πέτυχαν Χαρτοκόλλης, Τσαουρδάς και Τσώνης,  καθώς και ένα δίποντο ακόμη του Τσώνη που εκτόξευσαν τι διαφορά στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Την τέταρτη περίοδο άνοιξε με τρίποντο ο Δεληγιάννης για το 41-35. Ο Χαρτοκόλλης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με τον Γρηγορόπουλο να πετυχαίνει δίποντο για το 44-37. Ακόμη ένα σερί 7-0 έτρεξε ο Αστέρας Ευελπίδων με δύο βολές και ένα τρίποντο του Τσώνη καθώς και ένα δίποντο του Μindaugas. Με ακόμη ένα τρίποντο απάντησε ο Σωτηρόπουλος για τους Μ.Κ.Ο. , το οποίο θα ήταν και οι τελευταίοι τους πόντοι στον αγώνα. Το τελευταίο σερί 5-0 ήρθε από τον Αστέρα Ευελπίδων με τον Τσώνη να πετυχαίνει δίποντο και των Χαρτοκόλλη καλάθι και φάουλ για το 56-40.

Η αριθμητική υπεροχή των Μ.Κ.Ο. δεν τους έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα με την ομάδα του Αστέρα Ευελπίδων να παίρνει τη νίκη δίκαια στο δεύτερο ημίχρονο. Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Τσώνης ο οποίος ήταν άλλωστε και ο MVP με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από κοντά και ο Χαρτοκόλλης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Μ.Κ.Ο. ο Σωτηρόπουλος ήταν ιδιαίτερα εύστοχος με 16 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Σημαντική ήταν και η προσφορά του Δεληγιάννη με 6 πόντους και 11 ριμπάουντ χωρίς όμως να καταφέρνει να φέρει τη νίκη στην ομάδα των Μ.Κ.Ο.

10Χαρτοκόλλης Στυλιανός193560.02922.241428.6718520312
17Mindaugas Vaiciunas110004666.71250.011112030122