41.7%
85.7%
35.7%
40.9%

Ένα ματς ωδή στο επιθετικό μπάσκετ διεξήχθη το βράδυ της Δευτέρας. Ο Φωκιανός έβαλε 73 πόντους, ωστόσο οι Nothing but NET κέρδισαν σκοράροντας 85!

Στο πρώτο  δεκάλεπτο οι Nothing but NET ήταν εντυπωσιακοί. Ο Σαπλατέρας πάσαρε ωραία στον Καραμάνη και αυτός άνοιξε το σκορ με σουτ και ο Μακρυγιάννης μεγάλωσε την διαφορά με αιφνιδιασμό. Ο Φερεντίνος μείωσε σε 4-3 με τρίποντο και οι αντίπαλοι έβαλαν 6 σερί πόντους πριν ο ίδιος σκοράρει και με σουτ. Ο Καραμάνης πάσαρε ωραία στον Σταυρίδη  για το 12-5 αρχικά και ύστερα στον Δρίτσα για το 14-8 του δεκαλέπτου. Στο διάστημα αυτό σκόραρε ο Τζούρτος το πρώτο του τρίποντο για τον Φωκιανό.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με δυναμικό ντράιβ του Δρίτσα και ωραία συνεργασία των Αλτιπαρμάκη- Γρίβα για το 14-12. Ο Κοτσίφης φυσικά σκόραρε τρίποντο από πάσα του Μακρυγιάννη, σουτ που απάντησε ο Αλιπαρμάκης αργότερα.2 σερί αιφνιδιασμοί του Μακρυγιάννη, πρώτα πάσα του Δρίτσα και ύστερα του Σαπλατέρα, ήταν αρκετοί για το 37-17. Οι 2/2 βολές του Φερεντίνου έστειλαν τις ομάδες στο ημίχρονο με 39-22.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απίστευτα παραγωγικό επιθετικά. Αρχικά για τον Φωκιανό ο Καρακατσάνης έβαλε 6 δίποντα 1/1 βολές και μοίρασε 3 ασίστς! Για τους Nothing but NET ο Δρίτσας έκανε εξίσου καλό δεκάλεπτο με  3 καλάθια(1 coast to coast), 4 ασίστς και κλεψίματα. Eίχε επιπλέον τον Τσαούση για στήριγμα που σκόραρε 2 τρίποντα όπως και ένα ακόμα ο Κοτσίφης. Ο Φωκιανός είδε από τα μέσα του δεκαλέπτου τοβ Τζούρτο να είναι ασταμάτητος. Ποστ, καλάθι και φάουλ, τρίποντο, 2 ασίστς ο απολογισμός. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Αλτιπαρμάκης που μόλις είχε σκοράρει πάσαρε ωραία στον Τσιώτση για να σκοράρει ο τελευταίος τρίποντο!(67-51)

Ο Φωκιανός μπήκε με τρομερό πάθος στο 4ο δεκάλεπτο φτάνοντας την διαφορά στο -8 από τα σερί τρίποντα του Τζούρτου, την πάσα του στον Φερεντίνο και το καλάθι από επιθετικό ριμπάουντς του Αλτιπαρμάκη. Ο Καραμάνης όμως ανέβασε στροφές σκοράροντας με ποστ και χουκ και πασάροντας στον Δημητρίου δις για το 76-64, λίγο μετά από ένα ακόμα τρίποντο του Τζούρτου(!). Οι Nothing but NET έβαλαν καλάθια αιφνιδιασμών και ο Φωκιανός ένα δίποντο μέχρι να σκοράρει ο Κοτσίφης και πάλι τρίποντο για το 83-66. Η τελευταίες προσπάθειες του Φωκιανού με Τζούρτο, Καρακατσάνη και Φερεντίνο έκαναν το τελικό σκορ 85-73.

MVP Ο Δρίτσας που σε 3 δεκάλεπτα είχε 14 πόντους, 11 ριμπάουντς και 6 ασίστς. Είχε όμως και ακόμα 5(!) συμπαίκτες του με πάνω από δέκα πόντους. Από τον Φωκιανό ξεχώρισε ο Τζούρτος με 25 πόντους, ενώ βοήθησαν ιδιαίτερα οι 15 πόντοι του Φερεντίνου και οι 13 του Καρακατσάνη που είχε και 8 ασίστς.