23.5%
56.3%
27.8%
13.3%

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στη Silver κατηγορία οι ΜΚΟ, καθώς κέρδισαν τους Athens Supergrungers με 57-45, κυρίως χάρη στην πολύ καλή ζώνη που έπαιξαν, η οποία εγκλώβισε την επίθεση του αντιπάλου. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Σωτηρόπουλος με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ΜΚΟ έκαναν μαγκωμενο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα οι Athens Supergrungers να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα για αρχή. Ο Σωτηρόπουλος έγραψε το πρώτο καλάθι του αγώνα, οι Τσίπρας, Λιούτας και Θεοδώρου απάντησαν με 0-5 για το 2-5, 4-5 ξανά ο Σωτηρόπουλος, 4-7 ο Αϊβαλιώτης, 6-7 ο Κοντίνος, 6-10 με γκολ φάουλ ο Θεοδώρου, 7-10 ο Κωτσικογιάννης, 7-12 ο Βαμβαράπης, 9-12 ξανά με ένα καλάθι του Κοντίνου και 9-14 από τον Κωνσταντιλιέρη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Supergrungers εκμεταλλευόμενοι το momentum που είχαν ανέβασαν τη διαφορά τους μέχρι και το +8, όμως σε εκείνο το σημείο ήρθε η αφύπνιση των ΜΚΟ, με αποτέλεσμα το ματς να έρχεται πολύ γρήγορα στην ισοπαλία. Ο Κωτσικογιάννης μείωσε σε 11-14, οι Supergrungers απάντησαν με 0-5 σερί δια χειρός Βαμβαράπη για το 11-19, απάντηση με 8-0 σερί οι Γρηγορόπουλος, Βιδάλης και Σωτηρόπουλος για το 19-19 και 19-21 με καλάθι από τον Βαμβαράπη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ΜΚΟ συνέχισαν να δυσκολεύουν τον αντίπαλο τους με την καλή ζώνη που έπαιζαν και σε συνδυασμό με δύο καλά σερί που έκαναν επιθετικά πήραν τα ηνία του ματς. Ο Βαμβαράπης έγραψε το 19-24, 25-24 με ένα 6-0 σερί οι Βιδάλης, Κοντίνος και Σωτηρόπουλος, στη συνέχεια από ένα καλάθι για τις δύο ομάδες για το 27-26, 27-28 ο Κατσαμπάνης και 7-0 σερί από τους Μητριτζίκο και Βιδάλη για το 34-28 που πήγε τους ΜΚΟ στο +6. Στη συνέχεια ο Κατσαμπάνης μείωσε σε 34-30, για να ακολουθήσει μια βολή του Μητριτζίκου για το τελικό 35-30 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι ΜΚΟ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, ανέβασαν τη διαφορά τους σε διψήφιο και καθάρισαν το ροζ φύλλο στην πρεμιέρα τους στην κατηγορία. Ο Σωτηρόπουλος έγραψε το 38-30, σε 38-33 μείωσε ο Κατσαμπάνης, 41-33 ξανά με τρίποντο ο Σωτηρόπουλος, 41-38 από τους Θεοδώρου και Αϊβαλιώτη, 43-38 ο Γρηγορόπουλος, 43-40 ο Αϊβαλιώτης, 47-40 για το +7 οι ΜΚΟ με δράστες ξανά τους Βαμβαράπη και Θεοδώρου, 47-41 ο Κατσαμπάνης, 52-41 με ένα 5-0 σερί οι Δεληγιάννης και Σωτηρόπουλος, 52-43 ο Αϊβαλιώτης, 57-43 ο Σωτηρόπουλος με ένα προσωπικό 5-0 και 57-45 με καλάθι από τον Αϊβαλιώτη ξανά, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό του παιχνιδιού.

Για τους ΜΚΟ, πέρα από τον Σωτηρόπουλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Βιδάλης και Γρηγορόπουλος. Για τους Athens Supergrungers ξεχώρισαν οι Βαμβαράπης, Αϊβαλιώτης και Κατσαμπάνης.