25.0%
58.8%
41.9%
22.7%

Σε ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι οι Μ.Κ.Ο κατάφεραν να πάρουν την νίκη εναντίον των Kings με 62-61. MVP του αγώνα ήταν ο Βαγγέλης Μάινας ο οποίος είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ταπες.

Το πρώτο καλάθι του αγώνα το έβαλε ο Λιάπης ευστοχώντας σε ένα τρίποντο, για να έρθει ο Αλεξανδρόπουλος λίγο αργότερα και να κάνει το 0-5. Ο Βιδάλης έσπασε το ρόδι για τους Μ.Κ.Ο μειώνοντας σε 2-5 για να έρθει ο Γκοτζής και να κάνει το 2-7 με δύο βολές. Κάπου εκεί ξύπνησα οι Μ.Κ.Ο και έκαναν ένα 9-0 με τους Μάινα, Σωτηρόπουλο και Δεληγιάννη να βαζουν αυτούς τους πόντους και να δίνουν προβάδισμα στην ομάδα τους με 11-7. Δεν άφησαν αναπάντητο το σερί αυτό οι Kings. Έτρεξαν ένα δικό τους 0-5 και πέρασαν μπροστά και πάλι με 11-12. Σε εκείνο το σημείο οι Μ.Κ.Ο έτρεξαν ένα 9-3 μέχρι το τέλος της περιόδου που μας έδωσε το τελικό 20-15.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Kings οι οποίοι δέχτηκαν μόλις 13 ενώ έβαλαν 22. Ο Αλεξανδρόπουλος έβαλε ένα τρίποντο με το που μπήκαν οι δύο ομάδες κάνοντας το 20-18. Ο Μαρσέλλος έβαλε 1 βολή κάνοντας το 21-18. Οι Kings με τον Γκοτζή και τον Δερματίνο έτρεξαν ένα 0-6 παίρνοντας προβάδισμα με 21-24. Ο Σωτηρόπουλος έκανε το 25-24 με ένα δικό του 4-0 και από εκείνο το σημείο μέχρι το 32-31 οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι χωρίς όμως οι Μ.Κ.Ο να χάσουν το προβάδισμα. Από το 32-31 όμως μέχρι το τέλος της περιόδου έτρεξαν ένα 1-6 παίρνοντας προβάδισμα με το τελικό 33-37 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με ένα 6-0 από τους Μ.Κ.Ο με τον Μάινα να βάζει όλους τους πόντους(39-37). Δεν το άφησαν να περάσει έτσι αυτό οι Kings οι οποίοι απάντησαν με ένα δικό τους 0-5 με δράστες τους Αλεξανδρόπουλο και Χαριτόπουλο. Τότε ήρθε ένα ακόμα μικρό σερι στο ματς για τους Μ.Κ.Ο, που έφτασε το 7-0 αυτή τη φορά και τους έδωσε προβάδισμα με 46-42. Ο Χαριτόπουλος βάζοντας 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 46-47. Ο Παππάς βάζοντας μι βολή ισοφάρισε (47-47) και ο Σωτηρόπουλος με δύο δικές του έδωσε προβάδισμα με 49-47. Οι Kings όμως τους το πήραν πίσω με τρίποντο από τον Δερματίνο που σημείωσε το τελικό 49-50 της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Δερματίνος αύξησε το προβάδισμα των Kings κάνοντας το 49-52. Οι Μ.Κ.Ο όμως δεν θα το άφηναν έτσι αυτό. Έκαναν ένα 6-0 με τους Μάινα, Παππά και Σωτηρόπουλο να βάζουν από δύο πόντους ο καθένας και να δίνουν προβάδισμα στην ομάδα τους με 55-52. Συνεχόμενες οι εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι Kings το πήραν ξανά κάνοντας το 55-56 με τους Ανδρινόπουλο και Σαϊτάνη. Ο Σωτηρόπουλος έκανε το 58-56, αλλά ο Χαριτόπουλος βάζοντας 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 58-61. Σε εκείνο το σημείο ο Βιδάλης ανέλαβε δράση βάζοντας τους 4 τελευταίους πόντους στο ματς, σημειώνοντας το 62-61 με 40 δευτερόλεπτα να μένουν. Στην επόμενη επίθεση ο Αλεξανδρόπουλος κόπηκε ψηλά από τον Μάινα, ενώ ούτε ο Χαριτόπουλος μπόρεσε να βάλει το τρίποντο μετα από την επαναφορά με 31 δευτερόλεπτα να μένουν τώρα. Οι Μ.Κ.Ο ήθελαν να πάνε σε μια αργή επίθεση, το έκαναν αλλά τελικά η μπάλα τους έμεινε στα χέρια. Επίθεση 7 δευτερολεπτων είχαν οι Kings. Ο Χαριτόπουλος κατέβασε, αλλά κλειστηκε καλά και αναγκάστηκε να πασάρει στον Σαϊτάνη ο οποίος δεν μπόρεσε να γράψει το buzzer beater που θα έδινε νίκη στους Kings.

Πέρα από τον Μάινα, τεράστια συνεισφορά στη νίκη είχαν και οι Σωτηρόπουλος και Βιδάλης για τους Μ.Κ.Ο. Για τους Kings πολύ καλό ματς έκαναν οι Γκοτζής και Χαριτόπουλος.