22.7%
69.6%
40.0%
13.6%

Η Partouzan κέρδισε με 66-69 στην παράταση τους Μ.Κ.Ο. για να ανέβει στο 4-3 στην Golden, μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στο σουτ σε κανονική διάρκεια και παράταση. Ένα άστοχο τρίποντο από την Partouzan στην κανονική διάρκεια μας έφερε στην παράταση, όπου οι Μ.Κ.Ο. είχαν ευκαιρία για νίκη, αλλά έχασαν δίποντο και τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, πριν ο Ζησιάδης με βολές διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-3 και 2-5 για τους νικητές από τον Χατούνογλου, για να απαντήσει ο Μάινας για το 6-7. Ο Λεκός με τον Ζησιάδη έφεραν την ομάδα τους στο 6-12, με τον Βαχαβιώλο να απαντά, αλλά τον Λεκό να κλείνει στο 8-14 το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μαρσέλλος με τον Σωτηρόπουλο ισοφάρισαν σε 14-14 στη 2η περίοδο, με τον Ζησιάδη να απαντά με καλάθι και φάουλ. Ο Δελατόλας έφερε την ομάδα του στο 15-19, για να γράψει ο Ζησιάδης το 17-21 λίγο μετά. Ο Αγγελακάκης μείωσε σε 20-21, αλλά ένα 0-10 σερί έφερε την Partouzan στο 20-31 με τον Ζησιάδη, τον Λεκό και τον Χατούνογλου να σκοράρουν. Οι Μ.Κ.Ο. απάντησαν με το ίδιο νόμισμα, δικό τους 9-0 ως το ημίχρονο από τον Αγγελακάκη και τον Μάινα και 29-31 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο Καρατζάς έγραψε το 29-33, με τον Σωτηρόπουλο να μειώνει και τον Τουρή να δίνει το πρώτο προβάδισμα στο ματς για την ομάδα του, 34-33. Ο Λεβαντής απάντησε, αλλά ο Μάινας με τον Μαρσέλλο έφεραν το ματς στο 38-35. Ο Λεκός μείωσε στον πόντο, με τον Τουρή να γράφει ξανά και τον Αγγελακάκη με τον Μαρσέλλο και τον Δεληγιάννη να φέρνουν τους Μ.Κ.Ο. στη μεγαλύτερη διαφορά τους, 47-39, ολοκληρώνοντας ένα 27-8 από τη στιγμή που έμειναν πίσω με 11 πόντους. Η περίοδος έκλεισε στο 47-41 από τον Λεκό, με τον Μάινα να γράφει και πάλι +8 για την ομάδα του. Υψηλάντης και Δελατόλας μείωσαν σε 49-45, με τον Σωτηρόπουλο και τον Δεληγιάννη να απαντούν, 53-45. Ο Λεκός μείωσε σε 53-48 και 54-50, με τον Ζησιάδη να φέρνει μετά από πολλή ώρα το ματς στο σουτ, 55-52. Ο Μαρσέλλος με τον Δεληγιάννη έγραψαν το 58-52, αλλά ο Λεκός ήταν ξανά εκεί. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο ο Σωτηρόπουλος με μια βολή έφερε το ματς στο 59-54, με τον Χατούνογλου να γράφει δύο συνεχόμενες επιθέσεις για το 59-58 με 1:15 για το τέλος. Οι Μ.Κ.Ο. δεν μπορούσαν να σκοράρουν και στα 40 δευτερόλεπτα ο Λεκός με 2/3 βολές από προσπάθεια για τρίποντο έγραψε το 59-60. Σκορ δεν ήρθε για τους Μ.Κ.Ο., ο Ζησιάδης είχε 1/2 βολές στα 23 δευτερόλεπτα για το 59-61, με τον Αγγελακάκη να ισοφαρίζει με απίστευτη ενέργεια στα 13 δευτερόλεπτα, 61-61. Η Partouzan είχε την τελευταία επίθεση αλλά δεν σκόραρε με τρίποντο από τη γωνία, για να πάμε στην παράταση.

Εκεί ο Αγγελακάκης έγραψε το 63-61 και ο Σωτηρόπουλος με τον Βαχαβιώλο το 66-63 μετά την απάντηση του Χατούνογλου, για να έρθει ο Λεκός στο λεπτό για το 66-66 με τρίποντο. Οι Μ.Κ.Ο. έκαναν λάθος και ο Χατούνογλου έφερε το ματς στο 66-67 στα 35 δευτερόλεπτα. Στην τελευταία επίθεσή τους οι Μ.Κ.Ο. έχασαν ντράιβ με την μπάλα να μπαίνει και να βγαίνει από το στεφάνι, έκλεψαν αμέσως μετά το αμυντικό ριμπάουντ και αστόχησαν στα 6 δευτερόλεπτα σε τρίποντο νίκης, για να πάρει αντιαθλητικό φάουλ ο Ζησιάδης στη συνέχεια και με 2/2 βολές να γράψει το τελικό 66-69.

Για τους νικητές ο Λεκός είχε 23 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Χατούνογλου 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ζησιάδης 14 πόντους. Για τους Μ.Κ.Ο. ο Μάινας είχε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Σωτηρόπουλος 13 πόντους, 5 ασίστ, ο Αγγελακάκης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μαρσέλλος 10 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Τουρής.