38.9%
52.9%
46.2%
19.2%

Οι Undertakers κέρδισαν τους Μ.Κ.Ο. με 70-72 στην παράταση μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και αφού πρώτα οι ομάδες μας είχαν προσφέρει μια απολαυστική βραδιά. Τετράδα διψήφιων για Undertakers με τον Παπαγιάννη να έχει double double και τον Γρυπάρη να το αγγίζει με ασίστ, μεγάλο παιχνίδι από Βιδάλη, Μάινα και Σωτηρόπουλο σε ένα ματς που δεν θέλαμε να τελειώσει!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καπαντάκη να σκοράρει για να απαντήσει ο Τουρής. Ο Βιδάλης ισοφάρισε σε 4-4 με τον Μαρκάκη να γράφει τρίποντο και τον Καπαντάκη να σκοράρει για το 6-9, πριν έρθουν ο Βιδάλης με τον Μάινα να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους. Ο Κοντίνος απάντησε, με τους Βιδάλη και Μάινα να σκοράρουν ξανά, 14-11. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Γρυπάρη με 2/3 βολές σε νεκρό χρόνο, για να σκοράρουν ο Δασκάλου με τον Σωτηρόπουλο για το 18-13. Ο Κοντίνος μείωσε, με τον Σωτηρόπουλο να γράφει τρίποντο, 21-15. Καλάθι από τον Γρυπάρη, απάντηση από Τουρή και Μάινα και +8 για τους Μ.Κ.Ο., 25-17. Όμως, ως το ημίχρονο ο Στερμάσι με τον Καπαντάκη και τον Γρυπάρη είχαν φέρει ξανά το ματς στον πόντο, 25-24.

Στην επανάληψη ο Καπαντάκης σκόραρε από μακριά για το 25-27, με τους Μ.Κ.Ο. να τρέχουν ένα 9-0 σερί με τον Βιδάλη, τον Σωτηρόπουλο και τον Μάινα, 34-27. Ο Στερμάση με τον Παπαγιάννη και τον Γρυπάρη μείωσαν σε 34-33, για να γράψει κι άλλο τρίποντο ο Σωτηρόπουλος. Ο Γρυπάρης με τον Παπαγιάννη έφεραν το ματς στα ίσα, 37-37, με τον Βιδάλη να γράφει το 41-38, αλλά τους Undertakers να κλείνουν με προβάδισμα το δεκάλεπτο από τον Κοντίνο και τον Γρυπάρη, 41-43.

Στην 4η περίοδο ο Γρυπάρης έγραψε το 41-45 φτάνοντας το σερί της ομάδας του στο 0-7 με τον Βιδάλη να απαντά. Τουρής και Μάινας έφεραν το ματς στο 47-48 μετά το τρίποντο του Καπαντάκη, αλλά ο Παπαγιάννης με τον Μαρκάκη σκόραραν για το 47-52. Ο Τουρής απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Κοντίνος είχε 4 πόντους για το 50-56, με τον Στερμάσι να δίνει ξανά διαφορά 6 πόντους, 52-58. Ο Βιδάλης μείωσε, ο Παπαγιάννης σκόραρε για το 54-60, με τον Σωτηρόπουλο να γράφει τρίποντο με 1:30 για το φινάλε. Ο Παπαγιάννης σκόραρε ξανά, 57-62, με τον Σωτηρόπουλο να φέρνει το ματς με νέο τρίποντο στο 60-62 στο τελευταίο λεπτό. Οι Undertakers έχασαν την επίθεση και ο Βιδάλης ισοφάρισε το ματς στα 32 δευτερόλεπτα. Οι Undertakers αστόχησαν ξανά, πήραν επιθετικό ριμπάουντ αλλά δεν είδαν το χρόνο και δεν σούταραν για τη νίκη με το ματς να πηγαίνει παράταση.

Εκεί ο Σωτηρόπουλος έβαλε το 6ο του τρίποντο για το 65-63, με τον Παπαγιάννη να ισοφαρίζει και τον Καπαντάκη να γράφει το 66-67 λίγο μετά. Ο Βιδάλης με βολές έγραψε το 68-67, για να έρθει ο Γρυπάρης στο 1:00 για το 68-70 με τρομερό τρίποντο στην εκπνοή της επίθεση των Undertakers. Οι Μ.Κ.Ο. αστόχησαν στην επίθεση, οι Undertakers έκαναν λάθος και στα 26 δευτερόλεπτα ο Σωτηρόπουλος σκόραρε για το 70-70. Στην τελευταία επίθεση του ματς ο Παπαγιάννης σηκώθηκε στο 24άρι της ομάδας του και σκόραρε το νικητήριο καλάθι, 70-72, με 2 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Οι Μ.Κ.Ο. δεν μπόρεσαν να κάνουν επαναφορά (5 δευτερόλεπτα) και το ματς πήγε στους Undertakers!

Για τους νικητές ο Παπαγιάννης είχε 14 πόντους και 19 ριμπάουντ, σκοράροντας μόνο σε 2ο ημίχρονο και παράταση, ο Γρυπάρης είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Καπαντάκης 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κοντίνος 10 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Μ.Κ.Ο. ο Βιδάλης είχε 25 πόντους και 10 ριμπάουντ με 11/15 εντός παιδιάς, ο Σωτηρόπουλος 22 πόντους, 9 ασίστ με 6/10 τρίποντα (13/23 τρίποντα στα δύο τελευταία ματς!), ο Μάινας 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες.