26.7%
28.6%
32.7%
20.0%

Οι Machamps, έπειτα από ένα φοβερό παιχνίδι κατάφεραν να κλέψουν τη νίκη από τα χέρια των Έμπυρων στην τελευταία περίοδο επικρατώντας με 54-47. Το παιχνίδι ξεκίνησε απολύτως ισορροπημένα, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με 22-19 υπέρ των Machamps. Με ένα φοβερό 6-23 οι Έμπυροι κατάφεραν να περάσουν για τα καλά μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Machamps μιμήθηκαν το φοβερό αυτό δεκάλεπτο των αντιπάλων τους στην τέταρτη περίοδο και με ένα επιμέρους 26-6 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, που τους βοηθά να ανέβουν κι άλλο στη βαθμολογία ενόψει κιόλας των playoffs. Οι Έμπυροι από την άλλη, αναγκάστηκαν να αποχαιρετήσουν το μακρύ σερί των 8 νικών που έτρεχαν.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει με τρίποντο Πουλίττα για το 3-0, 3-2 ο Καρδαμπίκης, 7-2 οι Βουλγαράκης και Δουβλέκας, 0-8 σερί οι Έμπυροι με Δεμέτη και Βιτωράτο για το 7-10, Πουλίττας με 5 πόντους για το 12-10, Βιτωράτος και Κολοβός κάνουν το 12-13, ενώ το 13-13 ο Βουλγαράκης.

Δεύτερο δεκάλεπτο και 16-13 ο Δουβλέκας , 16-17 οι Δεμέτης και Χρόνης, Βουλγαράκης και Χριστοδούλου για το 22-17, ενώ το 22-19 θα κάνει ο Χρόνης.

Στο δεύτερο μέρος πρώτος σκοράρει ο Μαυρογιάννης για το 22-21, Ισαάκ για το 24-21, Δεμέτης και Βιτωράτος για το 24-26, Ισαάκ και 26-26, ενώ οι Έμπυροι με Μαυρογιάννη, Βιτωράτο, Τήλιο και Καρδαμπίκη θα τρέξουν ένα 0-13 σερί για το 26-39, Βουλγαράκης για το 28-39, ενώ το 41-28 θα κάνει ο Χρόνης.

Τελευταία περίοδος και 28-43 ο Χρόνης, σερί 10-0 οι Machamps με Σπανό, Πουλίττα και Βουλγαράκη για το 38-43, 38-45 ο Μαυρογιάννης, άλλο ένα σερί για τους Machamps, 9-0 τώρα, με Βουλγαράκη, Σπανό, Δουβλέκα, για την ανατροπή και το 47-45, 47-47 ο Δεμέτης, ενώ το ματς θα λήξει με καλάθια των Σπανού, Πουλίττα και Βουλγαράκη στα 2, 5 τελευταία λεπτά, για το τελικό 54-47.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Πουλλίτας, ο οποίος σταμάτησε στους 13 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ κι έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 19 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Δουβλέκας και Χριστοδούλου, ενώ από τους Έμπυρους ξεχώρισε η προσπάθεια των Χρόνη και Καρδαμπίκη.