16.7%
63.2%
26.0%
8.3%

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι MaChamps εναντίον των δεύτερων στη βαθμολογία Golden Boys αφού επικράτησαν πολύ δύσκολα  μετά από ένα πολύ σκληρό ματς με 52-44. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές ωστόσο οι Golden βρήκαν γρήγορα τα πατήματα τους και με ένα σερί 0-20 πήραν κεφάλι στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια οι MaChamps με δικό τους σερί έφεραν το ματς στα ίσια και εν τέλει αυτό κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού οι Golden Boys στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραραν μόλις 2 πόντους και οι MaChamps δραπέτευσαν με ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο συνεχίζοντας έτσι την ανοδική τους πορεία.

Έναρξη του αγώνα και γρήγορο 5-0 από τους MaChamps με τους Πουλίττα και Βουλγαράκη να σκοράρουν για να έρθει η απάντηση από τους Golden Boys με καλάθι του Λαλιώτη για το 5-2. Βουλγαράκης, Πουλίττας και Αντωνίου με δίποντα κάνανε γρήγορα το 11-2 για την ομάδα τους και τότε οι Golden Boys πάτησαν γκάζι και διένυσαν σερί 0-20 με πολλούς διαφορετικούς εκτελεστές να είναι μέρος αυτού (Λαλιώτης, Ποντικός, Δαπόλας, Χαχάμης και Μπυνιχάκης) γυρνώντας το ματς τούμπα ουστιαστικά κκαι το σκορ έτσι έγινε 11-20. Το δεκάλεπτο τελείωσε από καλάθι του Βουλγαράκη στο 13-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κίτρινοι μπήκαν πολύ δυνατά και με καλάθια από Πουλίττα και Σπανό μείωσαν στο πόντο για το 19-20. Ο Ιορδανίδης απάντησε για το 19-22, ο Αντωνίου με τον ίδιο τρόπο έκανε το 21-22 και τότε οι GB με ένα ακόμη σερί δια χειρός Σκλαβενίτη, Ποντικού και Κατσούλη πήραν διαφορά 8 πόντων κάνοντας το 21-29. Βουλγαράκης και Πουλίττας μείωσαν γρήγορα σε 26-29 και ο Χαχάμης Βασίλης με 5 σερί πόντους έκλεισε το ημίχρονο στο 28-34.

Ο Χαχάμης Βασίλης στο 2ο ημίχρονο ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε στο 1ο σκοράροντας για το 28-36. Τότε ήταν η ώρα των MaChamps να βγουν μπροστά και με 2 και 1 τρίποντα από Πουλίττα και Βουλγαράκη αντίστοιχα πήραν προβάδισμα βραχέας κεφαλής με 37-36. Ο Μπυνιχάκης με 2 βολές έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του με 37-38, ο Πουλίττας με ένα γκολ-φάουλ έξανε το 40-38, Μπυνιχάκης και Δαπόλας κάνανε το 40-42 και το δεκάλεπτο τελείωσε με σερί 6-0 από τους MaChamps με καλάθια από Πουλίττα και Βουλγαράκη στο 46-42 υπέρ τους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το πιο σκληρό, όπως δηλαδή το περιμέναμε με τις άμυνες να σφίγγους αλλά ειδικά εκείνη των MaChamps οι οποίοι κάνανε το 48-42 με τον Βουλγαράκη, δέχτηκαν μία βολή από των Μπυνιχάκη, σκόραραν εκ νέου με τον Σπανό για το 50-43, δέχτηκαν άλλη μία βολή από τον Κατσούλη και αυτή ήταν και ο τελευταίος πόντους που δέχτηκαν σε όλο το ματς και στη συνέχεια κάνοντας καλή διαχείριση κράτησαν τη διαφορά που έφτιαξαν και η βολή του Θεοδωράκη έγραψε το τελικό 52-44.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός και τρομερός Ντάνιελ Πουλίττας που έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ με 24 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασσίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Βασίλης Χαχάμης με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 1 κόψιμο.