22.7%
80.0%
30.0%
13.0%

Ακόμα μία νίκη κατάφεραν να καταγράψουν οι MaChamps, οι οποίοι παρά το κακό τους ξεκίνημα στη σεζόν, πλέον δείχνουν ότι έχουν μπει για τα καλά σε mood πρωταθλήματος, αφού αυτή τη φορά, επικράτησαν εναντίον της Yugopiastika που παρουσιάστηκε με ελλείψεις με το τελικό 46-37, στην 6η στροφή της Bronze League. Στο ξεκίνημα, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους MaChamps να κλείνουν το ημίχρονο στο +11 και το 27-16. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Yugopiastika μείωσε με το επί μέρους 7-11 στους 7 πόντους για το 34-27, με την ομάδα του Τσίγκα να μειώνει ακόμα περισσότερο και στους 4 πόντους στην τελευταία περίοδο, κάνοντας το ματς ξανά ντέρμπι, όμως οι MaChamps διαχειρίστηκαν πολύ καλά το ματς και με κάποια δύσκολα καλάθια διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη η οποία τους ανεβάζει βαθμολογικά στο 3-2 του Β’ ομίλου της Bronze κατηγορίας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ζωγράφο να ανοίγει το σκορ με δίποντο κοντά στο καλάθι και τον Αντωνίου να βάζει στο παιχνίδι τους MaChamps με τρίποντο για το 3-2 της αναμέτρησης. Εκεί, 2 απανωτά μακρινά δίποντα του Τσακέτα θα διαμορφώσουν το 3-6 της Yugopiastika, ο Βουλγαράκης όμως με βολή και ο Παπαμιχαήλ Α. με όμορφο lay up, θα ισοφαρίσουν στο 6-6 για τους MaChamps. Στη συνέχεια, ένα ακόμα δίποντο από τα 6 μέτρα του Τσακέτα θα κάνει το 6-8 της Yugo, όμως ο Βουλγαράκης θα πάρει από το χέρι τους MaChamps και θα τους δώσει το προβάδισμα στη λήξη της πρώτης περιόδου με 9 συνεχόμενους πόντους (2 2P, 2 FT και 1 3P) για το 15-8 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ντζιός θα μειώσει με 2 βολές στους 5 πόντους και το 15-10, ο Βουλγαράκης ασταμάτητος στον αιφνιδιασμό έγραψε με δίποντο το 17-10, ενώ η απάντηση ήρθε από τον Ντζιό για την Yugopiastika με δικό του καλάθι στο ζωγραφιστό για το 17-12 του ματς. Στη συνέχεια, οι MaChamps με τρίποντο του Αντωνίου, βολή του Παπαμιχαήλ Α. και 2 δίποντα των Βουλγαράκη και Χαλκίδη θα διαμορφώσουν το 25-12, ο Ζωγράφος θα ξεκολλήσει επιθετικά την ομάδα του Νίκου Τσίγκα με δίποντο για να μειώσει στους 11 και το 25-14, ενώ 2 βολές του Σαββάκη, θα γράψουν το 27-14 για την ομάδα των MaChamps. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με δίποντο από τη ρακέτα ξανά ο Ζωγράφος, ο οποίος θα μειώσει στους 11 και πάλι για το 27-16 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, η Yugopiastika θα μπει πιο συγκεντρωμένη στο ματς και με 2 δίποντα των Ντζιό και Τσακέτα, θα ροκανίσει την εις βάρους της διαφορά στους 7 πόντους και το 27-20, όμως οι MaChamps θα “ξυπνήσουν” επιθετικά και θα απαντήσουν με δίποντο του Σαββάκη, κάνοντας έτσι το 29-20. Με δίποντο και ο Γεωργακόπουλος θα μειώσει εκ νέου στους 7 και το 29-22, οι MaChamps με ένα μίνι σερί 5-2 από 2 δίποντα του Παπαμιχαήλ Μ. και βολή του Ισαάκ θα στείλουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο από τη γωνία στη λήξη ο Πανταζόπουλος, γράφοντας με τον τρόπο αυτό το 34-27 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανταζόπουλος θα ξεκινήσει όπως τελείωσε την προηγούμενη περίοδο και με νέο τρίποντο θα μειώσει στους 4 πλέον πόντους για το 34-30, οι MaChamps θα βρουν σκορ από 2 απανωτά τρίποντα των Χατζίαι και Αντωνίου για το 40-30, με τον Ντιζό και τον Πανταζόπουλο να μειώσουν και πάλι στους 6 πόντους, ύστερα από βολή του πρώτου και τρίποντο του δεύτερου για το 40-34 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι MaChamps με γκολ-φάουλ του Βουλγαράκη και δίποντο μετά από ένα εξαιρετικό pick n’ roll του Σαββάκη και του Παπαμιχαήλ Μ., ο δεύτερος θα στείλει τη διαφορά στους 11 πόντους (45-34), ενώ με 1:31 να απομένει για το φινάλε της αναμέτρησης, ο Ζωγράφος με γκολ-φάουλ μείωσε στο 45-37 και ο Παπαμιχαήλ Μ., έγραψε με βολή το τελικό 46-37 της αναμέτρησης.

Το βραβείο του MVP της αναμέτρησης μοιράστηκαν τα αδέρφια Παπαμιχαήλ με τον Ανδρέα να σημειώνει 3 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες και τον Μιχάλη να φτάνει τους 7 πόντους, με 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψμο φτάνοντας έτσι και οι δύο τους 10 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και ο Βουλγαράκης, ενώ από τη Yugopiastika ξεχώρισαν οι Ντζιός και Ανδρέου.