26.7%
57.1%
34.1%
28.6%

Στον μεγάλο τελικό της Division 5 θα βρεθούν οι San Mames, καθώς με ένα τρομερό επί μέρους 4-15 στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να γυρίσουν το ματς κόντρα στους Miami Bricks από το -12 και να πάρουν τη νίκη-πρόκριση με 59-60. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Γαλανής με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σαράντου άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Miami Bricks, ο Παππάς απάντησε με τρίποντο και έβαλε μπροστά τους San Mames με 2-3, 8-3 με 6-0 σερί οι Μαυρίδης και Σπυρόπουλος, 8-7 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Γαλανή, 10-7 ξανά ο Σπυρόπουλος, 10-12 με 0-5 σερί οι Αργεντίνης και Παππάς, 12-12 με καλάθι του Σαράντου, 12-14 ο Αργεντίνης, 17-14 με ένα καλάθι του Μαυρίδη και ένα τρίποντο του Σαράντου, 17-16 από τον Γαλανή, 19-16 ξανά ο Σαράντου, 19-18 με νέο δίποντο του Γαλανή και 22-18 από τους Σπυρόπουλο και Μάινα για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του ημιτελικού με τους Miami Bricks στο +4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Αργεντίνης, Καλαμπαλίκης και Παππάς έτρεξαν ένα γρήγορο 0-7 σερί και έβαλαν μπροστά τους San Mames με 22-25, ο Σπυρόπουλος μείωσε σε 24-25, ο Γαλανής απάντησε με τρίποντο για το 24-28, 26-28 ξανά ο Σπυρόπουλος, 26-30 ο Αργεντίνης, 29-30 με μια βολή του Μάινα και ένα καλάθι του Σαράντου, 29-32 πάλι από τον Βασίλη Αργεντίνη, 37-32 και προβάδισμα οι Miami Bricks με 8-0 σερί με πόντους των Σπυρόπουλου και Σαράντου, 37-35 ο Γαλανής, 40-35 ο Μάινας με τρίποντο και 40-37 με νέο καλάθι του Γαλανή για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αργεντίνης μέιλ σε σε 40-39, 45-39 με ένα τρίποντο του Σαράντου και δύο βολές του Σπυρόπουλου, 45-42 ο Γαλανής με τρίποντο, 47-42 με καλάθι του Σαράντου, 47-43 με βολή του Γαλανή, 53-43 με ένα τρίποντο του Μάινα και ένα του Βαβούδη, 53-45 με βολές του Γαλανή και καλάθι από τον Σαράντου για το τελικό 55-45 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Σαράντου έβαλε καλάθι για το 57-45, 57-51 με 0-6 σερί από τους Αργεντίνη, Παππά και Γαλανή, 59-51 ο Σαράντου ξανά και τρομερό 0-9 σερί στο τέλος οι San Mames με τους Παππά και Αργεντινή για να κάνουν την ανατροπή οι San Mames και να πάρουν την πρόκριση στον τελικό με 59-60.

Για τους San Mames, πέρα από τον Γαλανή, φοβερό παιχνίδι έκανε και ο Αργεντίνης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Miami Bricks ξεχώρισε ο Σαράντου με 27 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.