17.9%
28.6%
37.5%
26.9%

Το ρόδι έσπασαν οι Miners στην 6η στροφή της Bronze League, αφού επικράτησαν με 55-41 των Carnavaliers σε ένα παιχνίδι όπου μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι και όλα έδειχναν ότι μέχρι και το τελευταίο λεπτό θα ήταν ντέρμπι. Στην επανάληψη, οι Miners είχαν διαφορετική άποψη, αφού με άμυνα που έσπαγε κόκαλα (δέχθηκαν μόλις 13 πόντους), κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά και να φτάσουν τελικά στην πρώτη τους νίκη στο φετινό απαιτητικό πρωτάθλημα της Bronze.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κυνηγόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Κομμάτα να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το αρχικό 2-2. Με βολή και τρίποντο του Καπετανάκη, οι Miners θα περάσουν μπροστά για το 6-2, όμως οι Carnavaliers θα απαντήσουν με 4 πόντους του Τσουκαρέλλα, τρίποντο του Παπαγρηγοριάδη και δίποντο του Καραΐσκου για το 6-11 του ματς. Στη συνέχεια, 2 δίποντα των Κυνηγόπουλο και Νεστοράτο θα μειώσουν στον πόντο και το 10-11, ο Κομμάτας με εύστοχο τρίποντο θα διαμορφώσει το 10-14, όμως οι Miners θα περάσουν μπροστά με 2/2 βολές του Τζαβάρα και τρίποντο του Νεστοράτου για το 15-14. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Ψιλόπουλος, κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο την περίοδο με ένα οριακό προβάδισμα για τους Carnavaliers με το σκορ στο 15-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Carnavaliers θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τρίποντο από τον Ψιλόπουλο που θα κάνει το 15-19, ο Μόνος θα απαντήσει άμεσα με τον ίδιο τρόπο και θα μειώσει ξανά στον πόντο και το 18-19, ενώ ένα ακόμα δίποντο του Ψιλόπουλου, θα διαμορφώσει το 18-21 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα σερί 8-3 από τους Miners θα τους βάλει σε θέση οδηγού με το 26-24, ύστερα από 2 δίποντα του Καπετανάκη και από 1 των Νεστοράτο και Κωτσίδη, για να ισοφαρίσει εκεί ο Καραΐσκος με δικό του δίποντο, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 26-26 της αναμέτρησης. Με 2 καλάθια του Καπετανάκη, οι Miners θα ξεφύγουν με 4 πόντους διαφορά για το 30-26, με τους Carnavaliers να σφραγίζουν το πρώτο ημίχρονο με 2 βολές του Καραΐσκου και του Τζαβάρα για το 30-28 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Carnavaliers θα πάρουν το προβάδισμα με ένα τρίποντο του Καλόγηρου που θα κάνει το 30-31, για να πατήσουν γκάζι οι Miners και με ένα σερί 9-0 με 5 πόντους του Νεστοράτου και από 2 των Ράπτη και Καπετανάκη, θα περάσουν μπροστά και θα χτίσουν διαφορά 8 πόντων με το σκορ στο 39-31. Με δίποντο του Καραΐσκου από μέση απόσταση, οι Carnavaliers θα μειώσουν στο 39-33 και τους 6 πόντους, για να κλείσουν την περίοδο οι Miners με ένα νέο σερί 7-0 με 5 πόντους του Τζαβάρα και 2 του Νεστοράτου για το 46-33 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Miners θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά του ματς με το 7-0 σερί να μετατρέπεται σε 16-0 με 4 πόντους του Τζαβάρα, 4 του Νεστοράτου και βολή του Καπετανάκη για το 55-33, με τους Carnavaliers απλά να μειώνουν με τρίποντο του Ψιλόπουλου και 5 σερί πόντους του Πασχαλίδη για το τελικό 55-41 της αναμέτρησης.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Ευρύμαχος Καπετανάκης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 13 πόντους, με 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 3 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 13 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Miners ξεχώρισε επιπλέον ο Κωτσίδης, με τον Νεστοράτο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Carnavaliers σε καλή μέρα βρέθηκε ο Ψιλόπουλος και ο Τσουκαρέλλας.