0%
0%
0%
0%

Οι Gademians κέρδισαν τις Ακαδημίες Red-dicolo με 53-43 σε έναν αγώνα που πήραν κεφάλι στο δεύτερο μέρος και χρωστούν τη νίκη τους στην απίστευτη κυριαρχία τους στα ριμπάουντ, 68-32 με 30-10 τα επιθετικά!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 για τους Gademians από τον Βερρα και τον Παπασγουριδη Ζ. για να απαντήσει ο Αντωνίου. Ο Ξυγαλατας έφερε τον αγώνα στο 7-6, με τον Κοζαδινο να γράφει το 9-6. Με τον Κοντουιν Μ. και τον Παπασγουριδη Σ. οι Gademians έφτασαν στο 13-7, αλλά ο Ζωης με τον Τριανταφύλλου μείωσαν σε 13-12 στην περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κοντουιν Τ. σκόραρε για το 18-14 της ομάδας του με τον Βέρρα να γράφει το 20-16, για να απαντήσει ο Μακρης. Με τον Παπασγουριδη Σ. οι Gademians πήγαν στο 22-19, με τον Μακρη να μειώνει στον πόντο και τον Αντωνίου στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει το 24-26 για τις Ακαδημίες Red-dicolo. Στην επανάληψη ο ίδιος σκόραρε για το 24-28, με τον Κοντουιν Τ. και τον Κοντουιν Μ. να απαντούν για το 29-28. Ο Κοζαδινος έγραψε το 31-29 με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει για το 36-29 της ομάδας του και τον Βερρα να φέρνει το ματς στο 40-29 ολοκληρώνοντας ένα 11-0 για τους Gademians. Ο Αντωνίου έκλεισε την 3η περίοδο στο 40-23, με τον Ζωη να γράφει το 40-36 στο 4ο δεκάλεπτο. Όμως, ο Κοντουιν Τ. ήταν εκεί και με 8 μαζεμένους πόντους έφερε το ματς στο 48-36, για να σκοράρει ο Παπαδόπουλος για το 50-36. Ο Κοζαδινος από μακριά έγραψε το 53-38, με το ματς να κλείνει από Αντωνίου και Ζωη στο 53-43.

Τα λάθη ήταν 23-14 στο ματς, τα κλεψίματα 8-10 και οι ασίστ 12-6. Στα ριμπάουντ οι Gademians κυριάρχησαν, 68-32 με 10-30 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 4/19 τρίποντα και τις Ακαδημίες Red-dicolo 3/11. Στα δίποντα οι Ακαδημίες Red-dicolo είχαν 22% και οι Gademians 32%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Κοντουιν Τ. είχε 12 πόντους, ο Βερρας 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Κοντουιν Μ. 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κοζαδινος 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για τις Ακαδημίες Red-dicolo ο Αντωνίου είχε 17 πόντους, ο Ζωης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ.