40.0%
81.3%
35.4%
14.3%

Η Oklaχωμα Thunder, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στους μόλις πέντε Miners, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 53-59 και να φτάσει στις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια χάρη στη ψυχραιμία της στο τέλος. MVP του αγώνα ήταν ο Μάκης Μέης με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Oklaχώμα μπήκε δυνατά και φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι, ομως στη συνέχεια οι Miners έδωσαν την απάντηση τους. Κουμπής, Σαχινίδης και Παπαναστασίου ξεκίνησαν το ματς με 0-7, 5-7 οι Σκλαβενίτης και Τσιάμης, 5-11 οι Παπαναστασίου και Μανιατόπουλος και απάντηση με 8-0 οι Σκλαβενίτης και Δήμας για να πάρουν προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 13-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Oklaχώμα Thunder μπήκε ξανά δυνατά, πήρε και πάλι το προβάδισμα, όμως ξανά οι Miners δήλωσαν παρόντες. Παϊκόπουλος και Μέης έτρεξαν ένα 0-9 για το 13-20, 19-20 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σκλαβενίτη, 19-23 από τον Χριστιά και από ένα καλάθι οι Τσιάμης και Δήμας για το τελικό 23-23 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άρχισαν να κονταροχτυπιούνται για το προβάδισμα, με τους παίχτες του Τσάπαλου να καταφέρνουν να το παίρνουν στο τέλος της περιόδου. Παπαναστασίου και Σκλαβενίτης έγραψαν το 28-23, 28-26 ο Σαχινίδης, 31-26 ο Δήμας, 31-32 οι Ανδρικόπουλος, Παπαναστασίου και Μέης, 35-32 οι Σκλαβενίτης και Δήμας ξανά, 35-34 ο Ανδρικόπουλος με ένα γκολ φάουλ, 37-35 ο Δήμας και 0-6 σερί στο τέλος του δεκαλέπτου από τους Μέη και Ανδρικόπουλο για το τελικό 37-41.

Στην τελευταία περίοδο η Oklaχώμα μετά τα μισά πήρε ένα προβάδισμα 2 κατοχών και κατάφερε να το κρατήσει σταθερά ως το τέλος για να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της. Δήμας και Σκλαβενίτης έγραψαν το 41-41, 41-43 ο Ανδρικόπουλος, 43-43 ξανά ο Σκλαβενίτης, 43-47 οι Μέης και Μανιατόπουλος, 46-47 ο Τσιάμης, 46-52 οι Σαχινίδης και Μέης, 48-52 ο Τουμπακάρης, 48-54 ο Μανιατόπουλος, 50-54 ο Τσιάμης, 50-56 ο Μέης, 53-56 ο Σκλαβενίτης και δύο βολές από τον Σαχινίδη συν μία από Παϊκόπουλο για το τελικό 53-59 του αγώνα.

Για την Oklaχωμα Thunder, πέρα από τον Μέη, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Σαχινίδης και Ανδρικόπουλος. Για τους Miners ξεχώρισαν οι Σκλαβενίτης, Δήμας και Τσιάμης.