17.9%
50.0%
39.3%
25.7%

Με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους κατάφεραν να ξεφύγουν από το κλειστό της Νηαρ Ηστ οι Tune Squad, αφού επικράτησαν των σκληροτράχηλων Miners με το οριακό 56-58. Με ελλείψεις παρουσιάστηκαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες, ένεκα των ημερών, με τους Miners να πάρουν πολύ δυνατά στο παρκέ, κρατώντας συνεχώς ένα προβάδισμα απέναντι στους αντιπάλους. Οι Tune Squad κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, στο 3ο δεκάλεπτο πέρασαν οριακά μπροστά με τις δύο ομάδες να έχουν συχνές εναλλαγές στο προβάδισμα. Στην τελευταία περίοδο και πιο συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά του ματς, οι Tune Squad με ένα ξέσπασμα πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ και πάρα την προσπάθεια των Miners να ανατρέψουν το ματς, κράτησαν το προβάδισμα και έτσι έκλεισαν θετικά τις υποχρεώσεις τους για το 2023 με την 6η φετινή τους νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σιούτη Δ. (#5) να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Οικονόμου να απαντά άμεσα με δίποντο, μειώνοντας έτσι στο 3-2 του ματς. Ένα σερί των Miners με 5 πόντους του Νεστοράτου και 4 του Τζαβάρα θα ανοίξει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό με το σκορ στο 12-2, όμως οι Tune Squad θα απαντήσουν με ένα δικό τους σερί 0-9, ύστερα από 2 τρίποντα και 1 δίποντο του Καρύκα Π. και βολή του Πουλίδα, για να ρίξουν την διαφορά στον πόντο και το 12-11. Εκεί, ένα δίποντο από τον Νεστοράτο θα ανοίξει τη διαφορά στους 3 πόντους για το 14-11 των Miners, όμως το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο κορυφής ο Πουλίδας, ισοφαρίζοντας έτσι στο 14-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Miners θα περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ με δίποντο του Σιούτη Δ. (#10) και τρίποντο του Νεστοράτου για το 19-14, ο Οικονόμου με καλάθι μείωσε στο 19-16, ενώ ένα δίποντο απάντηση από τον Ράπτη στη ρακέτα, διαμόρφωσε το 21-16 του ματς. Στη συνέχεια, οι Tune Squad θα φέρουν το ματς στα ίσα, ύστερα από ένα σερί 2-7, με 4 πόντους του Γιαννακούλια και τρίποντο του Καρύκα Π. για το 23-23, ο Σιούτης Δ. (#5) και ο Παπαδόγιαννης με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα απάντησαν και έγραψαν το 28-23 των Miners, ενώ ένα δίποντο ξανά από τον Καρύκα Π., μείωσε στους 3 και το 28-25 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, βρήκε τους Miners με ένα προβάδισμα 4 πόντων, αφού ο Παπαδόγιαννης με εύστοχη βολή, έστειλε τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ της ανάπαυλας στο 29-25.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Παπαδόγιαννης με δίποντο αυτή τη φορά θα κάνει το 31-25, ο Καρύκας Π. με 2/2 βολές θα μειώσει στους 4 για το 31-27, ενώ ο Σιούτης Δ. (#10), κατάφερε να απαντήσει και να διαμορφώσει το 33-27 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Tune Squad με 2 δίποντα του Οικονόμου και 1 του Τζαμαρία θα ισοφαρίσουν στο 33-33, όμως ένα σερί 7-0 από τους Miners με 5 πόντους του Σιούτη Δ. (#10) και 2 βολές του Παπαδόγιαννη, θα ανοίξουν εκ νέου την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους και το 40-33 του ματς. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους Tune Squad, αφού 3 απανωτά τρίποντα των Οικονόμου, Γιαννακούλια και Τζαμαρία, τους έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι με το σκορ στο 40-42, ο Σιούτης Δ. (#5) με 2/2 βολές έφερε το παιχνίδι εκ νέου στα ίσα με το σκορ στο 42-42. Με 1 βολή του Τζαμαρία για τους Tune Squad και 1 του Τζαβάρα για τους Miners το σκορ πήγε στο 43-43, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο σφράγισαν με δίποντο ο Καρύκας Σ. για τους Tune Squad και ένα ίδιο καλάθι του Παπαδόγιαννη για τους Miners, με το δεκάλεπτο να κλείνει έτσι στο ίσα και το 45-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Miners θα μπουν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με 3 απανωτά δίποντα των Σιούτη Δ. (#10) και Παπαδόγιαννη θα ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 6 πόντους για το 51-45, οι Tune Squad με δίποντο του Οικονόμου, 5 σερί πόντους του Τζαμαρία, μακρινό δίποντο του Πουλίδα και τρίποντο του Καρύκα Σ. όμως, θα πάρουν το προβάδισμα, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 51-57 του ματς. Οι Miners βρήκαν το σθένος να απαντήσουν στα τελευταία δευτερόλεπτα με δίποντο του Τζαβάρα και τρίποντο του Ράπτη για το 56-57, ο Καρκύκας Π. με βολή σημείωσε στο 56-58, ενώ οι Miners δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στην τελευταία επίθεση και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στις αποσκευές των Tune Squad.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Νίκος Οικονόμου ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 13 πόντους, με 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 17 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Tune Squad ξεχώρισε επιπλέον ο Καρύκας Π.ς , με τον Τζαμαρία να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Miners σε καλή μέρα βρέθηκε ο Παπαδόγιαννης και ο Σιούτης Δ. (#10).