12.5%
19.4%
32.7%
10.7%

Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ και την αγωνία να διατηρείται μέχρι και τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι Tsatsoi Kings κατάφεραν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και στο τέλος να πάρουν την πρώτη νίκη τους στο φετινό summer. Ο Τάσος Ξενόπουλος πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση, ιδιαίτερα στην άμυνα, αφού σταμάτησε 8(!) προσπάθειες των αντίπαλων παικτών.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κυριάκου να ευστοχεί με δεξί hook για το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού και τους Kings να απαντούν με ένα σερί 12-0 από τους Τσέλο, Ξενόπουλο Τ. και Ξενόπουλο Ν. για το 12-2. Οι MyRema S.W. μετά το time out μπήκαν πιο δυναμικά στο ματς και απάντησαν με δικό τους σερί 0-11 με τους Κυριάκου, Σταυρίδη, Παληβογιάννη Τ. και Καλλιαμβάκο για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 12-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ξενόπουλος Ν. θα κάνει το 14-13, ενώ οι Αγγελομάτης και Κυριάκου με 2 δίποντα και 1 ακόμα αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 14-19. Οι Kings με νέο σερί θα περάσουν ξανά μπροστά με 3 σερί δίποντα για το 20-19, ενώ οι MyRema S.W. με δίποντα των Σταυρίδη και Αγγελομάτη θα σφραγίσουν το ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 20-23.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Σταυρίδης με τρίποντο θα αυξήσει την διαφορά στους 6 για το 20-26, ενώ ο Φωτόπουλος θα απαντήσει στην επόμενη επίθεση με τον ίδιο τρόπο για το 23-26. Οι MyRema S.W. θα τρέξουν ένα σερί 2-9 για το 25-35, με τον Ξενόπουλο Ν. να μειώνει την διαφορά για τους Kings με 2 δίποντα για το 29-35. Ο Κυριάκου θα κάνει το 29-37, ενώ ο Βάρφη με τον Τσέλο θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με 2 εύστοχα δίποντα για το 33-37.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Kings θα δείξουν τις προθέσεις τους από την αρχή, με ένα σερί 6-2 για να φέρουν το ματς στα ίσα (39-39) και τους MyRema S.W. να απαντούν με δίποντ του Σπυρόπουλου και βολή του Σταυρίδη για το 39-42. Οι Kings θα περάσουν μπροστά στη συνέχεια με τρίποντο του Τσέλου και 2/2 βολές του Πελεκούδα για το 44-42, με τους MyRema S.W. να ισοφαρίζουν σε 44-44 με τους Σπυρόπουλο και Μπακάλη. Στη συνέχεια, οι Kings θα τρέξουν ένα σερί 6-0 από τους Πελεκούδα και Ξενόπουλο Ν., καταστρέφοντας έτσι τα όνειρα των MyRema S.W. για το πρώτο τους παιχνίδι την φετινή κατηγορία τους καλοκαιρινού πρωταθλήματος, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 50-44.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Τάσος Ξενόπουλος, ο οποίος σημείωσε 6 πόντους, μάζεψε 21 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε 8 τάπες στους αντιπάλους του, για να φτάσει τους 17 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Κυριάκου με 17 πόντους, 28 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα.