23.1%
77.8%
54.8%
25.8%

Με νίκη έκλεισαν το 2018 οι Benetton Kerdizo κόντρα στους Nothing But Net με 75-84. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Τσιβούλας με 29 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι Benneton μπήκαν δυνατά,έτρεξαν ,πίεσαν και εβαλαν κάποια εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα να παίρνουν ενα καλό κεφάλι στο σκορ.Με 0-4 ξεκίνησε το ματς από τον Τσιβούλα και τον Σταύρου. Με 7-0 απάντησαν οι Nothing But Net από τους Μακρυγιάννη, Κοτσίφη και Ζαχαρόπουλο για το 7-4. Άλλο ένα μικρό σερί από τους Benetton που έφτασε το 0-5 και τους έδωσε προβάδισμα με 7-9. Τα καλάθια τα έβαλαν οι Χουλιαράς και Ακρίβος. Σε 8-9 μείωσε ο Μακρυγιάννης και ακολούθησε άλλο ένα 0-5 δια χειρός Τσιβούλα για το 8-14. Σε 9-14 μείωσε ο Ζαχαρόπουλος, απάντησε για το 9-16 ο Τσιβούλας και ξανά ο Ζαχαρόπουλος μείωσε σε 11-16. Το τελικό 11-18 της περιόδου γράφτηκε από τον Τσιβούλα.

Στη δεύτερη περίοδο οι Nothing But Net πιεζαν στο σκορ μέχρι τα μισά τους Benetton, όμως ένα ξέσπασμα των συμπαικτών του Ασπιώτη πήγε τη διαφορά σε διψηφιο στο τέλος του ημιχρόνου. Σε 12-18 μείωσε ο Σταυρίδης, με τους Benetton να απαντούν με ένα 0-6 για το 12-24. Time out οι Net και μπαίνουν στο γήπεδο με ένα 9-1 μετά από τις οδηγίες του Κοτσίφη για το 21-25. Σκόρερ στο σερί οι Σταυρίδης, Μακρυγιάννης και Ζαχαρόπουλος. Σε 21-26 μείωσε ο Τσιβούλας και απάντησε ο Τσαούσης για το 22-26. Ένα 0-4 από Τσιβούλα και Ακρίβο πήγαν τους Benetton στο +8 (22-30). Ο Σταυρίδης μείωσε σε 24-30 και ακολούθησε ένα 0-6 από Ασπιώτη, Τσιβούλα και Ακρίβο για το τελικό 24-36 του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες εδειξαν τις επιθετικες αρετές τους. Σκοραραν πολύ και έβγαλαν θεαματικες επιθέσεις. Με 0-4 ξεκίνησαν Ασπιωτης και Τσιβούλας για το 24-40. Σε 26-40 μείωσε ο Ζαχαρόπουλος, απάντησε ο Αγορης για το 26-42 και ακολούθησαν 3 πόντοι από τον Μακρυγιάννη για το 29-42. Ένα 0-5 από Ακρίβο και Φελεμέγκα πήγαν τους Benetton στο +18(29-47). Σε 31-47 μείωσε ο Σταυρίδης, με τον Αγορη να απαντάει με 2/2 βολές για το 31-49. Σε 33-49 μείωσε ο Κοτσίφης, απάντησε ο Τσιβούλας για το 33-51 και μείωσαν με ένα 7-0 οι Ζαχαρόπουλος και Κοτσίφης σε 42-51. 42-54 με γκολ φάουλ ο Τσιβούλας και απάντησαν οι Net με 4-0 οι Σταυρίδης και Μακρυγιάννης για το 46-54. Σε διψηφιο ανέβασε και πάλι ο Ασπιώτης με ένα καλάθι (46-56),μειωσε ο Μακρυγιάννης σε 48-56 και απάντησε ο Φελεμέγκας για το 48-59. Το τελικό του δεκαλέπτου 51-59 γράφτηκε από ένα τρίποντο του Κοτσίφη.

Στη τέταρτη περίοδο οι Benetton Kerdizo είχαν ένα καλό διάστημα στο οποίο άνοιξαν τη διαφορά και καθάρισαν το παιχνίδι. Ένα 0-4 από Ασπιωτη και Σταύρου για το 51-63 και απάντησαν επίσης με 4-0 οι Σταυρίδης και Μακρυγιάννης για το 55-63. Ο Φελεμέγκας έβαλε ένα τρίποντο για το 55-66, μείωσε ο Σταυρίδης σε 57-66 και ξανά τρίποντο ο Φελεμέγκας για το 57-69. Στους 10(59-69) μείωσε ο Ζαχαρόπουλος και ακολούθησε ένα 0-5 από Τσιβούλα, Σταύρου και Αγορη για το 59-74. Μειωσαν σε 63-74 με 4 πόντους του Μακρυγιάννη οι Net και ακολούθησε ένα 0-7 από Φελεμέγκα Σταύρου και Χουλιαρά που πήγε τους Benetton στο +18(63-81) δύο λεπτά πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο οι Net άρχισαν να τρέχουν λίγο παραπάνω για να μη χάσουν το ματς με μεγάλη διαφορά και το κατάφεραν. Σε 65-81 μείωσε ο Ζαχαρόπουλος, απάντησε με τρίποντο ο Φελεμέγκας για το 65-84 και μέχρι το τέλος αγώνα ακολούθησε ένα 10-0 από τους Μακρυγιάννη και Σταυρίδη για να φτάσουμε στο τελικό 75-84 του αγώνα.

Πέρα από τον Τσιβούλα, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Φελεμέγκας και Ακρίβος. Για τους NBN καλό ματς είδαμε από Μακρυγιάννη, Σταυρίδη και Ζαχαρόπουλο.