23.1%
50.0%
60.0%
14.3%

Δυνατή κόντρα μέχρι το ημίχρονο μεταξύ της Dirtus Bologna και των Nothing But Net, ομως στο δεύτερο οι παίχτες του Κώστα Χαλκιά έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και από την στιγμή που πήραν το προβάδισμα δεν το έχασαν ξανά. MVP του αγώνα ήταν ο John James Χριστόπουλος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο είχαμε αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, όπως επίσης και πολλές ισοπαλίες, με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο μπάσκετ και να πηγαίνουν το σκορ ψηλά. Το 3-0 γράφτηκε με τρίποντο του Παπαδημητρίου, με τους NBN να τρέχουν ένα 0-6 με Δημητρίου, Σαπλατέρα και Λαζαρέτο για το 3-6. Ξανά τρίποντο ο Παπαδημητρίου για το 6-6,απάντηση ο Λαζαρέτος για το 6-8 και ξανά ισοπαλία το ματς από τον Δαμίγο (8-8). Άλλο ένα καλάθι από τον Λαζαρέτο για το 8-10, άλλη μια ισοπαλία από τον Καραγιάννη (10-10) και απάντηση από τον Σταυρίδη για το 10-12. JJ και Παπαδόπουλος έβαλαν μπροστά με 13-12 τη Dirtus, για να βάλει τρίποντο ο Κοτσίφης και να σημειώσει το 13-15. Άλλο ένα καλάθι του JJ για το 15-15, ξανά προβάδισμα οι NBN με τον Δημητρίου (15-17) και 7-0 από JJ, Παπαδόπουλο και Σαράντου για το 22-17. Το τελικό 22-19 γράφτηκε από τον Δημητρίου.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν τον καλό επιθετικό ρυθμό τους, με τους συμπαίκτες του Κοτσίφη να τα πηγαίνουν λίγο καλύτερα στο δεκάλεπτο και να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο. Ο Σταυρίδης μείωσε σε 22-21, για να ακολουθήσει ένα 6-0 από Αθηναίο, Αδρακτά και Σταχίκα για το 28-21. Απάντηση με 1-14 οι Nothing But Net με τους Δημητρίου, Κοτσίφη και Λαζαρετο για το για το 29-35. Σε 31-35 μείωσε ο Παπαδημητρίου, για να ακολουθήσει ένα 0-4 από τον Λαζαρέτο για το 31-39. Απάντηση επίσης με 4-0 οι Παπαδόπουλος και Αδρακτάς για το 35-39, καλάθι από τον Σταυρίδη για το 35-41 και 2/2 βολές από τον JJ για το τελικό 38-41 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Dirtus μπήκε λίγο πιο ενεργητικά στο ματς, έπαιξε άμυνα και πήρε προβάδισμα. Χριστόπουλος και Σαράντου έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 42-41,ο Σαπλατέρας απάντησε κάνοντας το 42-43 και ακολούθησε ένα 16-1 απο τους Αθηναίο, Δαμίγο, Σαράντου και Σταχίκα για το 58-44. Ο Λαζαρέτος μείωσε σε 58-46και ο Παπαδόπουλος έβαλε καλάθι για να πάει τη διαφορά ξανά στο +14(60-46). Λαζαρέτος, Δημητρίου και Σαπλατέρας μειωσαν σε 60-53, ο Αθηναίος έκοψε το 0-7 των NBN με το 62-53 και ο Δημητρίου σημείωσε το τελικό 62-55 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η Dirtus μπήκε δυνατά από την αρχή, μεγάλωσε νωρίς τη διαφορά που είχε από το προηγούμενο δεκάλεπτο και έφτασε στην άνετη νίκη. JJ, Τσιλάβης και Αθηναίος έκαναν ένα 11-0 για το 73-55, ο Σταυρίδης έγραψε το 73-57 και άλλο ένα 6-0 με πόντους από τον Τσιλάβη και 4 του Αυστραλού που γυριζε σαν μπούμερανγκ σε όλο το γήπεδο για το 79-57. Δημητρίου και Λαζαρέτος μειωσαν σε 79-61, καλάθι από τον Καραγιάννη για το 81-61 και ξανά Λαζαρέτος για το 81-63. Απάντηση από τον Αδρακτά για το 83-63 και 0-6 από από Δημητρίου και Λαζαρέτο για το 83-69. Διποντο από τον Σταχίκα για το 85-69 και 0-4 οι Δημητρίου και Λαζαρέτος για το 85-73 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Πέρα από τον JJ καλό ματς έκαναν και οι Σαράντου και Αθηναίος για τη Dirtus. Για τους Nothing But Net ξεχώρισαν οι Λαζαρέτος, Δημητρίου και Σταυρίδης.