0%
0%
0%
0%

Οι LA Hipsters κέρδισαν με 80-58 τους Oklaχώμα Thunder για να κατακτήσουν τον τίτλο στο Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για τη σεζόν 2016-17. Ο Δημήτρης Γιατρας αναδείχτηκε σε MVP του τελικού, μετά από μια εκπληκτική παράσταση που άγγιξε το triple double, ολοκληρώνοντας το ματς με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Τα λάθη ήταν 17-9 στο ματς, τα κλεψίματα 7-4 και οι ασίστ 17-10. Στα ριμπάουντ οι LA Hipsters είχαν τον απόλυτο έλεγχο, 58-41 με 17-15 στα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 8/29 τρίποντα και τους Oklaχώμα Thunder 4/19. Στα δίποντα οι LA Hipsters είχαν 20/38 και οι Oklaχώμα Thunder 19/63. Oklaχώμα Thunder ο Σαχινιδης είχε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γεραμανης 8 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Παπαναστασίου 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μανιατοπουλος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 10-2 για τους LA Hipsters με τον Γιατρά να σκοράρει 8 πόντους για να απαντήσει ο Μανιατόπουλος. Ο Ηλίας έφερε την ομάδα του στο 15-6, με τον Γεραμανη να σκοράρει για το 15-8. Ο Ηλίας και πάλι απάντησε για το 17-8, ο Χρηστιας μείωσε σε 17-10 και ο Σαχινίδης σε 18-12, για να έρθουν ο Ηλίας με τον Γιατρά και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 22-12. Στη 2η περίοδο οι Oklaχώμα Thunder πλησίασαν σε 22-15 με τον Σαχινίδη για να απαντήσει ο Γιατρας για το 24-15. Μετά το 24-16 από μια βολή του Χατζακη ο Ηλίας με τον Γιατρα έφεραν το ματς στο 32-16 για να γράψει ο Προυτζας το 34-16 και να ολοκληρώσει ένα 12-0 ο Γιατρας. Ο Ηλίας με τον Μιτκακη έγραψαν το 40-17, ο Γιατρας έφερε το ματς στο 43-17, για να κλείσει το ημίχρονο ο Μανιατόπουλος στο 43-18.

Στην επανάληψη ο Προυτζας με τρίποντο έγραψε το 46-18, με τον Μανιατόπουλο και τον Γεραμανη να μειώνουν σε 46-22. Ο Προυτζας και πάλι σκόραρε για το 49-22, με τον Ηλία να φέρνει τον αγώνα στο 50-24. Ο Μανιατόπουλος έφερε το ματς στο 50-26 και μετά την απάντηση του Ηλία ο Παπαναστασίου με τον Βολτεα σκόραραν για το 52-33. Ο Γεραμανης κράτησε τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, 54-35, με τον Ηλία και τον Γιατρα να απαντούν για το 57-35, με τον Παπαναστασίου να κλείνει την 3η περίοδο στο 57-37. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μιτκακης με 4 πόντους έγραψε το 61-37, με τον Γιατρα και τον Ζαπαντιώτη να σκοράρουν για το 66-38, φτάνοντας ξανά τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της. Ο Σαχινιδης με τον Τσαπαλο και τον Πετρόπουλο μείωσαν σε 66-47 με 0-9 σερί, με τον Ανδρεοπουλο, τον Γιατρα και τον Πολυχρονοπουλο να απαντούν για το 73-47. Ο Ηλίας έγραψε το 75-49, ο Κατσαμακλης απάντησε, με τον Ζαπαντιωτη να γράφει το 77-51, τον Σαχινιδη και τον Κατσαμακλη να σκοράρουν για το 77-55, με το ματς να κλείνει από Ανδρεοπουλο και Πετρόπουλο στο 80-58.