26.3%
0.0%
47.8%
21.9%

Οι PanCar κέρδισαν την Dirtus Bologna με 75-65 για να ανέβουν στο 5-0 στη βαθμολογία και να συνεχίσουν την αήττητή πορεία τους, αναγκάζοντας τους πρωταθλητές στη δεύτερή τους ήττα. Τρομερό παιχνίδι από τον Χιουτακάκο με τον Φούκο να ακολουθεί και τον Σπύρου να τους συνεπικουρεί για τους PanCar που ξέφυγαν με ένα 10-0 στην 4η περίοδο.

Το ματς ξεκίνησε με τον Χιουτακάκο και τον Κονταξή να σκοράρουν για να απαντήσει ο Φωτόπουλος. Ο Χιουτακάκος έφερε την ομάδα του στο 8-2, με τον Μπονάτσο και τον Κωστόπουλο να σκοράρουν για το 8-6. Με τον Σπύρου και τον Χιουτακάκο οι PanCar πήγαν στο 12-6, ο Πιας μείωσε για την Dirtus Bologna και μετά το καλάθι του Φούκου ο Κωστόπουλος με τον Αθηναίο έφεραν το ματς στο 14-13. Ο Χιουτακάκος έκανε τρομερό δεκάλεπτο, όμως, με 4 ακόμα πόντους έφτασε τους 13 και έκλεισε την περίοδο στο 19-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κονταξής σκόραρε για το 21-15, με τον Φωτόπουλο, τον Σαράντου και τον Αθηναίο να απαντούν με ένα 0-8 για το προσπέρασμα των πρωταθλητών στο 21-23. Ο Χατζιδάκης ισοφάρισε, με τον Τόλια να απαντά, αλλά τον Χιουτακάκο και τον Σπύρου να φέρνουν το ματς στο 28-25. Ο Σαράντου με τον Χαλκιά έβαλαν ξανά μπροστά την Dirtus Bologna, για να κλείσει ο Χατζιδάκης με 4 πόντους το ημίχρονο, 32-30.

Στην επανάληψη ο Κωστόπουλος ισοφάρισε με τον Πρίφτη να απαντά. Ο Αθηναίος με τον Κωστόπουλο έφεραν την Dirtus Bologna στο 34-37, ο Σπύρου ισοφάρισε σε 37-37, με τον Αθηναίο να γράφει το 37-39 και τον Σαράντου το 39-41 λίγο μετά. Χιουτακάκος και Φούκος σκόραραν για το 44-41, με τον Σαράντου να απαντά, αλλά τους PanCar με τον Φούκο και τον Πρίφτη να πηγαίνουν στο 49-43 για να τους φέρει ο Σπύρου στο 52-45, πριν κλείσει ο Χαλκιάς το δεκάλεπτο στο 52-48.

Στην 4η περίοδο ο Χαλκιάς μείωσε σε 53-51, με τον Τόλια και τον Σταμέλο να ανταλλάσουν καλάθια και τον Φωτόπουλο με τον Σπύρου να τους μιμούνται από το τρίποντο για το 58-56. Ο Τόλιας με τον Χαλκιά έβαλαν μπροστά την Dirtus Bologna στο 58-61, αλλά οι PanCar απάντησαν με 10-0 σερί, ο Κονταξής με τον Σταμέλο, τον Φούκο και τον Χιουτακάκο έτρεξαν το σκορ ως το 69-61 της ομάδας τους. Ο Κωστόπουλος από επιθετικό ριμπάουντ διέκοψε το σερί, αλλά ο Κονταξής απάντησε και ο Σταμέλος με κλέψικο σκόραρε για το 73-63 στο 1:26 καθαρίζοντας τον αγώνα. Ο Σπύρου έγραψε το 75-63, με το ματς να κλείνει από τον Σαράντου.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Φούκος 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σπύρου 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Κονταξής 11 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για την Dirtus Bologna ο Κωστόπουλος είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σαράντου 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Αθηναίος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χαλκιάς 12 πόντους, 4 ασίστ, ο Φωτόπουλος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Τόλιας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ.