18.2%
80.0%
18.8%
19.4%

Σε ένα ματς με αρκετά χαμηλό σκορ, οι Airball κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην 1η αγωνιστική του Summer με το τελικό 40-41, απέναντι στους πολύ μαχητικούς Paranormal Inactivity. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι 2 ομάδες ξεκίνησαν ορεξάτες, όμως στα υπόλοιπα 3 δεκάλεπτα και τα δύο στρατόπεδα ήταν αρκετά άστοχα με το σκορ τελικά να πηγαίνει πολύ χαμηλά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ένα γκολ-φάουλ του Τσάκαλη έδωσε προβάδισμα στους Airball, ενώ οι Paranormal δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στις τελευταίες βολές και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στις αποσκευές των Airball.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Paranormal να μπαίνουν πολύ καλά στο ματς με ένα αρχικό σερί 9-3 από τους Παγώνα και Βολακάκη, ενώ οι Airball θα απαντήσουν ένα δικό τους 2-8 και θα ισοφαρίσουν στο 11-11 του ματς. Εκεί, ο Κοντιζάς με 2/2 βολές θα κάνει το 13-11, ο Αργυρακάκης με δική του βολή θα μειώσει στο 13-12, ενώ οι Paranormal με ένα γρήγορο 5-2 θα ανοίξουν τη διαφορά στους 4 πόντους και στο 18-14. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν ο Τσιώλος και ο Θεοχάρης με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, κάνοντας το 18-19 των Airball στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σκουλάτος με ένα δύσκολο καλάθι θα κάνει το 20-19, ο Πολυχρονόπουλος και ο Θεοχάρης με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα απαντήσουν για το προβάδισμα των Airball με το σκορ στο 20-24, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει με δίποντο ο Κοντιζάς, μειώνοντας στην κατοχή και το 22-24 του πρώτου μισού της αναμέτρησης.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Παγώνας με τρίποντο θα κάνει το 25-24, ο Μπαλταδούρος και ο Τσιώλος με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα γράψουν το 25-29, με βολή του Σκουλάτου και τρίποντο του Παγώνα, οι Paranormal θα ισοφαρίσουν σε 29-29, με τους Airball όμως να κλείνουν την περίοδο στο +5 με δίποντα των Αργυρακάκη, Μπαλταδούρο και βολή του Πολυχρονόπουλου για το 29-34 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Paranormal θα περάσουν μπροστά στο ματς με ένα σερί 9-1 για το 38-35, ο Θεοχάρης με τρίποντο θα ισοφαρίσει στο 38-38, ενώ ο Καζάς με δίποντο θα γράψει το 40-38 για τους Paranormal. Εκεί, ο Τσάκαλης με εύστοχο γκολ-φάουλ θα δώσει το προβάδισμα στους Airball για το 40-41, με τους Paranormal να έχουν την ευκαιρεία να κλέψουν στο τέλος τη νίκη, όμως ήταν άστοχοι στις βολές και έτσι το ρόζ φύλλο κατέληξε στα χέρια των Airball.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Όθων Θεοχάρης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 17 πόντους, με 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 3 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 20 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Airball ξεχώρισε επιπλέον ο Μπαλταδούρος, με τον Πολυχρονόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Paranormal Inactivity σε καλή μέρα βρέθηκε ο Παγώνας και ο Βολακάκης.