13.3%
58.3%
41.0%
10.5%

Οι Paranormal Inactivity, παρά τα πολλά προβλήματα απουσιών και τραυματισμών, κατάφεραν να πάρουν το πρώτο ματς της σειράς κόντρα στους Saints με 58-52. MVP του αγώνα ήταν ο Παπαδάκης με 28 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έδειξαν ότι έχουν καταλάβει ότι πλέον τα παιχνίδια είναι ο θάνατος σου ή ζωή μου, μπήκαν δυνατά από νωρίς, έπαιζαν σκληρές άμυνες και έβρισκαν λύσεις στο σκοράρισμα. Ο Μαλινδρέτος άνοιξε λογαριασμό στο ματς με το 0-2, για να ακολουθήσει ένα γκολ φάουλ του Σκουλάτου και ένα καλάθι του Παπαδάκη για το 5-2. Ξανά Μαλινδρέτος για το 5-4 και Σκουλάτος για το 7-4. Ο Τσατσαρούνος έβαλε 2/2 βολές για το 7-6 και ο Παπαδάκης πρόσθεσε άλλους τρεις πόντους στη στατιστική του κάνοντας το 10-6. Καλάθι από τον Κοντόπουλο για το 10-8, με τον Παπαδάκη να γράφει το 13-8. Μια βολή από τον Σαρδιανό για το 13-9 και ξανά καλάθι από τον Παπαδάκη για το 15-9 και τρίποντο του Λαζαρίδη για το 15-12. Το τελικό 18-12 της περιόδου σημειώθηκε από τον Παπαδάκη με τρίποντο από τα 9 μέτρα στο buzzer.

Στη δεύτερη περίοδο οι Saints έκλεισαν λίγο καλύτερα τους χώρους, δεν έδιναν εύκολα καλάθια στους Paranormal, όμως το ίδιο συνέβη και από τον Μιχελακάκη και την παρέα του με το ματς να αποκτά ωραία μπασκετική σκηράδα. Λαζαρίδης και Καλογερόπουλος έκαναν ένα 0-7 και έβαλαν μπροστά με 18-19 τους Saints, για να απαντήσουν οι Παπαδάκης, Σκουλάτος και Ρουστάς με 6-0 για το 24-19. Καλάθι από τον Καλογερόπουλο για το 24-21 και τρίποντο του Παπαδάκη για το 27-21. Μαλινδρέτος και Κωστάκης μειωσαν σε 27-25. Ο Χρυσαφιάδης σημείωσε το 29-25 και ο Τσατσαρούνος έβαλε μια βολή για το τελικό 29-26 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Saints μπήκαν ξανά πιο δυνατά , πήραν προβάδισμα και το κράτησαν σε όλη την περίοδο. Κοντόπουλος, Κωστάκης και Τσατσαρούνος έκαναν το 29-32, με τον Παπαδάκη να σημειώνει το 31-32 και τον Σαρδιανό να απαντάει για το 31-34. Ξανά καλάθι από τον Παπαδάκη για το 33-34 και καλάθι του Κωστάκη για το 33-36. Και πάλι καλάθι ο εξωγήινος Παπαδάκης για το 35-36 και απάντηση πάλι με τον Τσατσαρούνο οι Saints για το 35-38. Ο Χρυσαφιάδης με τρίποντο ισοφάρισε σε 38-38, για να γράψει κάποια δευτερόλεπτα αργότερα ο Μαλινδρέτος το τελικό 38-40 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Paranormal βγάζοντας τρομερό πάθος, κατάφεραν αργά και σταθερά να πάρουν προβάδισμα και να έχουν το πάνω χέρι στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα. Ο Σκουλάτος μείωσε σε 39-40, με τον Καλογερόπουλο να απαντάει για το 39-42 και τους Σκουλάτο(ξανά) και Παπαδάκη να βάζουν από ένα καλάθι για το 43-42. Καλάθι από τον Τσατσαρούνο για το 43-44 και τρίποντο από τον Παγώνα για το 46-44. Γκολ φάουλ από τον Κοντόπουλο για το 46-47 και 6-0 από Παπαδάκη και Σκουλάτο για το 52-47, με τον Κωστάκη να σταματάει το σερί και να μειώνει σε 52-49. Καλάθι ξανά από τον καυτό Σκουλάτο για το 54-49 και 54-51 από τον Κωστάκη με 1.10 να μένει. Στη συνέχεια η Paranormal θα αστοχησει σε δίποντο, όμως ο Γιαννακοπουλος θα πάρει επιθετικό ριμπάουντ και θα βάλει 1/2 βολές για το 55-51 με 51″ και τον Παπαδάκη να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ ξανά μετά τη δεύτερη βολή του συμπαίκτη του. Καλάθι από τον Σκουλάτο με 41″ να μένουν για το 57-51 και κακό φάουλ στη συνέχεια, που δίνει βολές στον Κωστάκη, ενώ κυλησαν μόλις 2 δευτερόλεπτα. Ο guard των Saints θα βάλει 1/2 και θα κάνει το 57-52. Γρήγορο φάουλ από τους Αγίους στη συνέχεια, 0/2 βολές για Paranormal, όμως αδράνεια στο ριμπάουντ από την παρέα του Σαρδιανού και νεο 14αρι για Paranormal. Ο Κωστάκης θα πεταχτεί, θα κλέψει και θα κερδίσει φάουλ. Καμία από τις δύο βολές δεν μπήκε και οι Saints έκαναν γρήγορο φάουλ στον Ρουστά και 1/2 βολές για το 58-52 και επιθετικό ριμπάουντ από τον ίδιο με 25″ να μένουν. Στη συνέχεια θα ακολουθήσει ένα λάθος από Paranormal, οι Saints θα αστοχησουν σε τρίποντο και το ματς θα τελειώσει με το 58-52, αφού οι Paranormal δεν έκαναν την τελευταία τους επίθεση.

Για τους Paranormal Inactivity, πέρα από τον Παπαδάκη, τρομερή εμφάνιση έκανε και ο Σκουλάτος. Για τους Saints ξεχώρισαν οι Κωστάκης και Τσατσαρούνος.