33.3%
53.8%
26.1%
16.7%

Το αίμα τους πίσω πήραν από τον πρώτο γύροι οι Paranormal Rebuy, αφού κατάφεραν να επικρατήσουν στα σημεία της αξιόμαχης Νίκαιας σε ένα παιχνίδι που από την αρχή ως το τέλος ήταν ντέρμπι, όμως ένα σερί 14-0 στην τελευταία περίοδο, έδωσε το προβάδισμα στους νικητές, μέχρι και το τελικό 54-50. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σε όλο το ματς σχεδόν, με τη Νίκαια να ξεφεύγει μέχρι και τους 7 πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Εκεί, ένα ξέσπασμα των Paranormal Rebuy, τους έδωσε τα ηνία του παιχνιδιού, ενώ στα τελευταία λεπτά δεν έχασαν το προβάδισμα και έτσι κατέκτησαν το 2ο ροζ φύλλο τους για τη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πολιτίδη να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές για το αρχικό 0-2, οι Paranormal θα μπουν στο ματς με τρίποντο και δίποντο από τον Φίλο Π. για το προβάδισμα και το 5-2, ενώ ένα εύστοχο τρίποντο του Οικονομάκου, ισοφάρισε στο 5-5 του ματς. Εκεί, ο Γιώτης με δίποντο θα γράψει το 7-5, η Νίκαια με καλάθι του Νικολακόπουλου και 2/2 βολές του Σιμιντζή θα περάσουν μπροστά για το 7-9, ενώ ο Κίτρινος με δίποντο και οι Χριστόπουλος, Μακρυνόρης με 2/4 βολές, θα προσπεράσουν στο 11-9 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Οικονομάκος και ο Σιμιντζής με δίποντο και γκολ-φάουλ αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 11-14, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Κίτρινος, μειώνοντας παράλληλα στον πόντο και το 13-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίκαια θα μπει στο παιχνίδι πιο ζεστά και με ένα σερί 0-7, ύστερα από τρίποντο του Σιμιντζή, δίποντο του Καστριώτη και 2/3 βολές του Οικονομάκου θα στείλει τη διαφορά στους 8 και το 13-21, ο Νικολόπουλος θα μειώσει με δίποντο στο 15-21, ενώ ο Σιμιντζής με δικό του δίποντο, θα στείλει τη διαφορά ξανά στους 8 και το 15-23 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει σε απόλυτη ισορροπία, αφού οι Paranormal με 4 απανωτά δίποντα των Γιώτη, Χριστόπουλο και Μακρυνόρη, θα ισοφαρίσουν το παιχνίδι και την ανάπαυλα στο 23-23 του ματς.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Γιώτης με δίποντο θα κάνει το 25-23 των Paranormal, η Νίκαια θα απαντήσει με 2 δίποντα των Πολιτίδη και Σιμιντζή και θα περάσει μπροστά για το 25-27, ενώ ο Νικολόπουλος με τρίποντο θα δώσει τα ηνία του σκορ στους Paranormal, με το σκορ να γράφει πλέον 28-27. Στη συνέχεια, η Νίκαια θα ξεφύγει στο +7 με 5 πόντους του Πολιτίδη και 3 βολές του Σιμιντζή για το 28-35, οι Paranormal θα απαντήσουν με 2 απανωτά δίποντα του Φίλου Π. για το 32-35, ο Ποθητός με δικό του δίποντο μέσης απόστασης θα γράψει το 32-37, ενώ ένα νέο καλάθι του Φίλου Π. θα κάνει το 34-37 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με εύστοχο ζεύγος βολών ο Οικονομάκος, διαμορφώνοντας έτσι το 34-39 για τη Νίκαια στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Νικολακόπουλος θα ευστοχήσει σε δίποντο και θα πάει τη διαφορά στους 7 και το 34-41, ο Χριστόπουλος με δύσκολο γκολ-φάουλ θα μειώσει στο 37-41, ενώ ο Οικονομάκος με ένα εύστοχο τρίποντο, θα απαντήσει, κάνοντας το 37-44 του ματς. Εκεί, οι Paranormal με 5 πόντους του Φίλου Χ., 8 πόντους του Φίλου Π. και βολή του Αργύρη θα πάρουν το προβάδισμα για το 51-44, ενώ με 1 λεπτό να απομένει για τη λήξη, η Νίκαια θα μειώσει με βολή του Νικολακόπουλου στο 51-45 του παιχνιδιού. Με 2 βολές του Νικολόπουλου, το παιχνίδι θα πάει στο 53-45, ο Ποθητός με δίποντο θα κάνει το 53-47, ενώ ο Αργύρης με βολή θα κάνει το 54-47. Το τελικό σκορ θα διαμορφώσει με τρίποντο ο Οικονομάκος, γράφοντας έτσι το τελικό 54-50 του ματς.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Κώστας Νικολόπουλος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 7 πόντους με 11 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Νικολόπουλου από τους Paranormal Rebuy ξεχώρισε και ο Χριστόπουλος, με τον Φίλο Π. να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τη Νίκαια σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Πολιτίδης και ο Ποθητός.