38.7%
45.5%
48.6%
44.0%

Η Yugopiastika δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην Paranormal Inactivity, η οποία έκανε το καλύτερο της παιχνίδι για φέτος, αλλά στο τέλος η ψυχραιμία των παιχτών του Νίκου Τσίγκα έκανε τη διαφορά και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 72-66. MVP του αγώνα ήταν ο Σπύρος Πολίτης με 28 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου φάνηκε ότι η Yugopiastika δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα στο ματς, καθώς η διαφορά πήγε αρκετά γρήγορα στους 10, όμως στο δεύτερο πενταλεπτο η Paranormal ζέστανε μηχανές και ξεκίνησε να πυροβολεί με αποτέλεσμα να μαζεύει το ματς πολύ γρήγορα. Ο Γιάννης Παπαδάκης έβαλε το πρώτο τρίποντο του αγώνα, οι Πολίτης, Κουμπούλης και Γεωργακόπουλος απάντησαν με 13-0 για το 13-3, 13-7 οι Μιχάλης Παπαδάκης και Σκουλάτος, 15-7 ο Πολίτης και 0-6 σερί από τα αδέρφια Παπαδάκη για το τελικό 15-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποιο νεκρό σημείο, με την Paranormal όμως να οδηγεί με την πολύ καλά διαβασμένη άμυνα της τη Yugopiastika σε πολλά λάθη και να παίρνει τα ηνία. Ο Κουμπούλης έγραψε το 16-13, 16-18 οι Μιχάλης Παπαδάκης και Παχούλης, 19-18 ο Παπακώστας, 19-20 ο Μιχάλης Παπαδάκης, 22-20 ο Μερζιώτης, 22-22 ο Μιχάλης Παπαδάκης, 24-22 ο Γεωργακόπουλος, 24-29 με 0-7 σερί οι Παχούλης, Μιχάλης Παπαδάκης και Γιάννης Παπαδάκης, 26-29 ο Πολίτης, 26-31 ο Παχούλης και 28-31 από τον Μερζιώτη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Yugopiastika ήταν απίστευτη επιθετικά, τα έβαζε από παντού και κατάφερε να πάρει προβάδισμα, παρόλο που η απόδοση της Paranormal δεν μειώθηκε. Ο Πολίτης μείωσε σε 30-31, 30-33 από τον Γιάννη Παπαδάκη, 36-33 οι Γεωργακόπουλος και Παπακώστας, 36-37 οι Γιάννης Παπαδάκης και Ατματζίδης, 39-37 ο Γεωργακόπουλος, 39-40 ο Σκουλάτος, 48-40 με 9-0 σερί οι Παπακώστας και Ανδρέου, 48-43 ο Σκουλάτος ξανά, 52-43 ο Πολίτης με δύο προσωπικά του καλάθια, 52-46 ο Γιάννης Παπαδάκης, 54-46 ο Πολίτης ξανά και 52-49 με τρίποντο από τον Σκουλάτο για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Paranormal συνέχισε να είναι καλή σε μεγάλο διάστημα, πήρε προβάδισμά, όμως στο τέλος πλήρωσε τις αγχωμένες και βιαστικές επιλογές της. Ο Ανδρέου έγραψε το 56-49, 56-52 ο Μιχάλης Παπαδάκης, 58-52 ο Μερζιώτης, 58-57 ο Σκουλάτος με ένα προσωπικό 0-5 σερί, 61-57 ο Γεωργακόπουλος, 61-60 ο Παχούλης, 63-60 ο Κουμπούλη, 63-65 με ένα 0-5 σερί οι Σκουλάτος και Μιχάλης Παπαδάκης, 69-65 ένα 6-0 σερί δια χειρός Πολίτη, 69-66 ο Σκουλάτος με μια βολή και ένα καλάθι του Γεωργακόπουλου και μια βολή του Πολίτη για το τελικό 72-66 του αγώνα.

Για την Yugopiastika, πέρα από τον Πολίτη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Γεωργακόπουλος, Μερζιώτης και Παπακώστας. Για την Paranormal Inactivity ξεχώρισαν οι Γιάννης Παπαδάκης, Μιχάλης Παπαδάκης και Σκουλάτος.