30.8%
40.0%
41.7%
33.3%

Ο Αστέρας Ευελπίδων έκανε το 3/3 στη σεζόν κερδίζοντας με 55-73 την Partouzan μετά από ένα ιδιαιτέρως nice to watch παιχνίδι. Μεγάλο ματς από τον Μαγκώνη Θ. με τον Λαμπρόπουλο και τον Μαγκώνη Β. να τον ακολουθούν και τον Αστέρα να επιβάλλει φρενήρη ρυθμό στο ματς και να κάνει θραύση έξω από τα 6.75 στο δεύτερο ημίχρονο!

Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Παυλόπουλου για να απαντήσει ο Μαγκώνης Θ.. Ο Λεκός σκόραρε και κράτησε την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Αστέρας απάντησε με 0-9 σερί. Ο Μαγκώνης Θ. με τον Λαμπρόπουλο, τον Σκλήρη και τον Φραγκίστα σκόραραν για το 4-11, για να διακόψει ο Χατούνογλου το σερί. Ο Σκλήρης με τρίποντο και ο Ανδρεόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο +10, 6-16, για να μειώσουν Χατούνογλου και Ρηγανάκος σε 10-16. Ο Μαγκώνης Β. έγραψε το 10-18, με το δεκάλεπτο να κλείνει από 5 πόντους του Καραδήμα στο 15-18.

Στη 2η περίοδο ο Μαγκώνης Β. έγραψε το 15-20, για να απαντήσουν Λεκός και Τσαπλές για το προσπέρασμα της ομάδας τους, 22-20. Μαγκώνης Θ. και Λαμπρόπουλος έγραψαν το 22-23, αλλά ο Καραδήμας έβαλε ξανά μπροστά την Partouzan και ο Λεκός σκόραρε για το 28-25. Ο Λαμπρόπουλος έβαλε καλάθι και φάουλ, ο Μαγκώνης Θ. έγραψε το 28-30, με τον Λεκό να ισοφαρίζει με βολές, 30-30, αλλά από εκεί και πέρα το ματς ανήκε στον Αστέρα Ευελπίδων.

Το ημίχρονο έληξε 30-34 από Μαγκώνη Θ. και Λαμπρόπουλο, με τους δυο τους να σκοράρουν για το 30-39 στην 3η περίοδο. Ο Χατούνογλου απάντησε, αλλά ο Μαγκώνης Θ. και δύο τρίποντα από Λαμπρόπουλο και Χαρτοκόλλη έφεραν το ματς στο 32-47. Ο Λεκός προσπάθησε να μειώσει, 36-47, με τον Φραγκίστα να απαντά από μακριά. Ο Τσαπλές έβαλε καλάθι και φάουλ, αλλά ο Μαγκώνης Θ. έγραψε το 5ο τρίποντο της ομάδας του στην περίοδο για το 39-53.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παυλόπουλος μείωσε, αλλά ένα ακόμα τρίποντο από τον Μαγκώνη Θ. και ένα καλάθι του Μαγκώνη Β. έγραψαν το 41-58. Ο Λεκός απάντησε από μακριά, αλλά δύο τρίποντα από Χαρτοκόλλη και Μαγκώνη Θ. έγραψαν το 44-64, για να ολοκληρώσει τον βομβαρδισμό τριπόντων ο Τσαπλές για το 47-64. Ο Λεκός σκόραρε για το 49-64, με τον Τσαουρδά να απαντά και τον Κουρή να γράφει το 49-68. Με βολές οι δυο ομάδες έφτασαν ως το 51-71, ο Μαγκώνης Β. έγραψε το 51-73 στον αιφνιδιασμό, για να κλείσει το ματς ο Λεκός στο 55-73.

Για τους νικητές ο Μαγκώνης Θ. είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Λαμπρόπουλος είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαγκώνης Β. 12 πόντους. Για την Partouzan ο Λεκός είχε 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τσαπλές 8 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Καραδήμας 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

43Κουρής Σπυρίδων20001425.000030300002
91Mindaugas Vaiciunas0000030.0020.054941009