17.2%
60.0%
38.9%
5.9%

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για το 2019 οι ΓΑΣΤ κόντρα στην Partouzan, έχοντας προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς και παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο με 54-43. MVP του αγώνα ο Αντρέας Αδαμαντίδης που έκανε double-double με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ είχε και 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Την πρώτη περίοδο θα θέλουν σίγουρα να τη ξεχάσουν και οι δύο ομάδες,καθως μπήκαν στο γήπεδο και έμοιαζαν να μην έχουν πλάνο και δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα. Ο Γρυπαίος έκανε το 2-0,ο Ζησιάδης απάντησε σε 2-2 και ακολούθησε ένα 4-0 από Κοντεκάκη και Μίλση για το τελικό 6-2 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι ΓΑΣΤ βρήκαν ρυθμό, έβαλαν την μπάλα στη ρακέτα, έτρεξαν, συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χτισουν μια καλή διαφορά για τη συνέχεια του αγώνα. Ο Διαμαντόπουλος έκανε ένα 4-0 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου και έγραψε το 10-2,ο Ζησιάδης απάντησε για το 10-4 και ακολούθησε ένα 10-0 σερί από τους Αδαμαντίδη, Μουζουράκη, Καμαριωτάκη και Χαλδαίο για το 20-4. Ο Λεκός έκοψε το σερί και έγραψε το 20-6, όμως ήρθε άλλο ένα 4-0 από Αδαμαντίδη και Κοντεκάκη για το τελικό 24-6 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Partouzan μπήκε εμφανώς καλύτερα. Οι συμπαίκτες του Καραδήμα προσπάθησαν να πιέσουν και να τρέξουν για να φάνε όσο μπορούν τη διαφορά, όμως οι ΓΑΣΤ είχαν λύσεις και δεν κινδυνεψαν ιδιαίτερα. Ο Λεβαντής σημείωσε το 24-8,με τον προσωπικό του αντίπαλο εκείνη τη στιγμή (Διαμαντόπουλος) να απαντάει άμεσα για το 26-8. Ένα 0-5 από Λεκό και Ζησιάδη έριξε τη διαφορά στους 13(26-13),με τον Καμαριωτάκη όμως να δίνει λύση και να γράφει το 28-13. Σε 28-15 μείωσε ξανά με τον Λεβαντή η Partouzan, για να ακολουθήσει ένα 6-0 από Διαμαντόπουλο, Αδαμαντίδη και Καμαριωτάκη για το +19 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορα του ματς (34-15). Τρανούδης και Ζησιάδης μειωσαν σε 34-20 και μετά οι δύο ομάδες πήγαν καλάθι-καλάθι μέχρι το τελικό 38-25 του δεκαλέπτου.

Στη τέταρτη περίοδο η Partouzan συνέχισε να πιέζει για να κλέψει το ματς, πήγε τη διαφορά μέχρι και στους 7,εκει όμως ο Αδαμαντίδης πήρε από το χέρι τους ΓΑΣΤ και τους έδωσε ξανά μια διαφορά ασφαλείας. Ο Καρατζάς μείωσε σε 38-28,ο Μίλσης ανέβασε στους 12(40-28),ομως ο Ζησιάδης έριξε ξανά τη διαφορά κάνοντας το 40-30. 2/2 βολές από τον Διαμαντόπουλο για το 42-30,για να ακολουθήσει ένα 0-5(42-35) από Λεκό και Ζησιάδη που έβαλε την Partouzan στο ματς. Σε εκείνο το σημείο ο Αντρέας έβαλε 3/4 βολές σε δύο επιθέσεις και έκανε το 45-35, ο Καρατζάς μείωσε σε 45-37, όμως και πάλι ο Αδαμαντίδης ξεκίνησε ένα σερί για τους ΓΑΣΤ που έφτασε το 9-0 με 6 δικούς του πόντους με τους άλλους τρεις να γράφονται από Μουζουράκη και Αναστασίνη για το 54-37. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ακολούθησε ένα 0-6 από τον Ζησιάδη που μας έδωσε το τελικό 54-43 του αγώνα.

Πέρα από τον Αδαμαντίδη, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Καμαριωτάκης και Διαμαντόπουλος για τους Γ.Α.Σ.Τ.. Για την Partouzan καλοί ήταν οι Λεκός και Ζησιάδης, όμως άργησαν πολύ να βρουν ρυθμό.