24.3%
72.2%
49.1%
15.8%

Οι Έμπυροι έχοντας ένα μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και κάνοντας ένα ξέσπασμα από τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και έπειτα πήραν το πρώτο εισιτήριο για το Final 4 της κατηγορίας με το άνετο 74-54 κόντρα στην Partouzan. MVP του αγώνα ήταν ο Σέργιος Μαυρόγιαννης με 33 πόντους, 26 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Έμπυροι, με τους Μαυρόγιαννη και Χρόνη να είναι on fire, είχαν τα ηνία του αγώνα και προσπαθούσαν να χτίσουν διαφορά, όμως η Partouzan είχε λύσεις για να μείνει στο κυνήγι της πρόκρισης. Ο Ζησιάδης έγραψε δύο βολές στο ξεκίνημα, οι Χρόνης και Μαυρόγιαννης απάντησαν με 6 πόντους για το 6-2, 6-4 ο Πανάγος, 8-4 ο Χρόνης, 8-6 ο Ηλιόπουλος, 10-6 ο Μαυρόγιαννης, 10-12 με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Ζησιάδης, 17-12 με ένα 7-0 σερί οι Μαυρόγιαννης και Χρόνης, 17-14 ο Καρατζάς και 19-14 ο Χρόνης για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Εμπυροι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, όμως όσο κι αν προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ η Partouzan δεν τους το επέτρεπε. Ο Ζησιάδης μείωσε σε 19-16, 23-16 οι Γαϊτανής και Χρόνης, 23-18 ο Ζησιάδης, 26-18 ο Νέζος με τρίποντο, 26-21 ο Ρηγανάκος, 30-21 οι Χρόνης και Μαυρόγιαννης, 30-26 οι Καρατζάς και Ζησιάδης, 34-26 οι Μαυρόγιαννης και Τσάκαλος και 34-31 από τους Ρηγανάκο και Καραδήμα για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Εμπυροι ανέβασαν στροφές, η Partouzan προσπάθησε να μείνει στο ματς με τα τρίποντα, όμως οι παίχτες του κόουτς Γκίκα έμοιαζαν ασταμάτητοι και έκλεισαν την περίοδο με διψήφια διαφορά. Ένα 7-0 δια χειρός Μαυρόγιαννη για το 41-31, 41-34 ο Καραδήμας, 46-34 με άλλους 5 πόντους του Μαυρόγιαννη, 46-40 οι Ηλιόπουλος και Ζησιάδης, 53-40 οι Χρόνης και Μαυρόγιαννης και 53-42 από τον Ρηγανάκο για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Έμπυρους στο +11.

Στην τελευταία περίοδο οι Έμπυροι συνέχισαν να παίζουν στα κόκκινα, άνοιξαν ακόμη παραπάνω τη διαφορά και καθάρισαν την πρόκριση. Ο Χρόνης έγραψε το 57-42, 57-44 ο Καζαφέρης, 59-44 ο Μαυρόγιαννης, 59-46 ο Πανάγος, 61-46 ο Χρόνης, 61-48 ο Ρηγανάκος, 63-48 ο Χρόνης ξανά, 63-51 ο Ζησιάδης, 70-51 με ένα 7-0 σερί οι Χρόνης, Μαυρόγιαννης και Καλτσής, 70-54 ο Πανάγος και 4 πόντοι του Τσάκαλου για το τελικό 74-54 του παιχνιδιού.

Για τους Έμπυρους, πέρα από τον Μαυρόγιαννη, σε εξαιρετική βραδιά ήταν και ο Χρόνης. Για την Partouzan ξεχώρισε ο Ζησιάδης.