25.0%
53.8%
34.5%
20.8%

Οι Ζαππατίστας κέρδισαν την Partouzan με 58-60 για να ανέβουν στο 7-3 και να μείνουν στην πρώτη τετράδα. Μεγάλο ματς με double double από Μπαρμπερίδη, Χουλιάρα και Ζαμπέτη για τους νικητές, με το παιχνίδι να κρίνεται στην εκπνοή του αφού πρώτα η Partouzan είχε επιστρέψει από το -16.

Το ματς ξεκίνησε νε 0-4 από τον Χουλιάρα για να απαντήσουν Λεκός και Καρατζάς για το 5-4. Ο Χουλιάρας είχε μπει ζεστός στο ματς, με τον Μπαρμπερίδη, τον Παπαντωνίου και τον Ζαμπέτη να σκοράρουν σε ένα 0-11 των Ζαππατίστας ως το 5-15. Το σερί διέκοψε ο Λεκός, αλλά ο Ζαμπέτης με τον Μπαρμπερίδη έφεραν την ομάδα τους στο 7-19. Ο Καρατζάς απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 10-19, με τον Ράπτη να γράφει τρίποντο από το πλάι, τον Χατούνογλου να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει με buzzer beater τρίποντο του Ζαμπέτη από το κέντρο του γηπέδου, 12-25. Στη 2η περίοδο ο Καρατζάς μείωσε, αλλά ο Μπαρμπερίδης με τον Τσουράπη έδωσαν τη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στους Ζαππατίστας, +15 στο 14-29. Η Partouzan αντέδρασε άμεσα, Λεκός, Καρατζάς και Χατούνογλου σκόραραν για το 20-29. Ο Μπαρμπερίδης με τον Ζαμπέτη κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας την ομάδα τους, 20-33, με τον Τρανούδη να μειώνει. Τρίποντο από τον Τσουράπη για το 22-36, με τον Μπαρμπερίδη να τον μιμείται για το 23-39 και το +16 της ομάδας του, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς. Η Partouzan αντέδρασε ξανά, ο Χατούνογλου με τον Καρατζά μείωσαν σε 27-39, με τον Τρανούδη να κλείνει το ημίχρονο με δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 33-39.

Στην επανάληψη ο Χουλιάρας με τον Ζαμπέτη έτρεξαν ένα 0-6 για τους Ζαππατίστας, ως το 33-45, με τον Χατούνογλου και τον Τρανούδη να σκοράρουν για το 38-45. Ζαμπέτης και Χουλιάρας έγραψαν το 38-48, με τον Χατούνογλου να μειώνει ξανά, αλλά τον Παπαντωνίου να γράφει τρίποντο για το 40-51. Ο Λεκός απάντησε, αλλά ο Ζαμπέτης έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 42-53. Στην 4η περίοδο ο Τρανούδης μπήκε με τρίποντο, με τον Παπαντωνίου να απαντά, 45-55. Ο Χατούνογλου με τον Τρανούδη να σκοράρει ξανά από μακριά μείωσαν σε 50-56 για να φέρει ο Καρατζάς με 1/2 βολές το ματς στο 51-56. Ο Ζαμπέτης απάντησε, 51-58, με τον Λεκό να σκοράρει για το 53-58 και τον Μπαρμπερίδη να ξαναδίνει 7 πόντους διαφορά στην ομάδα του, 53-60. Ο Λεκός ήταν και πάλι εκεί, ο Τρανούδης έβαλε μία βολή από ντράιβ και ο Χατούνογλου από την baseline σκόραρε για το 58-60 με 1:41 για το τέλος. Οι δυο ομάδες έχασαν τις επόμενες επιθέσεις τους, με τους Ζαππατίστας να έχουν 0/2 βολές στα 38 δευτερόλεπτα και την Partouzan να αστοχεί στα 30. Οι Ζαππατίστας είχαν την μπάλα, πήραν σουτ ακριβώς στην εκπνοή της επίθεσής τους, η Partouzan είχε 5 δευτερόλεπτα από το αμυντικό ριμπάουντ, αλλά όταν κατάλαβε πόσο λίγος χρόνος απέμενε ήταν αργά και η τρίποντη προσευχή νίκης δεν είχε τύχη με τους Ζαππατίστας να παίρνουν το ροζ φύλλο.

Τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν 3-16 για τους νικητές και τα λάθη 17-7 σε ένα ματς με πολλές απουσίες και για τις δύο ομάδες. Για τους νικητές ο Ζαμπέτης είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Χουλιάρας 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Μπαρμπερίδης 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για την Partouzan ο Τρανούδης είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ με 5/11 τρίποντα, ο Καρατζάς 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Χατούνογλου 13 πόντους, 9 ριμπάουντ με 6/8 εντός παιδιάς και ο Λεκός 13 πόντους.