31.3%
57.1%
57.8%
16.7%

Οι Πασατέμπο Kings, αν και μόλις 5 άτομα, έπαιξαν εξαιρετικά κόντρα στην Partouzan σε ένα ισορροπημένο για 40 λεπτά παιχνίδι που πήγε παράταση, με τον Καραδήμα να παίρνει φωτιά στο έξτρα πενταλεπτο και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 76-83. MVP του αγώνα ήταν ο Φάνης Λεκός με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ για τους Πασατέμπο Kings εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Καραχάλιος με 37 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν τις άγριες επιθετικες διαθέσεις που είχαν, αφού σε κάθε επίθεση μοιραζαν θέαμα και σκορ. Ο Παυλόπουλος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Γρηγορακάκης ισοφάρισε σε 2-2, ο Ζησιάδης απάντησε για το 2-4 και στη συνέχεια οι Πασατέμπο έτρεξαν ένα 9-0 με τους Καραχάλιο και Γρηγορακάκη για το 11-4. Ένα τρίποντο και ένα διποντο του Τσαπλέ για το 11-9, 13-9 από τον Γρηγορακάκη, 13-11 από τον Κοντομίχαλο και 16-11 με τρεις πόντους του Καραχάλιου. Σε 16-13 μείωσε κάνα με προσωπικό καλάθι ο Κοντομίχαλος, ο Καραχάλιος έβαλε δύο βολές για το 18-13 και 18-15 από τον Λεκό, σκορ με το οποίο κλείσαμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Partouzan κατάφερε να κρατήσει λίγο πιο χαμηλά την επίθεση των Πασατέμπο, έτρεξε δύο καλά σερί και πήρε θέση οδηγού έχοντας προβάδισμα που θα ήταν αρκετά μεγαλύτερο αν ο απίστευτος Καραχάλιος δεν έβαζε καλάθι με κάθε τρόπο. Καλάθι του Καραχάλιου για το 20-15, 20-25 με ένα 0-10 των Λεκό και Ζησιάδη και 27-25 από τους Μυριτζή, Λάγιο και Παπαϊωάννου. Κοντομίχαλος και παυλόπουλος απάντησαν με 0-7 για το 27-32 και ο Καραχάλιος μείωσε στο τελικό 31-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να κοντράρονται στα ίσα, χωρίς κάνεις να μπορεί να πάρει διαφορά με την μπάλα σιγά σιγά να βαραινει. Ο Λεκός έβαλε καλάθι για το 31-34, 34-34 από τον Λάγιο και 34-38 με τον Κοντομίχαλο να βάζει δύο συνεχόμενα καλάθια. Λακιός και Καραχάλιος ισοφάρισαν σε 38-38, 38-40 από τον Παυλόπουλο, 39-40 από τον Καραχάλιο, 39-42 από τον Τσαπλέ και 41-42 με καλάθι ξανά από τον Καραχάλιο. Τρίποντο του Λεκού για το 41-45, 46-45 από τους Γρηγορακάκη και Καραχάλιο και καλάθι του Λεκού για το 46-47 για να κλείσουμε δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Partouzan μπήκε πολύ δυνατά, πήγε την διαφορά στους 10 και έδειχνε να έχει καθαρίσει, όμως οι Πασατέμπο Kings δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ρηγανάκος, Κοντομίχαλος και Λεκός έγραψαν το 46-56, 50-56 από τους Καραχάλιο και Λάγιο, 50-58 από τον Λεκό, 51-58 με μια βολή του Παπαϊωάννου και 51-60 από τον Καραδήμα. Καλάθι του Καραχάλιου για το 53-60, απάντηση του Λεκού και 8-0 από τους Καραχάλιο, Μυριτζή και Γρηγορακάκη για το 61-62. Ο Λεκός έβαλε δύο βολές για το 61-64. Οι Πασατέμπο απάντησαν με 5-0 των Καραχάλιο, Λεκό και Λάγιο για το 66-64 με 14″ να μένουν και στη συνέχεια η Partouzan αστόχησε στο τρίποντο, όμως μάζεψε άλλο ένα επιθετικό ριμπάουντ στο ματς, ίσως και το σημαντικότερο, η μπάλα πήγε στον Τσαπλέ και εκείνος κέρδιζε φάουλ με 1,7″ να μένουν έβαλε 2/2 βολές και έστειλε το ματς παράταση με 66-66.

Στην παράταση η Partouzan είχε παραπάνω λύσεις και ανάσες, ο Καραδήμας τα έβαλε όλα την πιο κατάλληλη στιγμή κι έτσι η ομάδα του πήρε τη πολυπόθητη νίκη. Ο Παπαϊωάννου έβαλε καλάθι για το 68-66, 68-68 από τον Λεκό, 69-68 με μια βολή του Καραχάλιου και 69-73 από τους Καραδήμα και Τσαπλέ. Τρίποντη απάντηση του Λάγιου για το 72-73, 72-83 με ένα 0-10 των Καραδήμα και Λεκό και δύο καλάθια του Καραχάλιου για το τελικό 76-83 του αγώνα.

Για την Partouzan, πέρα από τον Λεκό, τρομερή εμφάνιση έκανε και ο πρόεδρος, Δημήτρης Καραδήμας,ενω επίσης πολύ καλοί ήταν οι Κοντομίχαλος και Τσαπλές. Για τους Πασατέμπο Kings, πέρα από την τρομερή εμφάνιση του Καραχάλιου που αναφέραμε, καλό ματς έκαναν επίσης οι Λάγιος και Γρηγορακάκης.