25.0%
30.0%
42.1%
27.6%

Οι Τερμίτες κερδίζοντας 52-59 την Partouzan είναι η πρώτη ομάδα που κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Summer League «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για τη σεζόν 2017-18. MVP του αγώνα ήταν ο Χάρης Δρακόπουλος που είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Οι Τερμίτες όντας περισσότερο αγχωμένοι από την Partouzan δεν ξεκίνησαν καλά το ματς αφού η Partouzan μπήκε με 4-0 με 4 πόντους από τον Αλεξόπουλο για να απαντήσει ο Καρκατσελης και να κάνει το 4-2, ενώ ακομα ένα σερί 4-0 της Partouzan δια χειρός Σιδηρόπουλου και Γεωργιάδη έφερε το ματς στο 8-2. Εκεί πήραν μπρος οι Τερμίτες και με 6 διαφορετικούς σκόρερ έκαναν ένα 5-14 και έκλεισαν την περίοδο με 13-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σενάριο ήταν παρόμοιο. Οι Τερμίτες ξεκίνησαν με ένα εύστοχο τρίποντο του Δρακοπουλου για να πάει τη διαφορά στο +6. Όμως η Partouzan απάντησε με ένα 9-0 από Σιδηροπουλο και Αλεξόπουλο για να περάσει μπροστά με 22-19. Εκεί όμως έδειξαν την ευελιξία που έχουν στο σκοράρισμα οι Τερμίτες και με σερί 0-12 με καλάθια από τον Πολυδωρο, τον Κανδαράκη, τον Καρκατσελη και τον Τουμπακαρη έκλεισαν το ημίχρονο περίοδο με βραχεία κεφαλή πέντε πόντων με σκορ 26-31. Στην Τρίτη περίοδο μπήκαν με πολύ καλή ψυχολογία και αέρα νικητή οι Τερμίτες, οι οποίοι είχαν βρει τις αδυναμίες του αντιπάλου και σκόραραν με άνεση πράγμα που βάρυνε πολύ την μπάλα για την Partouzan που δεν είχε υπομονή και στηριζόταν κυρίως σε ατομικές ενέργειες παικτών. Έτσι, δεν μπορούσε να πάρει σκορ και έτσι βρέθηκε να χάνει με 33-50 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιτελικού ο Σιδηροπουλος έβαλε ένα καλάθι για να κάνει το 35-50, όμως ο Δρακόπουλος ήταν και πάλι εκεί για να κόψει τα φτερά των αντιπάλων με ένα τρίποντο και να στείλει το ματς στο 35-53, διάφορα 18 πόντων που ήταν και η μεγαλύτερη στο ματς. Εκεί άρχισαν σιγά σιγά να σβήνουν μηχανές οι Τερμίτες και με τρίποντα από Σιδηροπουλο και Γεωργιάδη προσπαθούσε η Partouzan να μαζέψει τα ασυμμάζευτα και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 6 πόντους όταν το σκορ έφτασε 49-55. Όμως οι Τερμίτες είχαν και πάλι απάντηση με ένα καλάθι του Καρκατσελη και την ψυχραιμία στις βολές από τον Κανδαράκη για να έρθει το τελικό 52-59, σκορ που τους έδωσε το πρώτο από τα δύο εισιτήρια του τελικού και την ευκαιρία κατάκτησης του φετινού Summer League. Πέρα από τον MVP Δρακόπουλο πολύ καλό ματς έκανε και ο Κανδαράκης ο οποίος είχε 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για την Partouzan πολύ καλό ματς έκανε ο Σιδηρόπουλος ο οποίος είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.