22.2%
42.9%
34.6%
18.2%

Πρεμιέρα για την Partouzan στην Silver League με νίκη απέναντι στα Χαμένα Ταλέντα με σκορ 69-48. Δεύτερη ήττα για τα Χαμένα Ταλέντα, η οποία έχασε το παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο και θα κυνηγήσει την νίκη στην επόμενη αγωνιστική.

Το πρώτο δεκάλεπτο προμήνυε αμφίρροπο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να προσπερνούν η μια την άλλη στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 14-13 υπέρ της Partouzan. Οι ομάδες φάνηκαν δουλεμένες, με θέληση και όρεξη για την συνέχεια του πρωταθλήματος, ενώ ο ρυθμός ήταν από την αρχή πολύ υψηλός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες της Partouzan πάτησαν το γκάζι με τον Λεκό να δίνει ενέργεια στην ομάδα του και τα εύστοχα σουτ του Ρηγανάκου από μέση απόσταση έδωσαν ένα προβάδισμα στην ομάδα της Partouzan 8 πόντων με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 31-23.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου και τα Χαμένα Ταλέντα θα μπουν πιο δυναμικά και αποφασιστικά και θα καταφέρουν να ψαλιδίσουν την διαφορά ακόμα και στους 5 πόντους, 5:40 για την λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Εκεί όμως, ένα σερί 7-0 της Partouzan, έφερε ξανά το σκορ σε διψήφια διαφορά και από το σημείο εκείνο οι παίχτες της Partouzan ξέφυγαν στο σκορ με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Λεκού αλλά και τα σουτ μέσης απόστασης του Ρηγανάκου με αποτέλεσμα τα Χαμένα Ταλέντα να κυνηγούν καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Partouzan να παίρνει το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς στην Silver League.

MVP της αναμέτρησης ο Φάνης Λεκός με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ πολύ δυναμικά στην νέα σεζόν μπήκε και ο Χαλατσάς σκοράροντας 18 πόντους και κατεβάζοντας 8 ριμπάουντ! Το double-double του Παυλόπουλου με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ είναι από τα σημεία που αξίζει να παρατηρήσει κανείς κοιτάζοντας την στατιστική. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μπίλλης (16 πόντους, 5 ριμπάουντ), Πενταγιώτης (16 πόντους), Πιερρής (8 πόντους, 6 ριμπάουντ).