32.0%
52.5%
36.7%
32.1%

Ανήμερα των γενεθλίων του ο Φάνης Λεκός κέρασε ροζ φύλλο τους συμπαίκτες του και φαρμάκι τους Athens Supergrungers, γράφοντας 37 πόντους και οδηγώντας την Partouzan στη νίκη σε έναν επικό αγώνα που έληξε 92-93 μετά από δύο παρατάσεις. Ένα από τα πιο ωραία ματς της σεζόν με τους Athens Supergrungers να χάνουν ευκαιρία νίκης και στα τρία φινάλε και την Partouzan να φεύγει νικήτρια με τον Χατούνογλου, τον Τσαπλέ και τον Καρατζά να συμπληρώνουν τον Λεκό και να αντέχουν στην τρομερή εμφάνιση του Τσίπρα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Partouzan να μπαίνει καλύτερα, μετά το καλάθι του Παπαδάκη ο Καρατζάς με τον Χατούνογλου και τον Λεκό Φ. έφεραν την ομάδα τους στο 4-9 για να μειώσει ο Θεοδώρου. Ο Λεκός Φ. με τον Καρατζά και τον Τσαπλέ έγραψαν το 7-16, αλλά πολύ γρήγορα οι Athens Supergrungers με τον Κατσαμπάνη, τον Τσίπρα και τον Θεοδώρου απάντησαν για το 15-18, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Λεκό Χ. για το 15-20.

Στη 2η περίοδο ο Τσίπρας σκόραρε για το 19-22, με τον Λεκό Χ. και τον Καραδήμα να απαντούν για το 19-27. Οι Athens Supergrungers είχαν βρει πια ρυθμό και με τον Θεοδώρου και τον Αϊβαλιώτη να γράφουν από μακριά, συν δυο καλάθια από Κατσαμπάνη και Λιούτα έτρεξαν ένα 10-0 για το προσπέρασμα, 29-27. Η Partouzan ισοφάρισε δύο φορές με Χατούνογλου και Καρατζά ως το 31-31, με τον Παπαδάκη και τον Θεοδώρου να γράφουν το 36-31 και τον Τσίπρα με τον Αϊβαλιώτη να κλείνουν το ημίχρονο στο 40-35 μετά την απάντηση του Τσαπλέ.

Στην επανάληψη ο Χατούνογλου με τον Τσαπλέ μείωσαν στον πόντο, ο Τσίπρας απάντησε, με τον Λεκό Φ. να φέρνει δύο φορές το ματς στον πόντο ως το 44-43. Ο Λιούτας με τον Τσίπρα σκόραραν για το 47-43, με τον Λεκό Φ. να μειώνει και τον Χατούνογλου με τον Τσαπλέ να βάζουν μπροστά την Partouzan στο 48-50. Ο Θεοδώρου ισοφάρισε και μετά το καλάθι του Χατούνογλου οι Athens Supergrungers με τον Κατσαμπάνη και τον Τσίπρα έφτασαν στο 55-52, για να τους κρατήσει ο Τσίπρας μπροστά ως το δεκάλεπτο σκοράροντας για το 58-54 και το 59-57 μετά την τρίποντη απάντηση του Λεκού Φ..

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λεκός Φ. έγραψε το 59-60 με τρίποντο με τον Λιούτα να τον μιμείται και τον Καραδήμα να γράφει κι εκείνος για τρεις για το 62-63 με τον Λεκό Φ. να σκοράρει για το 62-65. Ο Τσαπλές κράτησε μπροστά την ομάδα του για να απαντήσουν Αϊβαλιώτης και Θεοδώρου για το 71-67. Ο Χατούνογλου μείωσε, ο Λιούτας σκόραρε για το 73-69 με τον Λεκό Φ. να γράφει τρίποντο και καλάθι στο 1:20 για το 73-74. Ο Κατσαμπάνης με 2/2 βολές στα 19 δευτερόλεπτα έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, ο Τσαπλές απάντησε στα 7 δευτερόλεπτα για το 75-76, με τον Τσίπρα να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ από άστοχο τρίποντο στα 2 δευτερόλεπτα και να κερδίζει φάουλ, γράφοντας με 1/2 βολές το 76-76 για την παράταση.

Εκεί σκόραρε μόνο ο Λεκός Φ. για την Partouzan που προηγήθηκε με 76-78, είδε τους Athens Supergrungers να απαντούν με 4/4 βολές για το 80-78, ισοφάρισε με τον Λεκό Φ. σε 80-80 για να μείνει πίσω με 82-80 από τον Τσίπρα. Ο Λεκός Φ. ισοφάρισε στο 1:02, έκλεψε την μπάλα και σκόραρε στα 37 δευτερόλεπτα 1/2 βολές για το 82-83. Ο Κατσαμπάνης κέρδισε φάουλ στο ριμπάουντ, είχε 1/2 βολές για το 83-83 με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία επίθεση στα 26 και στα 3 δευτερόλεπτα και την Partouzan να κάνει λάθος 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος με τους Athens Supergrungers να έχουν μια τελευταία ευκαιρία με επαναφορά στα 9 μέτρα, αλλά να μην προλαβαίνουν να σουτάρουν.

Δεύτερη παράταση στο ματς, ο Καρατζάς με τον Χατούνογλου έγραψαν το 83-86, με τον Τσίπρα να απαντά με μια βολή. Ο Λεκός Φ. σκόραρε για το 84-88, ο Κατσαμπάνης είχε 2/2 βολές για το 86-88, με τον Λεκό Φ. να γράφει το 86-91 με τρίποντο 2:30 πριν το τέλος. Ο Τσίπρας απάντησε αμέσως, με τον Χατούνογλου να έχει 2/2 βολές στο 1:45 και τους Athens Supergrungers να γράφουν τρίποντο με τον Αϊβαλιώτη στο 1:13 και 1/3 βολές με τον Λιούτα στα 54 δευτερόλεπτα για το 92-93. Στα 33 δευτερόλεπτα έχασαν άλλες δύο βολές που θα τους έβαζαν μπροστά, με την Partouzan να αστοχεί στα 7 δευτερόλεπτα αλλά η τρίποντη προσευχή νίκης των Athens Supergrungers από τα 12 μέτρα ήταν άστοχη.

Για τους νικητές ο Λεκός Φ. είχε 37 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα με 6/12 τρίποντα, ο Χατούνογλου 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Τσαπλές 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Καρατζάς 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Athens Supergrungers ο Τσίπρας είχε 26 πόντους με 9/11 εντός παιδιάς, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Θεοδώρου 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Αϊβαλιώτης 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λιούτας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κατσαμπάνης 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, ο Παπαδάκης 7 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ.