9.7%
42.9%
45.1%
33.3%

Η Dirtus Bologna κέρδισε την Partouzan με 67-47 παίζοντας εκπληκτική άμυνα στην αναμέτρηση και ελέγχοντας από εκεί το ματς, για να φτάσει στο 20ο ροζ φύλλο της στη σεζόν, ανεβαίνοντας στο 20-1. Την ίδια ώρα έριξε στο 6-16 την Partouzan που βρίσκεται σε μειονεκτική θέση στη μάχη της κατηγορίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε από Τόλια και Σταχίκα με 4-0 για τους πρωταθλητές που μπήκαν καταπληκτικά στην επίθεση στην πρώτη περίοδο. Ο Καρατζάς απάντησε, αλλά ο Πιας με τον Φωτόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 9-3. Ο Καρατζάς και πάλι ήταν εκεί, αλλά η Dirtus Bologna με τον Φωτόπουλο, τον Πια και τον Σταχίκα έφτασε στην πρώτη διψήφια διαφορά της στο ματς, 16-5. Ο Λεκός απάντησε με τρίποντο για το 16-8, αλλά η ομάδα του δέχτηκε ένα 11-0 στη συνέχεια, με τον Πια να βάζει τρίτο τρίποντο στην περίοδο για το 19-8, τον Χαλκιά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 21-8 και την Dirtus Bologna με τον Ζυγολάνη, τον Σταχίκα και τον Φωτόπουλο να πηγαίνει ως το 27-8 στη 2η περίοδο. Το σερί διέκοψε ο Λεκός, με τον Σταχίκα και τον Τόλια να απαντούν για το 31-10 με τη διαφορά να ανεβαίνει από τους 20 πόντους. Ο Τρανούδης έδωσε ανάσα στην ομάδα του με καλάθι και φάουλ για το 31-13, αλλά η άμυνα της Dirtus Bologna ήταν καταπληκτική. Ο Τόλιας έφερε το ματς στο 33-13 με τον Χαλκιά να σκοράρει για το 36-15, πριν κλείσουν το ημίχρονο ο Σταματόπουλος με τον Λεκό στο 36-19.

Στην επανάληψη ο Ρηγανάκος σκόραρε για το 36-21 με τον Κοντομίχαλο να φέρνει το ματς στους 13 πόντους. Ο Σταχίκας έβαλε δύο βολές, με τον Καρατζά να μειώνει άλλες δύο φορές στους 14 πόντους, 38-25 και 40-27. Όμως, κάπου εκεί η αντίδραση της Partouzan έληξε, μιας και η άμυνα της Dirtus Bologna δεν επέτρεψε κάτι περισσότερο. Νέο σερί 11-0 για τους πρωταθλητές, με τον Φωτόπουλο, τον Πια, τον Δαμίγο και τον Σταχίκα να γράφουν το 51-27 για την ομάδα τους. Το σερί διέκοψε ο Καρατζάς με μία βολή για το 51-28, με τον Χαλκιά να γράφει τρίποντο για το 54-28 στη μεγαλύτερη διαφορά της ομάδας του στο ματς, +26. Ο Τρανούδης απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο Λεκός έκλεισε με βολές το δεκάλεπτο στο 55-33.

Στην 4η περίοδο ο Κοντομίχαλος με τον Λεκό και τον Καρατζά μείωσαν ως το 55-29 τρέχοντας ένα 1-11 για την Partouzan, με τον Τόλια να φέρνει το ματς στο 57-39. Ο Καρατζάς μείωσε σε 57-41, με τον Τόλια και τον Πια να σκοράρουν για το 61-41 και τον Ζυγολάνη να σκοράρει για το 63-42. Ο Δαμίγος έγραψε το 65-43, με τον Ρηγανάκο να σκοράρει δύο βολές και τον Καρατζά να βάζει ένα καλάθι για το 65-47, πριν κλείσει ο Πιας το ματς στο 67-47 για την Dirtus Bologna.

Για τους νικητές ο Πιας είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ με 6/8 σουτ, ο Τόλιας 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Φωτόπουλος 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Χαλκιάς 8 πόντους, ο Σταχίκας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 τάπες. Για την Partouzan ο Καρατζάς είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Λεκός 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.