36.4%
77.8%
31.8%
30.3%

Αν και το ματς μεταξύ Xavalencia και Partouzan ξεκίνησε σαν ντέρμπι(πρώτο ημίχρονο), εξελίχθηκε σε καλή προπόνηση για την παρέα του -πολύ καλού- Κανταρτζή. Ο Κανταρτζής ηγήθηκε για 3 δεκάλεπτα της ομάδας του και έδωσε σκυτάλη στον πολύ καλό Πολίτη.

Φουλ του τριπόντου στο 1ο δεκάλεπτο. Ο Τζελέπης άνοιξε το χορό και ισοφάρισε ο Καραδήμας, πριν ο συμπαίκτης του Πανάγος σκοράρει με δυναμικό ντράιβ για το 3-5. Δύο σερί τρίποντα από τον Κανταρτζή και ένα ακόμα από τον Βλασταρίδη Α., πριν σκοράρει δις ο Ζησιάδης για το 12-15! Ωστόσο και πάλι ο Κανταρτζής σκόραρε για το 17-15, βλέποντας τον Καραδήμα να κάνει το 17-19 του δεκαλέπτου.

Σερί 9-0 για τη Xavalencia με τον Κανταρτζή να σκοράρει και πάλι από τα 6,75. Ωραίο ποστ του μαχητικού Κατσαρού για το 27-27 και άρτιο coast to coasto από τον Πολίτη για το 35-28. Το ημίχρονο έκλεισε 37-30 με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σκορ από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Βλασταρίδης Α. και Κανταρτζής σκόραραν με γνώριμο τρόπο, ενώ ο Βλασταρίδης Α. πάσαρε ωραία στον Τζελέπη για το 47-32. Ασίστ του Πανάγου στον Βασιλειάδη και ωραίο ποστ του Κατσαρού για το 52-39.  Ο Βλασταρίδης έβαλε τρίποντο, όμως λίγο πριν ο Κανταρτζής σκόραρε με εκπληκτικό ντράιβ. 65-43 το δεκάλεπτο με τον Χριστοφορίδη να σταματάει για λίγο τις καλές άμυνες και να βγάζει baseball pass στον Πολίτη.

Αν και ο Βασιλειάδης άνοιξε το τελευταίο δεκάλεπτο, η Xavalencia έτρεξε και πάλι σερί 9-0 με τρίποντο του Βλασταρίδη. Τα καλάθια από Βασιλειάδη και Ζησιάδη πήγαν το σκορ στο 74-47, με τον Πολίτη όμως να βγάζει τρομερή ενέργεια στα τελευταία λεπτά και να κλειδώνει την νίκη της ομάδας του. Πρώτα σκόραρε με follow και ύστερα μετά από ένα εκρηκτικό ντράιβ κέρδισε και φάουλ κάνοντας το 83-54. Το καλό πράγμα ήρθε στο τέλος ωστόσο, καθώς ο Κατσαρός έβαλε τη σφραγίδα του στο ματς με τρίποντο για το τελικό 83-59.

Πρώτος σκόρερ ο Πολίτης με 22 πόντους, ακολούθησε ο Κανταρτζής με 21, ενώ ο εορτάζον Χριστοφορίδης είχε 8 πόντους,16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και μία τάπα. Από την άλλη ο Ζησιάδης με 16 πόνρους και ο Κατσαρός με 13 ηγήθηκαν της ομάδας τους.