0.0%
50.0%
34.1%
16.7%

Σε ένα αρκετά αμφίρροπο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στα πλαίσια του ημιτελικού για την 4η κατηγορία του Summer, οι Firehawks κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και παράλληλα και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, αφού επικράτησαν αρκετά δύσκολα με το τελικό 51-52. Στο ξεκίνημα, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι και το ημίχρονο (17-23), με τους Firehawks να παίρνουν διψήφιο προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο με ένα ξέσπασμα, το οποίο βασίστηκε κυρίως στην πολύ καλή τους άμυνα. Στην τελευταία περίοδο, οι Perama Tigers ροκάνισαν τη διαφορά σταδιακά  και μάλιστα ισοφάρισαν στο 51-51, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Εκεί, ο Κεαλόγλου με βολή έκανε το 51-52, ενώ οι Perama Tigers έχασαν την ευκαιρία στο τελευταίο σουτ να κλέψουν το ματς και έτσι το εισιτήριο του μεγάλου τελικού, κατέληξε στα χέρια των Firehawks, όπου και θα αντιμετωπίσουν τους Los Rebel Lakers.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πατσόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Firehawks να μπαίνουν στο παιχνίδι με 2 δίποντα των Μητρόπουλο και Κατέβα, αλλά και τρίποντο του πρώτου για το 2-7 του ματς. Εκεί, ο Μπούχλας με βολή θα μειώσει στους 4 για το 3-7, ενώ ένα ακόμα δίποντο του Μητρόπουλου, θα διαμορφώσει το 3-9 της αναμέτρησης για τους Firehawks. Με 2 ακόμα βολές, ο Μπούχλας θα μειώσει στο 5-9, με βολή του Στεργίου, οι Firehawks θα κάνουν το 5-10, ενώ το δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο μέσης απόστασης ο Πατσόπουλος, για το 7-10 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπούχλας θα μειώσει στον πόντο με εύστοχο δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα για το 9-10, ο Ακσεχέρογλου με τρίποντο και ο Προύτζας με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα γράψουν το 9-15, με τον Γκίνη και τον Μπούχλα, να απαντούν με 2 απανωτά δίποντα, ροκανίζοντας έτσι την διαφορά στην κατοχή και το 13-15. Με δίποντο του Πολυχρονόπουλου και βολή του Κεαλόγλου, οι Firehawks θα κάνουν το 13-18, ενώ με δίποντο, ο Μαγουλάς, θα μειώσει στους 3 και το 15-18 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα δίποντο του Παπαδόπουλου από μέση απόσταση θα γράψει το 15-20, ο Πασαγιάννης με 2/2 βολές θα μειώσει ξανά στους 3 για το 17-20, ενώ ο Κεαλόγλου και ο Μητρόπουλος με 3/4 βολές, θα σφραγίσουν το ημίχρονο στο 17-23 για τους Firehawks.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Πατσόπουλος με 2/2 βολές και ο Μπούχλας με δίποντο θα μειώσουν στους 2 πόντους για το 21-23, όμως οι Firehawks, θα τρέξουν ένα μεγάλο σερί 0-10 με 6 πόντους του Κεαλόγλου και από 2 των Δημητρακόπουλο και Ακσεχέρογλου για το 21-33. Στη συνέχεια, οι Perama Tigers θα μειώσουν με 3 βολές του Μπούχλα και 2 δίποντα των Γκίνη και Μαγουλά για το 28-33, με τον Ακσεχέρογλου να ευστοχεί σε τρίποντο και να διαμορφώνει το 28-36 του παιχνιδιού. Με δίποντο του Δρούγκα και βολή του Μπούχλα, η διαφορά θα πέσει στους 5 για το 31-36, ο Μητρόπουλος και ο Κεαλόγλου με 2/4 βολές θα κάνουν το 31-38, με τον Γκότση να ευστοχεί σε δίποντο από τη γωνία, κάνοντας το 33-38 του ματς. Το 3ο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν στο +9 οι Firehawks, αφού με 2/2 βολές του Κεαλόγλου και δίποντο του Μητρόπουλου, το σκορ θα πάει στο 33-42 της περιόδου για την ομάδα του coach Ζαπαντιώτη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο του Κεαλόγλου θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 12 πόντους για το 33-45, ο Γιάννος και ο Πασαγιάννης με 2 δίποντα θα μειώσουν στους 8 για το 37-45, ενώ ο Δημητρακόπουλος με δίποντο, θα γράψει το 37-47 για να στείλει το ματς ξανά σε διψήφια διαφορά για τους Firehawks. Στη συνέχεια, ένα σερί 7-0 από τους Πατσόπουλο, Μπούχλα, Γκίνη και Πασαγιάννη θα μειώσει στο 44-47, με τον Κεαλόγλου να ευστοχεί σε δύσκολο δίποντο και να δίνει ανάσα για το 44-49 της ομάδας του. Με βολή του Γκίνη και δίποντο του Πασαγιάννη, θα γίνει το 47-49 ο Μητρόπουλος με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 47-51, ενώ ο Γκίνης με 2 απανωτά δίποντα θα ισοφαρίσει στο 51-51, με 1:30 να απομένει για το φινάλε. Εκεί, ο Κεαλόγλου θα κερδίσει φάουλ, θα βάλει τη 1 από τις 2 βολές, θα δώσει προβάδισμα στους Firehawks για το 51-52, ενώ στα τελευταία 6,8″, οι Perama Tigers θα αστοχήσουν στο τελευταίο σουτ και έτσι το ροζ φύλλο πέρασε στα χέρια των Firehawks.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ακσεχέρογλου ο οποίος σταμάτησε στους 8 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 25 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μητρόπουλος και Κεαλόγλου, ενώ από τους Perama Tigers ξεχώρισε η προσπάθεια των Πασαγιάννη και Μπούχλα.