33.3%
36.4%
24.1%
23.8%

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Perama Tigers να μπαίνουν στο ματς δυναμικά, έπειτα από ένα σερί 15 πόντων με 6 πόντους του Πασαγιάννη, 4 του Πατσόπουλου, τρίποντο του Καλαϊτζάκη και 2/2 βολές του Καστανιώτη. Οι Fundamentals θα μπουν στο παιχνίδι με τρίποντο του Λάμπρη για να μειώσουν στο 15-3, ο Πατσόπουλος με 2 συνεχόμενα σουτ μέσης απόστασης θα γράψει το 19-3, ενώ ένα τρίποντο του Κολιούση αυτή τη φορά, θα ρίξει τη διαφορά στους 13 και το 19-6 του παιχνιδιού. Με δίποντο του Πασαγιάννη, οι Perama Tigers θα γράψουν το 21-6, ενώ ένα γκολ-φάουλ του Αθανασιάδη, θα σφραγίσει την περίοδο στο 21-9 για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαγουλάς και ο Μπούχλας με 3 δίποντα θα πάνε το ματς στο 27-9, ο Παπάζογλου με τρίποντο θα μειώσει στο 27-12, ενώ 2 ακόμα δίποντα των Perama Tigers από τους Πατσόπουλο και Μπούχλα, θα διαμορφώσουν το 31-12 της αναμέτρησης. Με 2 απανωτά δίποντα του Σαρρή, οι Fundamentals μείωσαν στο 31-16, ο Πασαγιάννης και ο Δρούγκας απάντησαν με τον ίδιο τρόπο για το 35-16, όμως ένα τρίποντο του Αθανασιάδη, ροκάνισε τη διαφορά του ματς στους 16 πόντους και το 35-19 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο – απάντηση από τον Δρούγκα θα κάνει το 38-19, ο Τασιόπουλος θα μειώσει με δίποντο στο 38-21, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσουν με γκολ-φάουλ ο Πασαγιάννης και 2 δίποντα ο Καλαϊτζάκης, κλείνοντας έτσι το πρώτο μισό στο 45-21 για τους Perama Tigers.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κολιούσης με δίποντο θα κάνει το 45-23, ο Καλαϊτζάκης με δικό του δίποντο θα γράψει το 47-23, ενώ ο Αθανασιάδης, με δύσκολο καλάθι, θα διαμορφώσει το 47-25 του ματς. Στη συνέχεια, ο Μαγουλάς με καλάθι στην ρακέτα θα κάνει το 49-25, ο Αθανασιάδης με βολή θα μειώσει στο 49-26, με τον Μαγουλά να ευστοχεί ξανά σε δίποντο, γράφοντας έτσι το 51-26 του ματς. Εκεί, ο Τασιόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 51-29, οι Perama Tigers θα απαντήσουν με δίποντο και βολή του Καλαϊτζάκη αλλά και δίποντο του Δρούγκα για το 56-29, με τον Αθανασιάδη να μειώνει με όμορφο δίποντο στο 56-31. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα διαμορφώσει ο Μπούχλας με δικό του δίποντο για το 58-31 του ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιάννος με δίποντο θα κάνει το 60-31, με τον ίδιο τρόπο, ο Λάμπρης θα μειώσει στο 60-33, ενώ ο Μπούχλας με 2 βολές και ο Καλαϊτζάκης με δίποντο για το 64-33, ενώ ο Λάμπρης με νέο καλάθι, θα διαμορφώσει το 64-35 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Μπούχλα θα κάνει το 66-35, οι Fundamentals με ένα σερί 3-6 θα μειώσουν στο 69-41, για να απαντήσουν οι Perama Tigers με δικό τους σερί 8-2, το οποίο θα διαμορφώσει το 78-43 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα δύσκολο καλάθι του Κολιούση θα γράψει το 78-45, ενώ ο Πατσόπουλος και ο Μαγουλάς με 2 δίποντα θα γράψουν το τελικό 82-45.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Γιάννης Πασαγιάννης ο οποίος σημείωσε 13 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μπούχλας και Καλαϊτζάκης, ενώ από τους Fundamentals ξεχώρισαν οι Κολιούσης και Αθανασιάδης.