20.0%
62.5%
44.8%
25.8%

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους οι Utah Stars, αυτή τη φορά επικρατώντας με δυσκολία απέναντι στους Perama Tigers που πάλεψαν για τη νίκη. Οι Utah Stars μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έχτισαν διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όμως οι Perama Tigers, σταδιακά θα ροκανίσουν τη διαφορά για να περάσουν τελικά και μπροστά στο σκορ, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Εκεί, οι Utah Stars κατάφεραν να ανασυγκροτηθούν, πέρασαν μπροστά στο σκορ και τελικά έφτασαν στην 15η νίκη τους για φέτος, κλείνοντας την regular season στην 2η θέση του Γ’ ομίλου της Rising League. Πλέον, οι Utah Stars περιμένουν τα playoffs όπου θα αντιμετωπίσουν τον Κατσαπλιαϊκό από τον Α’ όμιλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Utah Stars να μπαίνουν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, αφού με 14 σερί πόντους θα κάνουν ένα πολύ καλό ξεκίνημα με 7 πόντους του Μανωλιά, 5 του Δαγρέ και 2 του Δεγγεστίνου για το αρχικό 0-14. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα βρεί τους Utah Stars να προηγούνται με 12 πόντους, αφού ο Αλεξίου με εύστοχο δίποντο, κατάφερε να μειώσει στο 2-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Perama Tigers θα βρουν ρυθμό και με ένα σερί 9-0, θα καταφέρουν να ροκανίσουν τη διαφορά στους 3 πόντους και στο 11-14 με 3 πόντους του Αλεξίου και από 2 των Ρήγο, Δρούγκα και Θεοχάρη, με τον Δαγρέ να ξεκολλάει τους Utah Stars με εύστοχο τρίποντο για το 11-17 του ματς. Εκεί, ο Αλεξίου με δίποντο θα μειώσει στο 13-17, ο Δαγρές με δικό του καλάθι θα κάνει το 13-19, ενώ ένα 5-3 των Perama Tigers θα διαμορφώσει το 18-22 στο ματς. Στη συνέχεια, 5 ακόμα πόντοι του Δαγρέ θα κάνουν το 18-27 για τους Utah Stars, με τον Ρήγο να μειώνει στους 7 με 2/2 βολές για το 20-27 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μανωλιάς με δίποντο θα κάνει το 20-29, ο Ρήγος με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 22-29, ενώ ο Σακελαρίου με βολή, θα γράψει το 22-30 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Αλεξίου με δίποντο ξανά θα κάνει το 24-30, ενώ ο Μανωλιάς με νέο καλάθι θα διαμορφώσει το 24-32 για τους Utah Stars. Στη συνέχεια, ένα σερί 6-2 από τους Perama Tigers θα μειώσει τη διαφορά στους 4 για το 30-34, ο Σακελλαρίου με τρίποντο θα κάνει το 30-37, ενώ οι Perama Tigers θα περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι, έπειτα από ένα σερί 10-2, κλείνοντας και την περίοδο στο 40-39 για την ομάδα τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Perama Tigers με 2 απανωτά καλάθια από τους Δρούγκα και Γκότση θα κάνουν το 44-39 στο παιχνίδι, οι Utah Stars με βολή του Δαγρέ και γκολ-φάουλ του Γεωργίου θα μειώσουν στον πόντο για το 44-43, με τους Πατσόπουλο και Γκότση να απαντούν με 2 δίποντα για το 48-43 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Utah Stars θα γυρίσουν τον διακόπτη, θα τρέξουν ένα σερί 0-12 και θα σφραγίσουν το παιχνίδι στο 48-55, παίρνοντας ακόμα μία νίκη για φέτος για να φτάσουν στο 15-5 του βαθμολογικού πίνακα και στην 2η θέση.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Γιάννης Μανωλιάς ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 17 πόντους με 11 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 31 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μανωλιά από τους Utah Stars ξεχώρισε και ο Δαγρές, με τον Βελή να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Perama Tigers σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Αλεξίου και ο Μοχάμετ.