25.0%
27.8%
32.6%
10.0%

Τα Peronia έκαναν το καθήκον τους και με μια πολύ καλή εμφάνιση κατάφεραν να στείλουν σε 3ο ματς τη σειρά, αφού ισοφάρισαν στο 1-1, επικρατώντας με 60-41 των San Mames στα πλαίσια των προημιτελικών της 5ης τη τάξει κατηγορία του καλοκαιρινού πρωταθλήματος. Οι 2 ομάδες ήταν πολύ κοντά μέχρι το 3ο δεκάλεπτο, όμως ένα ξέσπασμα των νικητών στο 4ο δεκάλεπτο με το επί μέρους 22-5, τους έδωσε την πολυπόθητη νίκη και πλέον, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις αγωνιστικές τους διαφορές στο 3ο παιχνίδι της σειράς, όπου και θα μάθουμε ποιά από τις 2 θα περάσει στο Final 4 του θεσμού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μπέη και τον Μπολοτάκο να ανοίγουν το σκοε για τα Peronia με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το αρχικό 5-0, ο Γαλανής με δίποντο θα ανοίξει λογαριασμό για τους San Mames, μειώνοντας στο 5-2, ενώ γρήγορη απάντηση είχαμε από τον Βαφίνη, ο οποίος με ένα σουτ μέσης απόστασης, άνοιξε ξανά τη διαφορά του παιχνιδιού στους 5 πόντους, με το σκορ να γράφει 7-2 για τα Peronia. Στη συνέχεια, ο Αργεντίνης και ο Παππάς με 2 απανωτά δίποντα θα μειώσουν στον πόντο για το 7-6, ο Μπολοτάκος με νέο καλάθι θα απαντήσει για το 9-6, με τον Αργεντίνη να ροκανίζει ξανά τη διαφορά στον πόντο, με τον πίνακα να γράφει 9-8. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Μητρομελέτης, κλείνοντας την περίοδο στο 11-8 για τα Peronia.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Peronia θα ανοίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους έπειτα από τρίποντο του Τσελεπίδη και δίποντο του Λαμπρόπουλου για το 16-8, όμως οι San Mames θα τρέξουν ένα σερί 3-10 με 4 πόντους του Παππά και από 2 των Γαλανή, Αργεντίνη και Γιαζάκο για το 19-18. Με 2 απανωτά δίποντα του Μητρομελέτη, τα Peronia θα πάνε το ματς στο +5 για το 23-18, ο Σαλματάνης με δικό του καλάθι θα μειώσει στο 23-20, ενώ ο Μπολοτάκης με βολή, θα διαμορφώσει το 24-20 για τα Peronia. Με τον ίδιο τρόπο, ο Γαλανής θα μειώσει στην κατοχή και τους 3 πόντους για το 24-21, ο Μπολοτάκης με δύσκολο δίποντο θα γράψει το 26-21 για τα Peronia, ενώ ο Μεϊμάρης, θα σφραγίσει με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα το ημίχρονο, για να στείλει τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 26-23.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Παππάς με 2 βολές και ο Αργεντίνης με δίποντο θα βάλουν για πρώτη φορά σε θέση οδηγού τους San Mames με το σκορ στο 26-27, ο Χασιώτης θα απαντήσει με δίποντο για το 28-27 από τα Peronia, ενώ ένα όμορφο drive του Γαλανή, θα χαρίσει ένα ακόμα προβάδισμα στους San Mames, με τον πίνακα να γράφει 28-29 για την ομάδα τους. Στη συνέχεια, ο Χασιώτης με τρίποντο αυτή τη φορά έβαλε τα Peronia μπροστά για το 31-29, ο Αργεντίνης με δίποντο θα ισοφαρίσει στο 31-31, με τα Peronia να απαντούν με δίποντο του Τσελεπίδη και τρίποντο του Χρυσάνη για να περάσουν μπροστά με το σκορ στο 36-31. Εκεί, ο Καλαμπαλίκης θα κλέψει τη μπάλα και στον αιφνιδιασμό θα μειώσει στο 36-33, ο Χρυσάνης με δίποντο μέσης απόστασης θα διαμορφώσει το 38-33, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο κορυφής ο Καλαμπαλίκης, με την περίοδο να κλείνει στο 38-36 για τα Peronia.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χρυσάνης με γκολ-φάουλ και ο Μπέης με 2/2 βολές θα ανοίξουν τη διαφορά στους 7 πόντους και στο 43-36, ο Γαλανής με βολή και ο Αργεντίνης με σουτ μέσης απόστασης μείωσαν στο 43-39, ενώ τα Peronia θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφιο αριθμό και τους 19 πόντους έπειτα από 5 πόντους του Μπολοτάκη, 6 του Μπέη και από 2 των Μητρμελέτη και Τσελεπίδη για το 58-39 του ματς. Με δίποντο του Γιαζάκου οι San Mames μείωσαν στο 58-41, ενώ ο Βαφίνης σφράγισε το ματς στο τελικό 60-41.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Θωμάς Μπέης ο οποίος σταμάτησε στους 11 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Τσελεπίδης και Χρυσάνης, ενώ από τους San Mames ξεχώρισε η προσπάθεια των Αργεντίνη, Γαλανή και Καλαμπαλίκη.