13.6%
33.3%
34.5%
25.0%

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Κατσαπλιαϊκός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Πετραλώνων και να πάρει ένα σημαντικό ροζ φύλλο που τον εδραιώνει και επίσημα στα playoff. Ισορροπημένο το 1ο δεκάλεπτο που τελείωσε στο 13-13 και τον Κατσαπλιαϊκό να παίρνει κεφάλι με 20-25 στην ανάπαυλα. Το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ στο 3ο δεκάλεπτο αφού ο ‘Κατσα’ βρέθηκε να προηγείται με 29-35 αλλά τα Πετράλωνα να μην παρατάνε το ματς. Στη 4η περίοδο κατάφεραν λοιπόν να μειώσουν μέχρι και τους 2 (40-42) αλλά οι νικητές διαχειρίστηκαν καλά τη πίεση και με κρίσιμα καλάθια πήραν προβάδισμα με 40-46 λίγο πριν το τέλος και τελικά και τη νίκη με το σκορ να γράφει 42-47.

Το σκορ στο ματς θα ανοίξει ο Καραμπίνος γιατο 0-2 του Κατσαπλιαϊκού και ο Καταρχιάς Α. με 5 πόντους θα βάλει μπροστά τα Πετράλωνα με 5-2. Το τρίποντο του Καραμπίνου ισοφάρισε σε 5-5, Ζούμπος και Καταραχιάς Θ. έκαναν το 9-5, Παυλίδης και Μπάλας με δίποντο και τρίποντο το 9-10, οι Μυλωνάς και Καταραχιάς Α. το 13-10 και το 1ο δεκάλεπτο έληξε στο 13-13 από τρίποντο του Καραμπίνου.

Με τρίποντο από τον Ζούμπο ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο για το 16-13 για να απαντήσει ο Καραμπίνος με τρία συνεχόμενα μακρινά σουτ τριών πόντων κάνοντας το 16-22. Ο Κρητικός τότε με δύο καλάθια μείωσε σε 20-22 και το ημίχρονο έληξε στο 20-25 μετά από βολή και δίποντο από τον Γαβριηλίδη και τον Καραμπίνο αντίστοιχα.

Τα Πετράλωνα με ένα ξέσπασμα από τον Ζούμπο στην εκκίνηση της επανάληψης πέρασαν μπροστά με 27-25 αλλά ο Κατσαπλιαϊκός πήρε γρήγορα ξανά τα ηνία του αγώνα αφού διένυσε σερί 0-10 με πρωταγωνιστές τους Παυλίδη και Μπάλα και το σκορ έγινε 27-35. Ο Κρητικός κατάφερε νε μειώσει σε 29-35 που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Ο Κατσαπλιαϊκός θέλοντας να τελειώσει το ματς πήρε διψήφια διαφορά στην αρχή της 4ης περιόδου με τους Παυλίδη και Καραμπίνο να σκοράρουν για το 29-40 όμως τα Πετράλωνα αποδείχθηκαν πολύ σκληρά για να πεθάνουν και με σερί 8-0 από Μυλωνά, Ζούμπο και Καταραχιά Α. μείωσαν στο 37-40. Απάντηση από τον Καραμπίνο για το 37-42, ο Καταραχιάς Α. με τρίποντο μείωσε στο καλάθι (40-42) όμως τότε οι Καραμπίνος και Παυλίδης με δύο ψύχραιμα σουτ δύο πόντων έκαναν το 40-46 σε κρίσιμο σημείο. Οι βολές του Καταραχιά Α. μείωσε σε 42-46 αλλά δεν υπήρχε πλέον χρόνος ανατροπής με τον Καραμπίνο να σημειώνει με μία βολή το τελικό 42-47.

MVP της αναμέτρησης ο Αντώνης Καραμπίνος με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ από πλευράς Πετραλώνων ξεχώρισε ο Καταραχιάς Αλέξανδρος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 4 κλεψίματα.