20.0%
52.2%
38.2%
18.8%

Με μία τρομερή ανατροπή, οι Μπάσχετοι κατάφεραν να πάρουν το 2ο συνεχόμενο ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν, αφού επικράτησαν με το οριακό 44-47 των Πετραλώνων, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Rising League. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, τα Petralona είχαν το πάνω χέρι φτάνοντας μάλιστα να προηγούνται μέχρι και με 13 πόντους στην 2η περίοδο και με 11 στην 3η. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μπάσχετοι έκαναν ένα ξέσπασμα και με το επί μέρους 13-23, πέρασαν μπροστά στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα, κράτησαν το μικρό τους προβάδισμα και έφυγαν χαρούμενοι, με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σομπόνη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Καταραχιά Αλ. με τρίποντο να βάζει την ομάδα του στο ματς για το προβάδισμα και το 3-2 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Σομπόνης με νέο δικό του καλάθι έβαλε μπροστά τους Μπάσχετους για το 3-4, όμως τα Petralona με τρίποντο και δίποντο του Καταραχιά Θ. και 2 δίποντα του Σκούμπα, θα περάσουν εκ νέου μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 12-4 του παιχνιδιού. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με βολή ο Ντεμίρης, μειώνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους και το 12-5 της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα δίποντο μέσης απόστασης του Καταραχιά Αλ., 1 βολή του Φλέγκα και ένα τρίποντο του Μπακάλη θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 13 πόντους και το 18-5, ενώ ο Χατζηθάνος με 3 βολές θα μειώσει στους 10 πόντους και το 18-8 του ματς. Με δίποντο από τον Καταραχιά Αλ., τα Petralona έκαναν το 20-8, ο Χατζηθάνος με τον ίδιο τρόπο μείωσε εκ νέου στους 10 και το 20-10, ενώ ο Καταραχιάς Θ. με 2/2 βολές, επανέφερε τη διαφορά στους 12 πόντους, με το σκορ να γράφει 22-10 για τα Petralona. Με 2 καλάθια των Φράγκο και Ντεμίρη, οι Μπάσχετοι μείωσαν στους 8 και το 22-14, ενώ το ημίχρονο σφράγισε με καλάθι ο Καταραχιάς Θ. για το 24-14 των Πετραλώνων στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Μπάσχετοι θα μπουν καλύτερα στο παιχνίδι και με 3 απανωτά δίποντα των Καραγιώργη, Σομπόνη και Χατζηθάνο, θα μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους (24-20), ενώ ένα τρίποντο του Καταραχιά Θ. και 2 δίποντα των Καταραχιά Αλ. και Γιακουμή, θα μεγαλώσει τη διαφορά για τα Petralona με το σκορ να γράφει 31-20. Εκεί, ένα τρίποντο από τον Χατζηθάνου, θα μειώσει τη διαφορά στους 8 και το 31-23 και 1 βολή του Σομπόνη θα κλείσει την περίοδο στους 7 και το 31-24 του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μπάσχετοι θα πατήσουν πολύ δυναμικά στο παρκέ και με 2 απανωτά τρίποντα του Χατζηθάνου θα μειώσουν στον πόντο και το 31-30, τα Petralona με ένα σερί 8-1 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 πόντους και το 39-31, ενώ οι Μπάσχετοι με 2 δίποντα των Ντεμίρη και Αποστολόπουλο, θα μειώσουν στους 4 και το 39-35. Εκεί, ένα δίποντο του Καταραχιά Αλ. θα κάνει το 41-35, όμως ένα σερί 0-8 από τους Μπάσχετους, θα τους βάλει μπροστά στο σκορ με 6 πόντους του Σομπόνη και 2 του Αποστολόπουλο, με το σκορ να πηγαίνει στο 41-43. Ένα τρίποντο στα τελευταία 30 δευτεερόλεπτα από τον Μπακάλη θα περάσει μπροστά τα Petralona για το 44-43, όμως οι Μπάσχετοι θα προσπεράσουν με 4 βολές του Χατζηθάνου για το τελικό 44-47, αφού τα Petralona δεν κατάφεραν να βρουν σκορ στην τελευταία επίθεση 8,8 δευτερολέπτων.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κώστας Χατζηθάνος ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 23 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Σομπόνης και Σίνης, ενώ από τα Petralona ξεχώρισε η προσπάθεια των Μυλωνά και Σκούμπα.