21.7%
68.4%
31.7%
6.5%

Το πρώτο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκαναν τα Petralona, που επικράτησαν των Σουβλέηκερς με 50-45. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος, όμως στην τρίτη περίοδο οι Λέηκερς ξέφυγαν με +10 (26-36). Παρόλ’αυτά, τα Petralona δεν το παράτησαν και με εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο πήραν μια σπουδαία νίκη. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Παρασκευή για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Γιακουμής (2-0), ο Σαπλαούρας πέτυχε το 2-2, ο Γιακουμής ευστόχησε σε τρίποντο για το 5-2, με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Κωστής για το 5-5, ο Καταραχιάς με μια βολή το 6-5, οι Μοσχίδης και Σαπλαούρας έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 6-8, ο Καταραχιάς από μέση απόσταση έκανε το 8-8, ο Σαπλαούρας απάντησε για το 8-10, ξανά ο Καταραχιάς για το 10-10, ο Ξηρουχάκης με γκολ-φάουλ έκανε το 10-13, ο Κρητικός το 12-13 και ο Μαυρομάτης το 12-16 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Καράκουλης από κοντά πέτυχε το 14-16, ο Ξηρουχάκης το 14-18, οι Ζούμπος και Φασόλης σημείωσαν το 19-18, ο Σαπλαούρας απάντησε για το 19-20, ο Γιακουμής το 21-20 και ο Σταμπολτζής το 21-21 με μια βολή πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Σουβλέηκερς να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Ζούμπος ευστόχησε σε μια βολήξ για το 22-21, ακολούθησε σερί 0-9 από Ξηρουχάκη, Μαυρομάτη, Σαπλαούρα, Κωστή για το 22-30, ο Καταραχιάς ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 24-30, ο Σταματίου έκανε από μέση απόσταση το 24-32, ο Καταραχιάς  με ακόμη δύο βολές το 26-32, ο Κωστής με 4 βολές το 26-36 και ο Καταραχιάς το 28-36 στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Τα Petralona ξεκίνησαν με σερί 10-0 με τους Ζούμπο, Καλλίνικο και Ασημακόπουλο για το 38-36, ο Σαπλαούρας από κοντά ισοφάρισε σε 38-38, ο Ζούμπος με 2/2 βολές το 40-38, ο Ξηρουχάκης με «καλάθι και φάουλ» το 40-41, ο Ζούμπος με τρίποντο έκανε το 43-41, ο Σαπλαούρας μείωσε στον πόντο με μια βολή (43-42), οι Καταραχιάς και Ασημακόπουλος με βολές έκαναν το 46-42, ο Σταματίου με τρίποντο μείωσε σε 46-45, όμως το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμόρφωσε ο Καταραχιάς με 4/4 βολές.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο τρομερός Αλέξανδρος Καταραχιάς, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Γιακουμής και Κρητικός. Από τους Σουβλέηκερς, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Μοσχίδη και Ξηρουχάκη.