10.5%
46.7%
48.4%
16.7%

Πρωταθλητές χειμώνα αναδείχθηκαν με κάθε επισημότητα οι Anonymous, αφού κατάφεραν να επικρατήσουν στο παιχνίδι με τα Petralona με το τελικό 30-46, στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου για την φετινή Rising League. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά μέχρι το ημίχρονο, με τα Petralona μάλιστα να προηγούνται με 24-21, όμως οι Anonymous γύρισαν τον διακόπτη στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και με όπλο τους την τρομερή άμυνα, έφυγαν με το 8ο ροζ φύλλο από το κλειστό της Νήαρ Ήστ.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σωτηρόπουλο να ανοίγει το σκορ με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης για το αρχικό 0-2, ο Καταραχιάς Αλ. με τρίποντο έβαλε στο παιχνίδι τα Petralona και έγραψε το 3-2, ενώ 5 πόντοι του Σακελαρόπουλου και 2 του Κωνσταντινίδη, διαμόρφωσαν το 3-9 του ματς για τους Anonymous. Εκεί, τα Petralona με 2 δίποντα του Μυλωνά και ένα του Καταραχιά Αλ. ισοφάρισαν στο 9-9, ο Σωτηρόπουλος με δίποντο θα γράψει το 9-11, ενώ ο Ζούμπος με δικό του καλάθι, ισοφάρισε ξανά στο 11-11 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με 4 συνεχόμενους πόντους ο Σωτηρόπουλος, δίνοντας προβάδισμα 4 πόντων στους Anonymous.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μυλωνάς με ένα δίποντο στο ζωγραφιστό ροκάνισε τη διαφορά στην κατοχή και το 13-15, ο Βλάχος με δύο καρμπόν φάσεις στην αντίπαλη ρακέτα μετά από 2 ασίστ του Παπαδήμα διαμόρφωσε το 13-19 των Anonymous, ενώ τα Petralona απάντησαν με 2 βολές του Καταραχιά Αλ. και δίποντο του Βάχλα, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 2 πόντους και το 17-19 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ένα καλάθι από τον Βλάχο θα πάει τη διαφορά των Anonymous σε διπλή κατοχή για το 17-21, όμως ο Καταραχιάς Αλ. με 5 πόντους και ο Σκούμπας με δίποντο από τα 4.5 μέτρα, σφράγισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 3 πόντων και το 24-21 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, τα Petralona με 2 δίποντα των αδελφών Καταραχιά θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους για το 28-21, οι Anonymous θα απαντήσουν και θα περάσουν μπροστά με ένα σερί 0-8, έπειτα από 3 δίποντα των Σωτηρόπουλο, Παπαδήμα και Βλάχο, αλλά και 3/4 βολές του τελευταίου και του Κωνσταντινίδη για το 28-30, ενώ ένα καλάθι του Κρητικού στην αντίπαλη ρακέτα, ισοφάρισε το παιχνίδι στο 30-30. Το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισε με καλάθι ο Σακελαρόπουλος στον αιφνιδιασμό, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο +2 και το 30-32 για τους Anonymous.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Anonymous έσφιξαν ακόμα περισσότερο την άμυνα τους, δεν δέχθηκαν κανένα καλάθι και με το επί μέρους 0-14 έφτασαν στη νίκη. Οι σκόρερ του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν ο Βλάχος με 5 πόντους, οι Δρόσος και Σακελρόπουλος από 3, ο Σωτηρόπουλος με 2 και ο Παπαδήμας με βολή για το τελικό 30-46.

Το βραβείο του MVP της αναμέτρησης, μοιράστηκαν οι Σωτηρόπουλος και Βλάχος, ο πρώτο ςεκ των οποίων έφτασε τους 12 πόντους, με 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 τάπες, ενώ ο Στάθης σημείωσε 14 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι και οι 2 τους 14 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και ο Σακελαρόπουλος, ενώ από τα Petralona ξεχώρισαν οι Καταραχιάς Αλ. και ο Σκούμπας.