10.0%
33.3%
28.6%
27.8%

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, τα Petralona δεν κατάφεραν να σπάσουν το ρόδι, αφού ηττήθηκαν με 30-41 από τους Los Amigos του Νίκου Τεντόμα, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Rising League. Τα Petralona, έδειξαν να μπαίνουν δυνατά στο ματς, όμως οι Los Amigos είχαν άλλα σχέδια για απόψε, αφού με όπλο την τρομερή ευστοχία του Τεντόμα στο 2ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 0-28 (!), κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού και να φτάσουν με αυτόν τον τρόπο στην 8η νίκη τους για το φετινό ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Βογιατζάκη να ανοίγει το σκορ με δίποντο για τους Los Amigos, ενώ ένα σερί 7-0 από τα Petralona, θα τους βάλει για τα καλά στο ματς, έπειτα και από 2 δίποντα των Μυλωνά, Γιακουμή, αλλά και τρίποντο του Καταραχιά Θ. για το 7-2 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα καλάθι μέσης απόστασης του Χατζηθεοδώρου θα μειώσει στους 3 και το 7-4, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με 2 απανωτά δίποντα ο Καταραχιάς Θ. για να σφραγίσει την περίοδο στο +7 και το 11-4 για τα Petralona.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μυλωνάς με ένα σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 13-4, ο Λιανάς με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει και θα μειώσει στο 13-6, ενώ 2 ακόμα καλάθια των αδελφών Καταραχιά, θα διαμορφώσουν το 17-6 της αναμέτρησης. Μετά από ένα σωστό time out των Los Amigos, το momentum άλλαξε μεριά, αφού η ομάδα του Τεντόμα με 4 τρίποντα του ίδιου, 3 δίποντα των Χατζηθεοδώρου, Λέκκο, Τσιγαρίδα και 2 βολές του Βογιατζάκη, πήραν το προβάδισμα, χτίζοντας και μία πολύ καλή διαφορά, αφού το ημίχρονο, σφράγισε στο 17-26 για τους Los Amigos.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Los Amigos θα συνεχίσουν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, αφού 4 δίποντα των Βογιατζάκη, Σπεντζάρη και Τεντόμα, θα στείλουν τη διαφορά στους 17 πόντους για το 17-34, τα Petralona θα μειώσουν με δίποντο του Σκούμπα και τρίποντο του Καταραχιά Θ. για το 22-34, ενώ ο Χατζηθεοδώρου με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα, θα γράψει το 22-36 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο του Μυλωνά για τα Petralona και τρίποντο του Τεντόμα για τους Los Amigos, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 24-39 για την περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μυλωνάς και ο Ζησιμόπουλος με 2 δίποντα θα μειώσουν στο 28-39, ο Βογιατζάκης με δικό του δίποντο έγραψε το 28-41, ενώ ο Καταραχιάς Αλ. με καλάθι στον αιφνιδιασμό, θα σφραγίσει την αναμέτρηση στο τελικό 30-41.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Νίκος Τεντόμας ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκλεψε 3 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 13 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Χατζηθεοδώρου και Λέκκος, ενώ από τα Petralona ξεχώρισε η προσπάθεια των Καταραχιά Θ. και Μυλωνά.