29.6%
70.6%
47.6%
37.5%

Phoenix Bums vs Εφτάψυχοι B.C. 58-61. Οι Εφτάψυχοι πήραν μια μεγάλη νίκη απέναντι στους Phoenix Bums κάνοντας ένα καταπληκτικό 2ο ημίχρονο κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ 42-38 στα μισά του 3ου(4:36) και με ένα 0-15 σερί έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 42-53.Οι Phoenix πάλεψαν μέχρι τέλους αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Mvp του αγώνα ο Τσάτος με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το ματς ξεκίνησε καλάθι με λει-απ ο Παπαδόπουλος 0-2 οι Εφτάψυχοι. Ισοφάρισε ο Καββαθάς με σουτ από την γωνία για τους Phoenix Bums. Τρίποντο ο Παπαδόπουλος για το 2-5 και με σερί 11-0 το σκορ έγινε 13-5, με έναν εκπληκτικό Ηλία Μοίρα να σκοράρει 8 σερί πόντους, σουτ, τρίποντο και 3/3 βολές και με τρίποντο ο Λάσπας. Απάντησε με 4 πόντους του ο Γαλάνης Δημήτρης και με λει-απ ο Παπαδόπουλος το σκορ έγινε 13-11. Ο Κοβάτσος με ντράιβ πέτυχε το 15-11 και ο Γαλάνης Δημήτρης και αυτός με ντράιβ το 15-13. Ο Λάσπας με τρίποντο και με λει-απ έκανε το 20-13 και ο Τσάτος με 2/2 βολές και ο Παπαδόπουλος με ντράιβ έγραψαν το 20-17 σκορ δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Γαλάνης Δημήτρης έκανε το 20-19 οι Εφτάψυχοι. Ο Κοβάτσος με σουτ το 22-19 για τους Phoenix Bums. Με σουτ ο Τσάτος το 22-21 και ο Παπαντωνίου με τρίποντο και ο Κοβάτσος με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ πέτυχαν το 27-21. Ο Γαλάνης Δημήτρης με 2/2 βολές το 27-23 και ο Καδάς με τρίποντο πέτυχε το 30-23. Με 5 πόντους του ο Γαλάνης Αλέξανδρος μείωσε σε 30-28 και ο Καββαθάς με 1/2 βολές το 31-28. Το δεκάλεπτο τελείωσε 31-32 με 2/2 βολές ο Παπαδόπουλος και ο Τσάτος.

Τρίτο δεκάλεπτο και οι Εφτάψυχοι με καλάθια από το Παπαδόπουλο και τον Γαλάνη Αλέξανδρο το σκορ έγινε 31-36. Οι Phoenix Bums με σουτ και τρίποντο από τον Λάσπα ισοφάρισαν 36-36. Ο Τσάτος μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε το 36-38 και ο Καββαθάς με τρίποντο, με 1/2 βολές ο Καδάς και με σουτ ο Βοντετσιάνος το σκορ έγινε 42-38. Ανατροπή και με σερί 0-15 το δεκάλεπτο τελείωσε 42-53, αρχικά με 1/2 βολές ο Γαλάνης Δημήτρης, με 7 πόντους από τον Παπαδόπουλο(1τρίποντο), με 4 πόντους ο Γονιδέλλης και με τρίποντο ο Δημόπουλος.

Τελευταίο δεκάλεπτο και οι Phoenix Bums μείωσαν 48-53,με σουτ ο Λάσπας και με καλάθι από το ζωγραφιστό ο Παπαντωνίου και ο Κοβάτσος. Ο Γαλάνης Δημήτρης με σουτ πέτυχε το 48-55 οι Εφτάψυχοι. Ο Φωτόπουλος με 1/2 βολές και ο Καββαθάς 2/2 βολές πέτυχαν το 51-55. Ο Γαλάνης Αλέξανδρος σκόραρε το 51-57 και ο Καδάς με τρίποντο (1:10)και ο Φωτόπουλος με 2/2 βολές πέτυχαν το 56-57(0:37). Συγκλονοστικό φινάλε όπου ο Τσάτος μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε το 56-59(0:15). Με 2/2 βολές ο Καδάς το 58-59(0:08) και ο Παπαδόπουλος με 1/2 βολές το 58-60(0:06). Ο Καδάς αστόχησε στο τρίποντο (0:03) και ο Τσάτος έγραψε το τελικό 58-61 με 1/2 βολές.

Για τους νικητές ξεχώρισε ακόμα ο Γαλάνης Αλέξανδρος με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο και ο Παπαδόπουλος με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Για τους ηττημένους ο Λάσπας με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Κοβάτσος με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.